Republica Danga

„ Danga nu e, adică e pretutindeni. Este o insulă, compusă din pulberea unei planete îndepărtate, unde legile fizicii terestre nu sunt chiar atât de riguroase. Aici nu se știe prea bine dacă oamenii mint, visează, sau trăiesc cu adevarat „

Actiuni Montaniarde

Distribuiţi
The Dude

Puncte : 4759
Data de inscriere : 17/02/2015

Actiuni Montaniarde

Mesaj Scris de The Dude la data de Joi Iun 18, 2015 9:00 am

aceasta initiativa, relatata succint in reportajul urmator, m-a avut ca partener in sensul participarii la sustinerea si suportul logistic.
Am pareri diferite despre rezistenta anticomunista din munti, despre acei eroi si despre motivatiile lor; sunt si un sustinator acerb al monumentelor de referinta...si al punctelor de reper..

Sfatuitorul
Admin

Puncte : 909
Data de inscriere : 13/02/2015
Localizare : Bucuresti

Re: Actiuni Montaniarde

Mesaj Scris de Sfatuitorul la data de Lun Iun 29, 2015 10:41 am

Ce pareri ai despre rezistenta anticomunista ??
The Dude

Puncte : 4759
Data de inscriere : 17/02/2015

Mesaj Scris de The Dude la data de Sam Iul 18, 2015 11:21 am

Despre rezistenta anticomunista din munti....Din munti.

Pai oamenii aiai aveau putine in comun cu idelurile sau devotamentul care le-a fost pus in carca.
Erau fugari proscrisi, cautati pentru intemnitare (legionari, membri ai unor partide desfiintate, multi, chiar infractori de drept comun). Nu aveau alternativa.

In plus, prin sate se vorbeste inca despre abuzurile lor, intr-un fel firesti, avand in vedere ca foarte putini ii ajutau, iar nevoile lor, traind in salbaticie, erau foarte mari.

Comunistii au facut mai multe filme in care denuntau acest comportament, exagerand intamplari si situatii real petrecute.

Desigur, adevarul e la mijloc, insa consideratiile mele din debutul replicii se mentin.

Continut sponsorizat

Mesaj Scris de Continut sponsorizat

Acum este: Mar Ian 23, 2018 4:01 am