Republica Danga

„ Danga nu e, adică e pretutindeni. Este o insulă, compusă din pulberea unei planete îndepărtate, unde legile fizicii terestre nu sunt chiar atât de riguroase. Aici nu se știe prea bine dacă oamenii mint, visează, sau trăiesc cu adevarat „

In My Secret Life

Distribuiţi
Kavarna

Puncte : 1034
Data de inscriere : 17/02/2015
Varsta : 37

Re: In My Secret Life

Mesaj Scris de Kavarna la data de Lun Oct 09, 2017 2:52 pm

Articon

Puncte : 299
Data de inscriere : 13/07/2015

Mesaj Scris de Articon la data de Lun Oct 09, 2017 3:00 pm

Sun 70.000 de bilete anual. E cu intrare dar inauntru nu te costa nimic.
Ca sa prinzi un bilet (400 USD) nu e deloc simplu.

Festivalul dureaza 7 zile si e mereu furtuna de nisip.
Ca in desert, ziua e foarte cald si noaptea foarte frig.

Articon

Mesaj Scris de Articon la data de Lun Oct 09, 2017 3:04 pm

Fara bicicleta sau alt mijloc esti mort... si da e visul de aur al oricarui plastician contemporan, desi exista si puiuti de burning man mai peste tot in lume.

The Dude

Puncte : 4561

Mesaj Scris de The Dude la data de Lun Oct 09, 2017 3:54 pm

Pare sa fie intr-adevar un eveniment insolit insa asa ceva se practica prin 2 Mai in anii 80;

Imi amintesc de pilda cum locul era intesat de artisti, ca existau opere din astea efemere peste tot: castele din pietre asezate in echilibru, sculpturi din crengi doborate de vant, din coceni, din ipsos cumparat de la magazin, trunchiuri abandonate decorate cu alge, instalatii din scaune sparte aruncate la gunoi, din sticle goale si resturi de navod.... Ca exista o solidaritate supranaturala intre noi, fara ca macar sa ne fi cunoscut vreodata.

Imi amintesc foarte clar ca lumea venea imbracata fistichiu, cu costumatii pe care nu le-ai fi putut etala in oras... si fiecare propunea cate un personaj: unul un mexican, altul pe zorro, altul un luptator din beretele verzi, o tipa un fel de printesa....iar eu aveam o sutana de calugar, cu gluga si snur.... Era alba din panza topita ceva mai groasa... si pozam in Isus..

Era mai strajnic ca festivalul asta pentru ca era inopinat, natural si spontan....Asta totusi are in spate o puternica organizare si un grad destul de ridicat de artificialitate.

...dar as fi cel mai mare mincinos din cati exista daca n-as recunaoste ca mor de tentatia pentru a il incerca macar o singura data....
The Dude

Mesaj Scris de The Dude la data de Mar Oct 10, 2017 8:28 pm

Si de azi: Clujul.

The Dude

Mesaj Scris de The Dude la data de Mier Oct 11, 2017 8:54 am

...ei bine aveam o problema cu igena personala, imposibil de pastrat la un nivel optim intr-o gospodarie taraneasca, fie ea si modernizata. Nu se mai putea fara o baie generala si amanuntita...

Am socotit ca plecatul cu o zi mai devreme nu-i niciun bai, iar pe drumul de intoarcere, pe care trebuia sa il fac cu un mare ocol prin Brasov (pentru o cumparatura importanta), am ratat iesirea spre Bucuresti si am inceput sa ma invart pe acolo...

La sfarsit, am ajuns intr-un giratoriu care avea si optiunea Cluj... si mi-am zis, ce-ar fi sa dau o fuga ??.. eheehehe, doar o gluma desigur; Am continuat pe ruta Bucuresti insa in cap motorasele incepusera sa proceseze noua tema.....

Clujul... acolo unde era cat pe ce sa devin proprietarul a patru apartamente pe bdul Republicii... Clujul ca familia Borsa. Clujul cu oportunitatea aia de studio tv pe care am refuzat sa o analizez in detaliu din cauza distantei... In sfarsit Clujul supelor cu chimen, al slanei osanza si al carnatilor, dar mai ales al vestitei verze a la Cluj... Clujul toamna .... Clujul unde e inmormantat unchiul T, si promisiunile inflacarate facute mamei de a mai merge macar o singura data pana acolo, sa platesc taxele locului de veci... sa nu il dea afara din cavou..

Apoi Clujul are hoteluri de 4 stele, cu bai moderne si toate acareturile...

Gata, la urmatoarea intersectie in care am intalnit un indicator spre Napoca tineretilor mele, am si schimbat capul compas.. iar pe drum, sumedenie de alte argumente si motive.. Pai daca stau doar o zi, n-am facut nimic...daca stau doua asta ar insemna sa plec la drum vineri... adica pe 13... adica vineri 13...no way bro...

Plec pe 14.10 si am si timp sa fac ceva in orasul IT-stilor.. apoi am 15.10. zi tampon, intre o pauza de doua luni si un inceput care se anunta fulminant..

Clujul asadar....
The Dude

Mesaj Scris de The Dude la data de Joi Oct 12, 2017 10:20 am

Obositoare plimbarea de recunoastere la pas a acestui oras... nashpa. In general una dintre cele mai nefericite asocieri posibile o reprezinta ardeleanul plin de ifose si de pretentii. Mie imi plac transilvanenii in pielea lor... Sunt minunati, joviali, plin de har si de un umor finut, greu de identificat pe la habitantii altor regiuni, insa cand insista sa fie altceva decat ceea ce sunt furnizeaza cele mai ridicole personaje... Vom mai vorbi de asta, caci evenimentul zilei e visul de azi noapte...

Mare gala... mare forfota, mare tinuta artistica. In distributie Sonia Marmeladova (Crima si Pedeapsa) si Viktor Komarovsky (Doctor Zhivago).. De unde si pana cand ??... nu ma intreba, ca n-am habar...

Desigur aparea si Pasha Antipov, pe un post de comentator/arbitru, fiindca era o disputa. In visul meu Sofya Semyonovna Marmeladov avea motivatii extrem de convingatoare de pe pozitia unei femei ce practica prostitutia in afara fiintei sale. Era ceva precum o munca repetativa pe care exersand-o te rupi complet de ceea ce faci... Precum calcatul rufelor, de pilda.

Sonechka asta imprumuta foarte mult de la o cunostiinta de acum cativa ani, cu acelasi discurs pe aceiasi tema: atitudini foarte ferme in legatura cu moralitatea, cu unitatea familiei si condamnare radicala a oricarui derapaj in afara cuplului, insa o acceptare lesnicioasa, distanta si pasiva a unor perversiuni cu parteneri ocazionali, taman in scopul obtinerii fondurilor necesare perpetuarii principiilor in care credea. Explicatiile si justificarile ei mi s-au parut mereu nemaipomenit de interesante, probabil de aia i-am si pastrat vie amintirea...

Viktor Komarovsky, pe de alta parte era tare guraliv in a isi sustine frivolitatea si abuzurile. Din vis nu reiesea foarte clar in ce constau acestea insa aparitia sa alaturi de o Sonia cu un comportament de bordel sugera cam despre ce ar putea fi vorba. Se spune prin critica ca Pasternak ar fi asezat in personajul Komarovsky tot ce reprosea el acestei lumi, insa argumentele lui Viktor sunt constant beton... si in carte si in fantasma onirica despre care relatez..

Desi pareau in opozitie ireconciliabila de teze, in ciuda medierilor de conjunctura a lui Antipov, cei doi se situau de aceiasi parte a baricadei aclamand de fapt valorile compromisului dus pana la ultima sa limita....

Un minunat episod, reluat in mai multe reprize, intrucat pe holul hotelului aveau loc petreceri tolerate de receptie, tocmai pentru ca se intamplau pe hol si nu in vreo camera.. Logica asta provinciala ??? .. it beats me ..
The Dude

Mesaj Scris de The Dude la data de Vin Oct 13, 2017 10:10 am

O seara in oras

Singura persoana cu un apelativ complet e Vanesssa. Numele ei e rostit cu o intonatie aparte de catre toti interlocutorii si chiar cu o nota de respect. Restul sunt Mikky, Boby, Dada, Ernee, Mona, Tuty si alte balarii..

Posesor al unei barbi de tip Romanov, Boby merge la toaleta in scopuri cosmetice mai des decat fetele. E mizantrop. Locuieste o culme de unde privind in vale e nemultumit de ceea ce zareste. Omenirea nu-i e pe plac..

Din tot grupul Dada e cea mai galagioasa. Cand nu ii poate acoperi pe ceilalti se ridica pur si simplu in picioare pentru a putea fi ascultata...

Sunt vreo opt tineri si au consumat sase beri intr-o ora; se poarta insa de parca ar fi golit tot butoiul... Deh, intelectuali... Asa zice ospatarul care ii spune baiatului: “du-te ma si intreaba daca mai au nevoie de ceva coropratistii”

La masa alaturata, cu o consumatie pantagruelica (prin comparatie) nimeni nu ma baga in seama. Cat timp le-au schimbat lor trei seturi de scrumiere si doua farfurioare de alune, nimeni nu a venit sa  debaraseze .. a trebuit sa ii chem, caci ar fi mucegait resturile prin farfurii...

Savurand un pahar de vin dulce, ca desert, prind din aer fragmente de conversatie:

ti tu minte atunci, in august...cand eram eu imbracat in tricoul ala cu Harley Davidson si aveam freza din gel.... cum naiba ma nu mai sti ?” ....

mai, mie chestiile astea nu imi plac.. adica sa ma duc eu sa stau la usa lui cu dosarul ....si ala sa decida el ce e bine, sau rau acolo... adica puii mei, cine e el ?... d-aia am invatat eu la faculta in Anglia ?.. d-aia facem scoli inalte ?? sa ne tot verificam unii pe altii ?? .. mai,  tot sistemul asta de cacat ingroapa firma...

...faza in care se ridica ala cu vioara si tipa din toti plamanii e faina rau... uite asa a facut pielea pe mine, Tuty zice bine ca e cam tras de par concertul insa are momentele astea de arta, ca asa aveau si flenderii  in Berlin ... iti cadeau bracinarii frateee... Zii ma Tuty si tu, asa e ??.. cum care ma aia cu luminile colorate de nu mai stiam pe unde sa o luam.. instalatia maaa.. Berlin maaa.... Aoleu, asta s-a turtit de tot.. Du-ti ma de te culca, ca nu mai vi cu noi alta data...

Eeeeeeee, se pisa pe el tot Cluju cand trecea Verne cu motoru prin fata pe la Gara.. avea vana, uite unde a ajuns: face 1000 de motogui pe zi cel putin.. Tu Vanessa  nici pe centura n-ai scoate atat....”

Nona, babacu meu e dus cu capu, ce dracu tu nu stii. ..?.. in PLM cu asta n-o scoti la cap, ca cica el nu da banii pentru loco ca-i pierdere.. ce sa-i explici lu fraieru de management si tinte, strategii ... a facut bani grupa toata viata lui da acu e depasit .. s-a dus de-a dura

- Pai cati au absolvit la Bristol ? ...si cu bursa ?.. Nu zic ca sunt mot, insa nici nu pot sa pun marfa pe taraba pe coltul de sus
- da ce-i ma Bristol ?
- e muc si sfarc. A treia sau a patra dupa Cambrrige.. te-am deranjat cu ceva ?

Dupa ce are de spus QS World University Rankings , ar fi cam pe ultimele locuri din lume, insa in Clujul IT-stilor se coteaza dupa alte criterii.

Dada, in rochie de seara cu un fel de decolteu adanc si pantofi cu toc de un rosu imposibil.. slabanoaga si defazata in toate (vestimentatie, discurs, spirit) e convinsa ca se afla in centrul atentiei, insa in afara de faptul ca nu prea sta pe scaun si gesticuleaza de mama focului, nu inseamna mare lucru in fata grupului. La randul ei Mikky incearca sa se impuna printr-un limbaj slang trivial, care nu i se potriveste neam....

Cand discutiile aluneca spre cinema totul devine fascinant. Nu pot reda ca n-as putea atinge niciodata nivelul colosal al prapastiilor... Si te mai mira ca un Nae Carmfil e socotit genial in unele medii ??.. te mai mira stupiditatea unui hashtag rezist ?.. ori priza pe care o are la acest gen de public, tactica demonizarii opozantilor politici....

Bine, scadem 25% ca e Cluj, nu Bucuresti (cota de mimetism), dar chiar si asa: iata cum arata viitorul, intrucat acestia sunt oamenii calificati sa ocupe in curand pozitiile de decizie.. Eu am mai trecut prin asta si atunci n-am inteles nimic din ce se petrecea in jurul meu.. Azi unii exact ca astia de acum, ocupa posturi in fruntea ministerului educatiei, al transporturilor, al agrigulturii....

In calendar: Vineri 13... ciocu mic si joc de glezne... lacrimi
Articon

Mesaj Scris de Articon la data de Vin Oct 13, 2017 1:24 pm

Stai ca nu pricep. Care-i problema cu tinerii din Cluj ?
The Dude

Mesaj Scris de The Dude la data de Vin Oct 13, 2017 1:41 pm

Superficiali...farsori.. penibili si suficienti. Blocati in self-admiration, no perspective, food already chewed up. Grosolani si needucati.

Daca e sa vorbim despre un grup care incearca sa reziste in a perpetua valorile acestei natii ?? .. cred ca ii gasesti rar de tot prin cluburi de mana a noua, biblioteci (atatea cate mai sunt), cinemateci, spectacole free... sunt modest imbracati, vorbesc decent si cumpatat, nu se pierd in nimicuri... dar mai mult si mai ales nu se dau in stamba.. ori in spectacole ieftine pozand in elite;
The Dude

Mesaj Scris de The Dude la data de Vin Oct 13, 2017 2:10 pm

Bine inteles... Ca doar de aia e azi vineri 13.

Ma scol dimineata cu oarecare intarziere si dau fuga sa prind bufetul de mic dejun. E foarte misto asigurat la astia, asa ca n-am voie sa ratez...

Ieri am ajuns, nu fara peripetii, la vestitul AirSoft Cluj. Mare dezamagire, dar zic, hai sa nu plec cu mana goala, asa ca achizitionez un Sig P226.

Spun dezamagire caci din tot ce apare pe site si in rafturi, pe stoc si deci la vanzare, nu mai e nimic. Chiar si asta de l-am luat, aparea cantitate zero dintro greseala de inregistrare in evidente... Ca eram cu el in mana, iar vanzatorul, clujan get-beget, incerca sa ma convinga ca nu exista.

In fine, pe seara, in camera ma tot jucam cu el, ca are o priza si o detenta excelente... apoi am adormit asa... Pistolul a ramas in pat si apoi, cand am plecat la masa s-a amestecat cu patura.

Imediat dupa dejun am mers repede pana la cimitir ca sa scutesc un considerabil ocol maine la plecare... Cand ma intorc, la receptie, un gabor civil:
-Sunteti dl. Dude, locuiti la camera xxx ?.
-Da , raspund eu circumspect si incep sa ma gandesc la tot ce e mai rau.

Zice: -v-am verificat in sistem si sunteti posesor de arme de foc.
Zic: - Da s-a intamplat ceva ?

Zice: - ati cam incalcat regimul...
- Da de ce ???.. intreb de-a dreptul mirat.

Zice: - arma trebuie sa fie la dvs. sau in fiset asigurata..
Spun: - Da. Asa si e. E in seiful din camera asigurata..

El zice: - Nu-i
Eu zic pe clujana si apasat: - Îi !

- Nu-i !!

-No  hai s-om vedea.. continui eu cursiv in aceiasi limba.

Urcam, deschidem, intram, deschidem usita... Arma asa cum trebuia: zavorata si descarcata... dar mai era cealalta, gasita in pat de femeia de serviciu, care din prea multe stiri tv bomba, cu hoteluri, puscasi si victime, a si alertat receptia, iar ea politia... ca era un mare pericol.

Lungi discutii acum despre armele air-soft..

Ii explic omului ca ele sunt doar niste jucarii inofensive, si ca asa zice legea, nu eu. In plus, cea in discutie nici nu e incarcata si nici nu exista in camera cele necesare (bile, butelii) care sa o faca functionala..

Gabo imi da dreptate, dar nu e perfect convins.. Tare mi-ar da o amenda, insa isi da seama ca e cam aiurea:

-N-am amenintat pe nimeni, nu m-am expus cu ea, caci fiind o replica reusita as fi avut succes.. .comentez eu pe acelasi ton calm.

In fine... ma intreaba cand plec ?, apoi ma informeaza ca ramane sa se mai gandesca daca am incalcat vreo lege si are sa imi comunice din timp.

Eu spun asa, intr-o doara, ca mai bine i-ar amenda pe cheflii de ieri noapte care au tinut treji toti locatarii. El ma indeamna, luminat brusc la fata, sa depun plangere...

Vineri 13... Credeai ca scapi fara bucluc ??
The Dude

Mesaj Scris de The Dude la data de Sam Oct 14, 2017 7:17 am

cioc, cioc, cioc... E ora opt seara, iar in tocul usii femeia de serviciu cu alarma a venit sa isi ceara scuze. Borboroseste ceva de neinteles, apoi se lanseaza intr-un monolog existential al confuziilor si nenorocirilor. Barbatul ei a fost o asemenea victima. Exista una sticla tuica prin camara de mai multa vreme si femeia era pe cale sa primeasca de la vecina o otrava puternica pentru sobolani si nu numai. Era in stare lichida, asa ca a transferat tuica in clondirul care trona mereu pe masa si fara sa mai spele recipientul a turnat acolo licoarea.

Dupa o perioada, sotul, cautand ceva basamac, a dat peste butelca , s-a asigurat mirosind-o.... apoi.....

Nu isi putea ierta asta vreodata...

Plansete, sughituri si marturia ca sefii ei o trimisesera sa se explice.

Ar fi ramas si peste noapte ca sa mai spele din afront, dar stie ca e ofilita si chiar daca e femeie singura, nu se mai uita nimeni la ea....

Cum ziceam: vineri 13, o zi plina...
The Dude

Mesaj Scris de The Dude la data de Sam Oct 14, 2017 8:43 pm

Ehehehe... Sambata 14... Sfanta Parascheva....
Alta faina se macina la moara..

Am ajuns acasa cu bine.

M-am si despaducheat , iar acu ma sterilizez cu alcool.. pe dinauntru pe unde atacul subversiv al microbilor nici nu se asteapta la vreo riposta...
The Dude

Mesaj Scris de The Dude la data de Dum Oct 15, 2017 7:22 pm

Lista Preferintelor lui Orges......care este si a mea !

Dintre bucurii, pe cele nedramuite.
Dintre piei, pe cele nejupuite.

Dintre povesti, pe cele confuze, neaparat.
Dintre sfaturi, pe cele de neutilizat.

Dintre fete, pe cele noi si frumoase.
Dintre femei, pe cele necredincioase.

Dintre orgasme, pe cele nesimultane.
Pe cele reciproce - dintre atitudinile dusmane.

Dintre popasuri, pe cel care nu se sfarseste.
Dintre despartiri, pe cele discrete, fireste.

Dintre arte, pe cele care nu aduc profit.
Dintre invatatori, pe cei muritori, negresit.

Dintre placeri, pe cele ce se pot spune cu glas tare.
Dintre scopuri, pe cele secundare.

Dintre prieteni, pe cei copilarosi.
Dintre dusmani, pe cei tafnosi.

Dintre culori, rosul il prefer.
Dintre comunicari - pe curier.

Dintre stihii, focul, neindoios.
Dintre zei, pe cel mai monstruos.

Dintre cei ce pier, pe cei ce-apun laudand.
Dintre luni, octombrie in primul rand.

Dintre vieti, pe cele luminoase.
Dintre morti, pe cele iuti si taioase.

Orges Wunschliste-Bertolt Brecht
The Dude

Mesaj Scris de The Dude la data de Lun Oct 16, 2017 8:48 am

Incredibil !!! ... dupa doi ani, trei luni si 12 zile mi-au pastrat biroul intact. Am reagsit in sertar lingurita, guma si capsatorul... Sa fie vorba de respect ?? Cand am plecat de aici n-am facut nicio promisiune ca as putea reveni. Colegi s-au schimbat in cea mai mare parte, dar locul meu a ramas neatins..

suspiciune
Autentikov

Puncte : 181
Data de inscriere : 19/05/2017

Mesaj Scris de Autentikov la data de Lun Oct 16, 2017 12:12 pm

Dintre popasuri, pe cel care nu se sfarseste.
Dintre despartiri, pe cele discrete, fireste.

Nietzsche zica ca dimpotriva: "drumul e superior popasului"
The Dude

Mesaj Scris de The Dude la data de Lun Oct 16, 2017 4:24 pm

Amandoi au dreptate clown
Kavarna

Mesaj Scris de Kavarna la data de Mier Oct 18, 2017 9:37 am

Adica Shocked
Articon

Mesaj Scris de Articon la data de Mier Oct 18, 2017 12:45 pm

Dude a scris:Bine, scadem 25% ca e Cluj, nu Bucuresti (cota de mimetism), dar chiar si asa: iata cum arata viitorul, intrucat acestia sunt oamenii calificati sa ocupe in curand pozitiile de decizie.. Eu am mai trecut prin asta si atunci n-am inteles nimic din ce se petrecea in jurul meu.. Azi unii exact ca astia de acum, ocupa posturi in fruntea ministerului educatiei, al transporturilor, al agrigulturii....

suspiciune

Si ma rog, de ce sa scadem 25% ? Ce inseamna in intelegerea ta "cota de mimetism" ?

Cei pe care i-ai prezentat sunt elite "in formare".
Mai au mult de lucru la ei pana sa ajunga in posturi cheie.

Din ce sunt compuse elitele pana la urma ?  
Nu din persoane educate si care au urcat in ierarhia sociala treapta cu treapta ?

Detectez aici o meschinarie si un aer de sperioritate care n-are niciun motiv.  suparare
The Dude

Mesaj Scris de The Dude la data de Mier Oct 18, 2017 1:54 pm

Kavarna a scris:Adica Shocked

Sigur ca drumul e superior popasului, iar acesta e cu atat mai valoros in ordinea sa, atunci cand dureaza mai mult (si ofera conditii superioare).

A aprecia semnificatiile calatoriei nu este in antiteza cu durata popasurilor de parcurs. Dimpotriva in opinia mea superficiala, cu cat pauza e mai lunga cu atat ardoarea de a continua itinerariul creste proportional, geometric, logaritmic...
The Dude

Mesaj Scris de The Dude la data de Mier Oct 18, 2017 2:01 pm

Articon a scris:
Cei pe care i-ai prezentat sunt elite "in formare".
Mai au mult de lucru la ei pana sa ajunga in posturi cheie.

Din ce sunt compuse elitele pana la urma ?  
Nu din persoane educate si care au urcat in ierarhia sociala treapta cu treapta ?

Esti mai noua in acest mediu si n-ai fost deloc in cel din care el deriva. In timp am explicat in mai multe randuri cum inteleg eu elitele si in ce fel le percep rolul, iata insa ca astazi pot in sfarsit sa aduc in sprijinul opiniilor mele o exprimare mult mai elevata si mai “pe masura”.

E o nuantarea fata de pozitia adoptata de mine, insa in spirit e cam acelasi lucru (ceea ce ma bucura imens) Vine din partea unuia pe care l-am venerat pur si simplu pentru lucrarea Spaimele anului 1000 si Meditații asupra lui Don Quijote. E vorba de José Ortega y Gasset si de Revolta Maselor.

Este surprinzator cum marele filozof a anticipat Uniunea Europeana doar pe seama unor constatari istorice, insa n-am de gand sa comentez asta acum, ci doar partea aceea a speculatiilor in care y Gasset defineste omul masa, in antinomie cu omul elita descriindu-i cu o exemplara acuratete.

Daca omul masa reprezinta un ins : “....fără trecut care nu are, propriu-zis, o conștiință, un sistem moral bine determinat, existența lui desfășurându-se la întâmplare, aidoma unei „geamanduri în derivă”. Dacă omul elită din trecut își organiza viața după anumite exigențe, în raport cu un ideal, omul-masă e perfect satisfăcut de sine, de propria-i mediocritate, pe care o afișează cu mândrie, ca pe un veritabil blazon, ba mai mult, are insolența de a o propune ca model existențial. În esență, „revolta maselor” reprezintă tendința lor de a-și impune propriile gusturi, propriile valori (i. e., standardele mediocrității), ca și cum acestea ar fi infailibile. Însă fenomenul în discuție nu poate însemna, în fond, altceva decât o fatală involuție a umanității către starea de sălbăticie gregară a începuturilor"

Omul-masă (citeste omul hashtag rezist) , după Ortega y Gasset, e „un primitiv care s-a strecurat prin culise pe străvechea scenă a civilizației”, revolta maselor reprezentând așadar, conform expresiei lui Rathenau, „invazia verticală a barbarilor”. Într-adevăr, analizând societatea contemporană, diagnoza lui Ortega y Gasset se dovedește absolut corectă. Pretutindeni azi masele dictează, iar elitele (dacă mai există) li se supun. De altfel, termeni ca „societate de masă”, „cultură de masă”, „învățământ de masă”, „mass-media” etc. au intrat de mult în vocabularul comun, fără niciun fel de conotații negative: asistăm, va să zică, la desăvârșirea fenomenului implacabil de masificare a societății despre care vorbea gânditorul iberic, însă puțini par să se mai neliniștească astăzi din pricina lui.

Complăcându-se într-o existență de larvă, omul-masă (de tip Te-Fe-List) e foarte lesne de manipulat prin mass-media și alte mijloace de propagandă, gata să adere fără rezerve la orice ideologie oficială (sistemele totalitare din ultimul secol n-ar fi fost posibile fără sprijinul larg al maselor).

Puțin importă că mediocritatea triumfă astăzi pretutindeni. Puțin importă că oameni fără instruire își aleg acum liderii politici după criterii pur umorale (chiar dacă ulterior vor regreta, desigur, amarnic). Puțin importă că orice veleitar poate ajunge azi scriitor sau artist de mare succes, că orice semianalfabet poate ajunge licențiat și chiar doctor în științe, că orice mârlan agramat poate ajunge vedetă TV cu foarte mare audiență, că orice mafiot paticular poate ajunge ministru și chiar președinte al țării.

In opozitie omul elita e un om responsabil aflat intr-un conflict deschis cu propria sa devenire de care nu este deloc multumit si de la care pretinde constant noi si noi eforturi... Omul elita traieste in ascensiune temporala, dupa un program prestabilit in linii mari, evoluand flexibil (dar consecvent) printre proiecte incercand in fiecare clipa sa se depaseqasca pe sine...

După cum constata cu luciditate Gustave Le Bon: civilizațiile au fost create de către elite, niciodată de către mase, care nu au forță decât pentru a distruge. Civilizația presupune anumite exigențe pe care masele nu sunt capabile a le urma: ordine rațională, reguli fixe, cultivarea spiritului, sublimarea instinctualității într-o direcție creatoare etc. Domnia maselor înseamnă așadar eșecul civilizației, ea anunțând, în cele din urmă, întoarcerea omenirii în noaptea barbariei primordiale.

.....iti poti imagina ceva mai patetic decat 50.000 de oameni adunati intr-un loc pentru a protesta aprinzand luminite si scandand lozinci ??
The Dude

Mesaj Scris de The Dude la data de Joi Oct 19, 2017 11:28 am

Bah....

Sedinte...

Boring...

vor sa intru in ritm, culegand din aceste confruntari stadiu actual al problemelor...

amatori...

Aseara am iesit cu sistemul de iluminat prin curtea casei ca sa ii fac reglaje (un fel de caciula pe care am prins mai multe frontale orientate diferit, astfel incat la deplasarea prin padure sa pot avea sub control si lateralele). Peste gardul locuintei, vecinul inca mai culegea la vie si a avut un mare soc... Era sa si cada de pe scara... cu Halloween prin ajun, nici nu-i de mirare..... Apoi, multumit ca sunt doar un om si nu vreo nazarire ceva , a inceput sa se confeseze gafaind si revenindu-si cu greutate... cum n-apucase el sa termine treaba pe zi, fiindca era cu mult mai mare decat a crezut...

Am intrat in casa si am stins lumina, apoi mi-am privit silueta in oglinda cu instalatie pe "ON"...

Intr-adevar o priveliste stranie si teribila... ma gandesc ca in felul asta, la utilizarea normala, e posibil sa provoc eventualele animale la un atac, tocmai din cauza fricii pe care as putea sa o declansez
Articon

Mesaj Scris de Articon la data de Vin Oct 20, 2017 11:47 am

Dude a scris:.....iti poti imagina ceva mai patetic decat 50.000 de oameni adunati intr-un loc pentru a protesta aprinzand luminite si scandand lozinci ??

Nu doar Europa, ci intreaga lume a fost fascina de imaginea ironizata de tine nervi
The Dude

Mesaj Scris de The Dude la data de Vin Oct 20, 2017 2:14 pm

Articon a scris:
Dude a scris:.....iti poti imagina ceva mai patetic decat 50.000 de oameni adunati intr-un loc pentru a protesta aprinzand luminite si scandand lozinci ??

Nu doar Europa, ci intreaga lume a fost fascina de imaginea ironizata de tine nervi

Nu pot sa cred ca esti atat de naiva ???.... Intreaga Europa si lumea nemarginita nu dau pe afara de dragul bunastarii romanilor, ci i-ar vrea mai degraba imbroboditi si desbinati. Prin alte parti, mijlocirile lor josnice  nu le pot iesi asa cum s-ar dori, pe cata vreme la noi... De aici vine si "fascinatia" justificata in fata acestui imens ocean (sclipitor) de stupiditate si manevrabilitate... Ma si rusinez...

Articon a scris:De acord. Eu cred ca poate au deranjat-o comentariile lui Dude legate de miscarea #Rezist.
Pentru sustinatorii ei sunt multe jigniri acolo.

Articon si oricine altcineva... In aceasta rubrica eu vorbesc doar cu mine insumi. Sunt ganduri, cugetari, judecati, ce ma privesc personal si care n-ar trebui sa faca obiectul niciunei dispute. Intr-o conversatie, mai ales daca e una in contradictoriu, sunt dispus la multe concesii respectand spiritul dialogului egal.

Cu mine insumi insa nu am voie sa alunec pe panta compromisului. E o regula de-a mea.

Acum, daca mai raspund ocazional la cate un comentariu, cum fac acum la observatiile tale, e pentru ca sunt politicos si suficient de bine educat. Dar asta nu inseamna ca abdic de la opiniile mele, doar ca mi le sustin intr-un mod mai "indulcit".

Daca cineva se simte ofensat de alegerile mele dintrun domeniu, ori din altul.. exprimate aici pe acest topic... e doar problema sa. In oricare alta parte e problema noastra, insa aici doar a sa.

suparare
Kavarna

Mesaj Scris de Kavarna la data de Sam Oct 21, 2017 9:24 am

you made your point crystal clear...

Continut sponsorizat

Mesaj Scris de Continut sponsorizat

Acum este: Dum Noi 19, 2017 1:14 am