Republica Danga

„ Danga nu e, adică e pretutindeni. Este o insulă, compusă din pulberea unei planete îndepărtate, unde legile fizicii terestre nu sunt chiar atât de riguroase. Aici nu se știe prea bine dacă oamenii mint, visează, sau trăiesc cu adevarat „

Vesti din Povesti

Distribuiţi
The Dude

Puncte : 5116
Data de inscriere : 17/02/2015

Re: Vesti din Povesti

Mesaj Scris de The Dude la data de Joi Aug 17, 2017 4:35 pm

Mikka a scris:O sa va mai pun un pic din drumul prin Peru... desi poate s-a lungit cam mult povestea.

Nu s-a lungit deloc. Eu o credeam abia la inceput si imi puneam atatea sperante....

Sti ca prin posturile tale suntem si noi un pic, acolo, iar cum anul asta cu siguranta nu vom mai putea ajunge asta era cea mai buna despagubire.

Eu unul mai astept si continurea din "vale regilor".... nesigur
Articon

Puncte : 411
Data de inscriere : 13/07/2015

Mesaj Scris de Articon la data de Vin Aug 18, 2017 8:31 am

Mikka a scris:
Articon a scris:
Mikka a scris:... Cred ca am fost brad si voi mai fi..

Eu sunt absolut sigura ca am mai fost om cel putin o data om.. si ca nu voi mai fi ! bom

Smile ... mmmm... este atat de mult, de enorm, sa fii om. Multi se pierd pe drum, si nu ajung sa fie oameni. Bine lucrat, draga Articon! Bine lucrat! Smile

Eu zic si sustin ca pe planeta asta important e sa fii. Om, varf de munte, lacusta, elefant, pastrav, ametist, apus de soare.... sa fii !

Despre cealalta parte ? Multi nici nu ajung pe drum. Nici nu stiu de el.
Autentikov

Puncte : 258
Data de inscriere : 19/05/2017

Mesaj Scris de Autentikov la data de Lun Aug 21, 2017 1:30 pm

Mikka a scris:

Da, cred ca alegerile astea arata cam cum mi-am pus eu niste valori. M-ai "citit" bine Smile.
Acuma, daca-ti spun si ca mi-e cunoscut si Avatarul tau - Airbender-ul, ce zici? bounce bounce Cel putin o zi pe saptamana cutreier "teritoriile" asiatice, cu tot ce intra-n ele... manga/anime/drama/novels... Smile Smile

Asta inseamna ca urmatoarul obiectiv turistic major se afla in zona Asiei ??
Mikka

Puncte : 47
Data de inscriere : 06/06/2017

Mesaj Scris de Mikka la data de Lun Aug 21, 2017 11:03 pm

The Dude a scris:
Mikka a scris:O sa va mai pun un pic din drumul prin Peru... desi poate s-a lungit cam mult povestea.

Nu s-a lungit deloc. Eu o credeam abia la inceput si imi puneam atatea sperante....

Sti ca prin posturile tale suntem si noi un pic, acolo, iar cum anul asta cu siguranta nu vom mai putea ajunge asta era cea mai buna despagubire.

Eu unul mai astept si continurea din "vale regilor".... nesigur

Aaaahhhh... ma bucur ca-i asa. Adevarul e ca si eu calatoresc iar, asa, cu inima... si cu ochii, inradacinand-ma iar in locurile alea pe care tare imi doresc sa le revad.
Nu stiu cand, dat trebuie sa le mai vad... Si daca e un strop de bucurie dat si voua, e tare bun pentru inima mea... Smile

Despre valea regilor... Hmm... nu prea am scos povestile de atunci. Ciudat. Am zis chiar atunci ca am venit cu valize pline si inca nedesfacute... Din 2000 asteapta sa le deschid. Poate ca acum e timpul, cand inca nu imi pot relua calatoriile. O sa deschid ladita fermecata. Poate, ca fata mosului, voi da de bogatii... Chiar sunt bogatii, de fapt, caci tot jocul asta al povestilor, de-l fac acum, in Republica, e hrana curata pentru sufletul meu, atat de insetat...
Multumesc voua, celor care stati in cerc si ascultati povesti, depanandu-le si pe ale voastre. Am o perioada mai grea acum, si mult ma ajuta sa umblu prin povesti, ma hraneste si ma sustine depanarea asta, si voi ma ajutati enorm... Multumesc!

Promit sa caut prin Vale si sa aduc si de acolo cate ceva. Poate asa ma umplu de magia lampii lui Aladdin si, cine stie? vreun duh ma va pune din nou pe drumul cel bun si voi avea iar noroc de oamnei buni pe drumuri frumoase.

Multumesc si de imaginea asta, cu lama in fata Muntelui... stii, e chiar intr-un filmulet tare frumos despre Macchu Picchu...  Gracias!

Ultima editare efectuata de catre Mikka in Mar Aug 22, 2017 12:41 am, editata de 1 ori
Mikka

Puncte : 47
Data de inscriere : 06/06/2017

Mesaj Scris de Mikka la data de Lun Aug 21, 2017 11:11 pm

Autentikov a scris:
Mikka a scris:

Da, cred ca alegerile astea arata cam cum mi-am pus eu niste valori. M-ai "citit" bine Smile.
Acuma, daca-ti spun si ca mi-e cunoscut si Avatarul tau - Airbender-ul, ce zici? bounce bounce Cel putin o zi pe saptamana cutreier "teritoriile" asiatice, cu tot ce intra-n ele... manga/anime/drama/novels... Smile Smile

Asta inseamna ca urmatoarul obiectiv turistic major se afla in zona Asiei ??

Ooooo, daaa! Taramurile Asiei imi sunt de multa vreme in "obiectiv", din multe pricini si... din multe vieti. Dincolo de hrana pe care mi-o dau multe din invataturile si practicile stravechi si contemporane, mi-s dragi povestile si oamenii de-acolo. China, India, Mongolia, Thailanda, Japonia... munti, oameni, iara munti...
Multi inca vii, oamenii aia ca muntii... facuti munti, intre timp...
"Be water, my friend"! Smile Be water...

Odata si odata mi s-o-ntoarce si mie apa in albie si oi calatori iar... Smile
Autentikov

Mesaj Scris de Autentikov la data de Mar Aug 22, 2017 10:11 am

Mikka a scris:

Despre valea regilor... Hmm... nu prea am scos povestile de atunci. Ciudat. Am zis chiar atunci ca am venit cu valize pline si inca nedesfacute... Din 2000 asteapta sa le deschid. Poate ca acum e timpul, cand inca nu imi pot relua calatoriile. O sa deschid ladita fermecata. Poate, ca fata mosului, voi da de bogatii... Chiar sunt bogatii, de fapt, caci tot jocul asta al povestilor, de-l fac acum, in Republica, e hrana curata pentru sufletul meu, atat de insetat...

Uite ceva care sa te motiveze sa reiei povestile.
Sunt piramidele vazute de pe o strada a orasului Cairo acum vreo 40 de ani

Articon

Mesaj Scris de Articon la data de Mar Aug 22, 2017 3:01 pm

Mikka a scris:
"Be water, my friend"! Smile Be water...

Bătrânii spun că apa trece
Şi spun că pietrele rămân,
Dar lucrul altfel se petrece
Pe vechiul nostru glob bătrân.
Că piatra, orişicât de tare,
Se macină şi trece stând,
Iar peste trista-i măcinare
Doar apele rămân curgând.

poezie de Mihai Codreanu
Kavarna

Puncte : 1200
Varsta : 37

Mesaj Scris de Kavarna la data de Mier Aug 23, 2017 1:06 pm

[quote="Mikka"][quote="Autentikov"]
Mikka a scris:

China, India, Mongolia, Thailanda, Japonia... munti, oameni, iara munti...

Da. Multi munti si nesfarsite vai.
Eu as alege China de pe lista asta..
Articon

Mesaj Scris de Articon la data de Joi Aug 24, 2017 9:58 am

scratch Eu India !
The Dude

Puncte : 5116

Mesaj Scris de The Dude la data de Lun Sept 18, 2017 9:45 am

.. aceste case de la Machu Picchu reprezinta un fel de avanposturi ce adposteau santinelele din serviciul de paza al cetatii. Interesant este ca, desi nu cunosteau roata, aveau un sistem avansat de comunicare. Nu jucam si noi cu el cand eram copii.... ceva de acest gen

Autentikov

Mesaj Scris de Autentikov la data de Lun Sept 25, 2017 9:21 am

Am citit undeva ca de fapt culturile pre-inca sunt mult mai interesante si aproape deloc studiate.
Articon

Mesaj Scris de Articon la data de Joi Sept 28, 2017 12:00 pm

Unde o fi Mikka ?
Sfatuitorul
Admin

Puncte : 928
Data de inscriere : 13/02/2015
Localizare : Bucuresti

Mesaj Scris de Sfatuitorul la data de Joi Oct 12, 2017 2:22 pm

O fi foarte, foarte, foarte ocupata... suspiciune
Sfatuitorul
Admin

Mesaj Scris de Sfatuitorul la data de Joi Oct 12, 2017 2:23 pm

Adica, eu asa sunt de vreo doua luni si incerc sa ii gasesc si ei o scuza Rolling Eyes

Sfatuitorul
Admin

Mesaj Scris de Sfatuitorul la data de Joi Oct 12, 2017 2:24 pm

... Desi nimeni n-ar trebui sa isi ceara scuze in aceasta Republica wall

Continut sponsorizat

Mesaj Scris de Continut sponsorizat

Acum este: Joi Apr 26, 2018 11:40 pm