Republica Danga

„ Danga nu e, adică e pretutindeni. Este o insulă, compusă din pulberea unei planete îndepărtate, unde legile fizicii terestre nu sunt chiar atât de riguroase. Aici nu se știe prea bine dacă oamenii mint, visează, sau trăiesc cu adevarat „

NOCTURNELE noctambulilor !

Distribuiţi
The Dude

Puncte : 4759
Data de inscriere : 17/02/2015

Re: NOCTURNELE noctambulilor !

Mesaj Scris de The Dude la data de Sam Iul 11, 2015 10:40 pm

sau nu, mai bine asa:

Vizitator
Vizitator

Mesaj Scris de Vizitator la data de Dum Iul 12, 2015 9:08 pm

Vizitator
Vizitator

Mesaj Scris de Vizitator la data de Dum Iul 12, 2015 9:16 pm

Vizitator
Vizitator

Mesaj Scris de Vizitator la data de Dum Iul 12, 2015 11:46 pm

The Dude

Mesaj Scris de The Dude la data de Lun Iul 13, 2015 9:30 am

fiatlux a scris:Cred ca va sustin reactia de dezamagire in primul rand datorata aspectului ..."prafuit" , epuizat al oraselor, in speta Venetia, eu venind cu acelasi gust dupa Paris sau Bruges....

Nope fiatlux. E limpede ca n-ai vizitat Venetia.

Bruges, supranumit Venetia nordului (asta imi aminteste de o butada de-a lui Dan Haulica, in care el inversa zicala: Venetia este Bruges-ul sudului) e cu totul altceva...ca si observatia ta. Eu nu zic aici de acea prafuiala specifica oraselor medievale...ci de altceva. Botul unei gondole de 100 de ani, cu lacul original si patina timpului, reparat in pripa cu banda adeziva argintie; obloanele sculptate in stejar, cu intarsii florale din plumb sprijinite in ambele parti de cate o carje din aluminiu ...unul vopsit pe interior in culoare xiclam..peste minunatiile alea despre care stiu dintro carte ca trebuiau cinci sau sase ani de munca fiecareia..chiar si ceasul ala cu un geam a carui data recenta de fabricatie contrasteaza deranjant cu intregul ansamblu in care a fost montat.

Din punctul asta de vedere Bruges e cu totul altceva. Plimbandu-ma cu vaporasul, am fotografiat la o fereastra un caine imens care isi facea siesta pe o perna privind canalul. Mai tarziu, analizand cadrul, am constatat cu surprindere si satisfactie ca pana si perna aia era din alta epoca...ca sa nu mai spun despre culorile fatadelor de la cladiri, pentru care municipalitatea nu da acordul decat dintro paleta cromatica functionala la 1350

Vizitator
Vizitator

Mesaj Scris de Vizitator la data de Lun Iul 13, 2015 10:13 am

OK ! 
o cafea ..pe fuga ..

Vizitator
Vizitator

Mesaj Scris de Vizitator la data de Mar Iul 14, 2015 12:13 am

Vive la France  !  Very Happy

Vizitator
Vizitator

Mesaj Scris de Vizitator la data de Mar Iul 14, 2015 12:20 am

Sa recapitulam ...la langue ! furculision ..etc

Vizitator
Vizitator

Mesaj Scris de Vizitator la data de Mar Iul 14, 2015 12:28 am

Paris

Vizitator
Vizitator

Mesaj Scris de Vizitator la data de Mar Iul 14, 2015 12:48 am

Coco Chanel

Vizitator
Vizitator

Mesaj Scris de Vizitator la data de Mar Iul 14, 2015 12:50 am

Leo Ferre 

Vizitator
Vizitator

Mesaj Scris de Vizitator la data de Mar Iul 14, 2015 12:52 am

Edith Piaf 

Vizitator
Vizitator

Mesaj Scris de Vizitator la data de Mar Iul 14, 2015 12:54 am

Wink

Vizitator
Vizitator

Mesaj Scris de Vizitator la data de Mar Iul 14, 2015 12:56 am

Vizitator
Vizitator

Mesaj Scris de Vizitator la data de Mar Iul 14, 2015 1:01 am

Vizitator
Vizitator

Mesaj Scris de Vizitator la data de Mar Iul 14, 2015 1:02 am

Vizitator
Vizitator

Mesaj Scris de Vizitator la data de Mar Iul 14, 2015 1:15 am

Vizitator
Vizitator

Mesaj Scris de Vizitator la data de Mar Iul 14, 2015 1:20 am

Vizitator
Vizitator

Mesaj Scris de Vizitator la data de Mar Iul 14, 2015 1:25 am

Kavarna

Puncte : 1105
Varsta : 37

Mesaj Scris de Kavarna la data de Mar Iul 14, 2015 9:32 am

Ce sarbatoresc francofonii la 14.07.

În anul 1849, o sărbătoare națională este sărbătorită la 4 mai, aniversarea proclamării Republicii sau ratificarea de către Adunarea Națională.

În anul 1878, o sărbătoare națională are loc pe 30 iunie, în timpul Expoziției Universale din 1878. Ea este imortalizată în mai multe tablouri de Claude Monet.

14 iulie nu este numai sărbătorirea revoluției din 1789 (cucerirea sau predarea Bastiliei, după punct de vedere) ci și aniversarea Sărbătorii Federației (Fête de la Fédération) de la 14 iulie 1790 (sărbătoarea reconcilierii și unității tuturor francezilor unde regele Ludovic al XVI-lea a jurat credință Națiunii și legii).

Instituită în 1880, ziua națională a Franței aniversează implicit ambele evenimente, fiindcă legea care a instituit sărbătoarea națională specifică numai data de 14 iulie, fără să facă referință la an.

„Dar, pentru cei dintre colegii noștri pe care amintiri tragice i-ar face să ezite, reamintesc faptul că 14 iulie 1789, acel 14 iulie care a văzut luarea Bastiliei, a fost urmat de un alt 14 iulie, cel din 1790, care a consacrat pe primul, prin adeziunea întregii Franțe, în conformitate cu inițiativa de la Bordeaux și din Bretania. Aceasta a doua zi a lui 14 iulie, care nu a costat nici o picătură de sânge sau o lacrimă, în această zi a Federației Mare, sperăm ca nici unul dintre voi nu va refuza să ni se alăture ca să o reînnoiască și să o perpetueze, ca simbol al uniunii frățești din toate părțile Franței și a tuturor cetățenilor francezi, în libertate și egalitate. 14 iulie 1790 este cea mai frumoasă zi din istoria Franței, și, probabil, din toată istoria. În această zi a fost în sfârșit realizată unitatea națională, preparată de eforturile depuse de atât de multe generații și de atăția oameni mari, cărora posteritatea le păstrează o aminire recunoscătoare. Federația, în acea zi, a însemnat unitatea voluntară””
—Extras din raportul senatorului Henri Martin în numele comisiei parlamentare însărcinate să examineze proiectul de lege din 1880.

Vizitator
Vizitator

Mesaj Scris de Vizitator la data de Mar Iul 14, 2015 11:02 am

Merci, Kavarna pt contributie !

Vizitator
Vizitator

Mesaj Scris de Vizitator la data de Mar Iul 14, 2015 12:59 pm

Wink

Vizitator
Vizitator

Mesaj Scris de Vizitator la data de Mar Iul 14, 2015 4:37 pm

Recomandari de filme frantuzesti sau coproductii cu sinopsisuri si trailere ...ici-les !

Vizitator
Vizitator

Mesaj Scris de Vizitator la data de Mar Iul 14, 2015 6:38 pm

The Dude

Mesaj Scris de The Dude la data de Mar Iul 14, 2015 8:13 pm

En ce beau jour de fête nationale, essayons une seconde d'être fiers de notre pays sans tomber dans le nationalisme belliqueux et parfaitement débile. Car oui on n'est pas bon sur le chômage, oui on prend branlée sur branlée à l'Eurovision, oui on ne gagnera plus jamais Roland Garros, mais seulement.....

Top 40 des excellentes raisons d’être français, quand même…

http://www.topito.com/top-raisons-fier-francais

Continut sponsorizat

Mesaj Scris de Continut sponsorizat

Acum este: Mar Ian 23, 2018 4:05 am