Republica Danga

„ Danga nu e, adică e pretutindeni. Este o insulă, compusă din pulberea unei planete îndepărtate, unde legile fizicii terestre nu sunt chiar atât de riguroase. Aici nu se știe prea bine dacă oamenii mint, visează, sau trăiesc cu adevarat „

In My Secret Life

Distribuiţi
Articon

Puncte : 299
Data de inscriere : 13/07/2015

Re: In My Secret Life

Mesaj Scris de Articon la data de Sam Oct 21, 2017 9:30 am

pointless

"The creatures who live in the Land of Point all have pointy features, except Oblio (Mike Lookinland), whose circular head is unusual. Singled out because of his appearance, Oblio is exiled to the Pointless Forest. In the process, he learns that it doesn't matter what you look like -- it's who you are on the inside that counts. Narrated by former Beatle Ringo Starr and featuring music by late folk-rocker Harry Nilsson, this animated children's fable is about one of life's important lessons"
Articon

Mesaj Scris de Articon la data de Sam Oct 21, 2017 9:38 am

Exact "this is the town and those are the people"
The Dude

Puncte : 4561
Data de inscriere : 17/02/2015

Mesaj Scris de The Dude la data de Dum Oct 22, 2017 8:09 pm

Desigur. Aceasta e Republica, si astia suntem noi...
The Dude

Mesaj Scris de The Dude la data de Lun Oct 23, 2017 8:44 am

Tot mai greu dimineata.... E ca si cum as reveni dintro calatorie lunga si istovitoare.. si poate ca asa si e ... Ma afund tot mai adanc in lumea visului si intorsul ii tot mai greu .....

Imi promisesem sa nu fac nimic sambata, insa cum m-am dezmeticit mi-am amintit de promisiunile facute lui C. asa ca am purces in piata dupa castraveti si gogonele... si parca a fost un facut, caci am gasit-o imobilizata la pat. Ceva lombar... Da-i, cheama Salvarea... perfuzii... ca asa e la tara.

In fine am scos-o din crize, dar mi-am admirat si esecul.. ca doza de civilizatie injectata prin vizita de vacanta la casa mea din Bucuresti a fost anihilata de entuziasmul inceperii scolii si de anotimpul recoltei... A dracului tara... ca de aia trebuie sa vin eu de la oras cu castraveti si gogonele...

Aflu cu ingrijorare ca M e in sfarsit imperecheata... la ce i-o trebui ?? Ma rog, fiecare cu ale sale, insa simt cum are sa se raneasca iar, ca dupa o varsta cu chestiile astea trebuie sa fi foarte foarte atent... Ma preocupa.

Duminica cinematografica. Patru filme intre care un Almodovar, un Kramer,  un Villeneuve....si un Mel Gibson. Se vor amesteca intre ele... in amintire.
The Dude

Mesaj Scris de The Dude la data de Mar Oct 24, 2017 8:46 am

Se pare ca asta a fost Toamna Colorata... Isi intra acum in drepturi Toamna Cenusie.
Sa vedem cum se descurca si asta. Abia astept.

Pe vremuri imediat ce se petrecea schimbarea ne retrageam in salile de spectacol. Paradoxal oferta era infinit mai redusa decat cea de azi, insa calitativ, la mii de mile distanta de ce se intampla acum pe scene. Si nici nu debordau cu butaforia, iar despre jocul de lumini ?? ..... ce sa spu ?... aproape ca nu exista.

Acum, de cand s-a inventat catedra de light design, sunt atatia absolventi incat, culmea ridicolului, am vazut recent o reprezentatie mai ceva decat un concert Led Zep. Cu lasere policrome, proiectii si strobo, intr-o piesa de teatru cu subiect vag despre primul razboi. Desi era o drama bun inteles ca din meniu nu lipseau nici sânii si nici cuvintele triviale. Publicul era in extaz... si nu-i nicio scuze ca era din provincie.

Incepe sa imi placa iar la munca.... Toate intrigile astea si toate micile mancatorii care sapa perfid sub pojghita subtire a unor aparente de mare onorabilitate.

Surprinzator numarul idilelor in derulare cuprinde intregul personal... N-am identificat pe nimeni care sa nu aiba macar o singura istorioara.... Ba mai mult decat atat, madam Mina si Lucica au cate doi amanti care nu stiu unul de celalalt.... Cred ca e un rezultat secundar al faptului ca beneficiaza de prea multe conditii favorabile: salarii mari, birouri personale si spatioase, team building, concedii si libere fara numar, deplasari in interes de servici, prime, prime si iar prime...

Ei... e si normal sa fiu un pic invidios, insa daca stau sa ma gandesc mai bine nici tineretile mele comuniste nu au fost prea mult altfel din punctele astea de vedere... desigur, pastrand proportiile...

Hai... sa luam ziua in piept.... Incepem cu o cafea....

Free Air

Puncte : 24
Data de inscriere : 26/07/2015
Localizare : Bucuresti

Mesaj Scris de Free Air la data de Mar Oct 24, 2017 9:45 pm

Prietene, cititnd ultimele doua pagini din jurnalul tau, gandul mi-a adus nostalgia asta...

That is no country for old men. The young
In one another's arms, birds in the trees
- Those dying generations - at their song,
The salmon-falls, the mackerel-crowded seas,
Fish, flesh, or fowl, commend all summer long
Whatever is begotten, born, and dies.
Caught in that sensual music all neglect
Monuments of unageing intellect.

An aged man is but a paltry thing,
A tattered coat upon a stick, unless
Soul clap its hands and sing, and louder sing
For every tatter in its mortal dress,
Nor is there singing school but studying
Monuments of its own magnificence;
And therefore I have sailed the seas and come
To the holy city of Byzantium.
O sages standing in God's holy fire
As in the gold mosaic of a wall,
Come from the holy fire, perne in a gyre,
And be the singing-masters of my soul.
Consume my heart away; sick with desire
And fastened to a dying animal
It knows not what it is; and gather me
Into the artifice of eternity.

Once out of nature I shall never take
My bodily form from any natural thing,
But such a form as Grecian goldsmiths make
Of hammered gold and gold enamelling
To keep a drowsy Emperor awake;
Or set upon a golden bough to sing
To lords and ladies of Byzantium
Of what is past, or passing, or to come.

Sailing to Byzantium de WB Yeats
The Dude

Mesaj Scris de The Dude la data de Joi Oct 26, 2017 9:52 am

ura

Intr-adevar "no country for old men"...

Pamantul este.... nesigur  

Hmmmmmiii.....Pamantul ramane pana la urma o planeta a iubirii...considerand ca gelozia, invidia... pana la urma si ura, n-ar fi decat derivate ale acesteia. Incontestabil dragostea, probabil cea in forma chimica, este motorul perpetuarii speciilor si al vietii care s-ar stinge si ar disparea in absenta ei...

Si de aceea, pe firul logicii, cei care isi pierd facultatea de a iubi prin vicisitudinile varstei, ce invariabil dilueaza abilitatea de a procrea, trebuie inlaturati...

Butler Yeats are dreptate: nu-i loc aici pentru cei expirati;

Da... Buuun... De acord cu asta, numai ca in colectivul de care zic nu de amor e vorba.
Io taman asta analizez pentru a evita sa ajung contaminat...  ulalala

Vezi tu Free man ...Mina asta.... Pai  e o plavanca de vreo doi metri, armonios proportionata si cu de toate. Ti-ar placea.... că place  in general... foarte, foarte, atractiva.

Insa ea de felul ei nu e vreo mare iubareata. Se poarta lasciv fiindca  asa o obliga mediul .. Toti cei la care le cade falca cand dau ochii cu ea ii impun un anume comportament, anumite reactii de raspuns selectate cu grija in lungi perioade de timp... Dar stai sa vezi minune: nu e nici asta !

Mina e o jucatoare .."a real gambler" cum zic americanii la cei posedati de jocurile ce pot proba norocul...

Caci jucatorii adevarati nu transpira pentru castig, ci alearga doar dupa fascinatia concursului si incrancenarile confruntarii...

Sunt absolut convins ca Mina se poate lipsii de toti barbatii din viata ei intima (cati or fi) fara sa sufere cine stie ce, dar nu ar supravietuii prea mult daca ai extrage-o din mediul privat pe care l-a construit  incarcat de secrete, de mistere, de intrigi, de manipulari...

Prin opozitie, dar iarasi in afara sistemului de explicatii cu care ne-am obisnuit, Lucica se tavaleste cu mai multi intr-o competitie cu propriile complexe. A fost educata in valorile crestine ale familiei din satul Dindesti si a asimilat cele 10 porunci cu mediul rural, etica arhaica, traiul redus in oportunitati, cu  perseptive inguste si sufocat de restrictii. Se lupta cu astea ori de cate ori isi desparte picioarele in compania unui barbat, fara sa vada deloc partenerul, ci doar o alta regula incalcata .... cu voluptate.

Altfel ?
Tu ??
Toate bune ??
The Dude

Mesaj Scris de The Dude la data de Joi Oct 26, 2017 10:22 am

Ieri, o zi grea cu multe reusite... N-am chef sa iti spun despre ele, dar una merita cu prisosinta: gogonelele, desigilate in cadru festiv s-au dovedit miraculoase... bravo mie inca o data... iubit jurnal te poti mandri cu mine !

La zodie, saptamana asta, cica:

-vei face o calatorie. S-a intamplat.
-vei avea o pierdere... S-a taxat.
-vei rezolva un mister... Au fost doua.
-vei reintalni un prieten mai vechi.. a fost chiar aici.

--- vei avea o surpriza... Mai sunt doua zile .. o fi de bine...??...o fi de rau ??? scratch

The Dude

Mesaj Scris de The Dude la data de Vin Oct 27, 2017 8:26 am

The Dude

Mesaj Scris de The Dude la data de Vin Oct 27, 2017 9:47 am

Doamneeee....... Era atat de ceata ca nu se mai puteau citi insemnele de pe marginea drumului... Mergeam orbeste si nu se vedea niciun vehicul, din nicio directie.. Ce Waze ? Care Google Map...?   Lost Satellite Connection...Spooky, dar in context cu aceasta perioada a anului... Halloween Nearby... Apoi dintro data a aparut in fata un indicator cu inscriptia "Intarea La Trecerea cu Bacul"  ...

Cum era posibil sa ne fi abatut pana intr-atat...??... Un amar de kilometrii...   ...De cand mergeam asa ??

Desigur bacul nu functiona due to extreme weather conditions, iar acolo la un ghiseu o domnisoara  terifiată, care atunci cand ne-a vazut intrand, a si blocat usa ghiseului pe dinauntru tremurand toata de spaima...

Tonny, in zi mare, decide plin de curaj sa lasam masinile si sa apelam la un barcagiu... ca cica existau prin zona, asa ca musai e macar unul si in sat. Am facut cum a spus iar dupa juma de ora traversam Dunarea intr-o luntre vai mama ei, ocolind valatucii albi, cu armele si rucsacele in spinare, cu inimile ca la purice, cu genunchii moi si incercand sa razbatem din priviri pana la malul celalalt.

Pe apa, intr-o situatie ca asta fara repere pierzi repede directia, iar carmaciul nostru, ramas dupa o bauta crancena din ajun nu prezenta cine stie ce garantii.. Abia am putut pleca. Sansele sa mai si ajungem teferi scadeau cu fiecare zece minute de parcurs... Fiindca omul ne-a si avertizat din capul locului ca va taia albia in diagonala... Eram prea grei... motorul prea mic si curentul prea tare...

Dar cel mai horror a fost cand ne-a debarcat si a facut stanga imprejur fara sa se mai uite in spate... Nici macar nu stiam daca suntem pe mal, sau poate doar pe vreun cocioc plutitor... ori poate pe un plaur..

Brusc, orizontul s-a luminat si au aparut in preajma gardurile unor gospodarii ce confirmau ca eram intr-un loc sigur.... Misterul si teama s-au risipit si ele la fel de repede... De cate minuni e in stare un Soare atat de mic si de difuz...... Chiar si abia mijind......

Insa atunci, in acel an..la acea vanatoare de pasari... a fost una dintre zilele in care chiar am simtit groaza "pe sira spinarii" cum se zice......
The Dude

Mesaj Scris de The Dude la data de Lun Oct 30, 2017 9:41 am

Nici fondurile nu mai sunt ce au fost...iar ursii au devenit o adevarata problema cinegetica. Distrug totul prin padure si sunt extrem de agresivi.  Imi amintesc cum in urma cu vreo zece ani, tot la o partida, l-am intalnit pe Mos Martin fata in fata. Noi eram intr-un sant, in stand iar el venea in pas ale, starnit de gonaci. Cand ne-a simtit a franat brusc si apoi a ocolit locul intr-un arc de cerc de mai bine de zece metri.

Sambata au trebuit cateva focuri de arma ca sa il convingem sa nu ne atace, ca venea ata pe noi...

In fine, ochiul meu nu mai e de vanator... Am ratat vreo patru fazani... Nici macar aliciti.
La intinsura, la iepure e ceva mai bine (2 din 5), insa vorba organizatorului, ar trebui sa invat sa trag cu stangul....

Padurea e plina de hoituri ramase dupa urs...
Practic a decimat cervidele.

Satenii si-au cumparat arcuri si ii raresc la braco... am gasit si schelete de urs.

...azi dimineata in metrou o faza de neinteles... dupa inchiderea usilor o domnisoara imi face niste semne ca si cum ne-am cunoaste.. ma uit nedumerit in jurul meu, dar nu e nimeni... mie mi se adreseaza.

Usile sunt inchise, vagonul sta sa plece... don'soara mai imi face un semn cum ca sa cobor la prima.. e bruneta, modest imbracata, pe la 30 si are bagaj.... ma tot framant ce sa fac.. apoi decid si cobor la prima oprire.

Urmatorul tren nu aduce insa nimic..

Cine stie ce a fost ?

Pe drum pana la slujba mi-am tot imaginat erotisme cu protagonista de pe peron.

Dar e cert m-a mintit.
She lies in the morning

The Dude

Mesaj Scris de The Dude la data de Mier Noi 01, 2017 9:37 am

En fin, así es la vida ...

Care va sa zica avem si o sincronizare: visul de ieri ... Daruit exact, fix in noaptea de Halloween.. Atelierul din Smardan al cumnatului.. Fusesem ucis, iar acum o echipa de criminalisti ancheta locul crimei. Sarea si piperul nazaririi consta in faptul ca lucrurile se petreceau in toamna anului 1985 si ca imi puteam vedea cadavrul de undeva de sus, la fel ca intregul interior al camerei. Iar pozele pe care unul dintre investigatori le arata altuia erau alb negru si reprezentau probe considerate importante in ancheta.

Desi nu imi aminteam nimic despre circumstantele omuciderii mele, am inteles foarte clar de la cei ce roiau prin locatie ca fusesem torturat si ca moartea a fost una violenta.

In faza a doua a povestii, acum eram unul dintre vecinii ce barfeau pe seama evenimentului, construind la randul meu tot felul de teorii, ipoteze si supozitii, care mai de care mai bizare, insa multumit in forul meu interior ca eram singurul cunoscator a ceea ce s-a intamplat de fapt (desi, continuam sa am o amnezie totala )...

Super... Onirism de mare calitate, cu secvente bine inserate in ansamblu, culori vivid, ecran panoramic anamorfic, alternanta geniala de plan/contraplan... cred ca ar trebui sa retin tema pentru un proiect ulterior..

m-am trezit odihnit si bine dispus...

Fiecare cu alegerile sale si in acord cu sine. Chiar n-am nimic, in afara unor pareri, zau: NADA !!
Buuun,  regret sa vad cum se irosesc niste caractere bogate, alcatuite pentru destine deosebite si in aspiratii inalte.. Si iarasi nu cred in laitmotivul "nu am avut alegerea, era o impunere ce tinea de starea sanatatii mele".... pentru ca fiecare boala are nenumarate metode de tratament, sumedenie de abordari, infinite cai de recuperare.. Mai gandeste-te...

In tine se pierde un personaj de cea mai aleasa factura. E ca statuia aia din gradina casei Pagu, de la Cismigiu... o minunatie stilistica ajunsa prin abandon sa fie napadita de iederi, buruieni, arbusti, care in cativa ani au reusit sa ii dizloce capul si care vor sfarsii prin a o anihila complet.....
The Dude

Mesaj Scris de The Dude la data de Joi Noi 02, 2017 9:41 am

cyclops cyclops cyclops

Traficul de ieri affraid affraid

S-au stricat semafoarele.. Am lasat masina in primul loc liber pe care l-am gasit si am luat in continuare metroul... Cel mai sinistru loc posibil (cred ca imaginea lui de ieri, pe la statia Costin Georgian, are de a face cu sarbatoarea mortilor).. Intuneric total, dar accesul pe peron nu era restrictionat. Trenurile care veneau si plecau aveau in interior lumina, insa in statie ?... numai iluminat de siguranta.

Am ajuns acasa la timp ca sa prind exact in nas si o pana de curent in cartier.
Dimineata la radio se spune ca sistemul este suprasolicitat si ca din puterea instalata (20.000 Mw) nu se pot extrage decat cu mari eforturi  putin sub jumatate (9.000 Mw). Se mai insinueaza ca aceasta nepotrivire a cifrelor ar ascunde afaceri necurate... Se pronunta iaaaar sintagma "baietii destepti din energie"... apoi se zice de nustiu ce comisie care investigheaza cazul...

Nu e o stire, e o instigare clara la anarhie, nepotrivita postului national.
Ma obisnuisem ca veninul sa  vina doar din directia ProTv si a sectiunii Cultural (cand face politica, adica tot mai ades).

E un semn bun, caci incrancenarea propagandei opereaza direct proportional cu rezultatele inregistrate de ea, ceea ce insemana ca romanii sunt tot mai uniti si tot mai constienti. De aceea sondajele nu ma surprind absolut deloc si intr-un anume fel ma si bucura. PSD, latrina publica de odinioara a ajuns acum sa fie singura entitate, care (cel mai probabil) in scopuri neindoios meschine, lupta colateral si pentru interesul general al Romaniei...

Toti ceilalti in solda pe la inalte porti....
The Dude

Mesaj Scris de The Dude la data de Vin Noi 03, 2017 1:02 pm

....

Evenimentul  zilei: Weekend ahead !!

Raport inapoiat ca incomplet. Marti m-am inchis in birou, am blocat telefoane, casute, adrese... M-am dedicat exclusiv scopului asta si fîța asta de doi lei imi explica ca el nu e concludent.. ??... iau foc, dar nu exteriorizez.

Pe drumul de intoarcere, pe culoar, G. the big boss, ma saluta, ma intreaba stupid daca m-am acomodat.... re-acomodat, subliniaza el bucuros de calambur... apoi, in treacat, aduce vorba pe departe si de raport... care s-a discutat in sedinta de consiliu, ieri dupa-masa...

Ca e bun, chiar foarte bun, cu bataie spre exceptional....dar...vesnic blestematul "dar".. documentul numeste situatii generale, incrimineaza ambigu numai atitudini , sugereaza solutii fara sa si le asume, evitand de justete vinovati, culpabilitati si date precise... Aaaaa, desigur, el si-a dat seama ca e o strategie de a nu supara pe nimeni si de a ma strecura, lasand pe seama concludentilor din aval "onoarea" aplicarii unor masuri, ca si cum le-ar apartine..  (un fel de manipulare subtila)...

Ii explic ca nu e deloc asa, insa ii promit ca  voi revizui tot ce am comunicat, in cel mai scurt timp.

Ma inchid iar in birou si citesc materialul din perspectiva ultimelor discutii....
Da... au dreptate... E fofileala si ocolis. Jalnic si penibil.

Cum naiba de nu m-am prins ?

Desigur se intampla la nivel subconstient, pentru mine e clar asta, insa cum am ajuns eu sa refulez astfel de reactii si de ce ele pot fi atat de straverzii pentru aceste nule ??

N-ar trebui sa imi pese decat de mine si de ce fac, sau gresesc facand, doar eu.

Voi corecta tot ce am scris, apoi imi voi analiza si spectrul... ca tare sunt curios ce se mai misca pe acolo...

suparare
The Dude

Mesaj Scris de The Dude la data de Sam Noi 04, 2017 6:13 pm

.......Holding my heart Jimbo, the palm of your hand
Headed out west for the Indian lands
Dreams of the golden boy tangling your mind
Burning your body to fill in the time
Sad city sister on Avenue of Palm
I knew naively that I was your man
I followed after with heavy heart of lead
Just like a man who walks, yet is dead

I asked you to dance
And you wondered and you thought you might
So we went and took a chance
On the cat walk in the cold star light

...se dedica x-userului fiatlux, la care ne gandim mereu, cu regret si staruinta..
Kavarna

Puncte : 1034
Varsta : 37

Mesaj Scris de Kavarna la data de Sam Noi 04, 2017 9:18 pm

I told you once i tell you twice: let her go !

Let it be bro...!

The Dude

Mesaj Scris de The Dude la data de Sam Noi 04, 2017 9:58 pm

Da. A fost o greseala atunci...

...... such an important presence in the course of things....

Sorry..

Kavi, am pus piua !
The Dude

Mesaj Scris de The Dude la data de Lun Noi 06, 2017 9:32 am

....trec peste Convent, care in afara scandalului preconizat (desfasurat insa pe alte coordonate) a fost cel mai anost din cate am participat, si ajung la receptia oficiala din salonul rezervat. Cateva prezente notabile anunta o seara interesanta. Victor Neuman, Dinu Giurescu, Alex Zub, Lucian Boia, cu siguranta nu va fi plictis.

Prea curand se ajunge la politic. Niste tineri, frumosi si liberi, provoaca dialogul incriminand guvernul pentru tentativa de a isi subordona justitia. Reactiile sunt politicoase si de convenienta.. e duminica seara, a fost o zi grea, subiectul e tocit..

Il intreb pe provocator daca stie pe undeva un set de politicieni mai altfel, care sa ii poata inlocui pe cei din fruntea tarii de azi, dar sunt ignorat. Zub, insa preia din vole si conchide: nu exista politica fara coruptie... Nicaieri in lumea, trecut, actual sau viitor. E una dintre dimensiunile sale. Omul politic se ridica pe spatele unui suport economic solid, pe care apoi trebuie sa il consolideze si sa il faca prosper.

Altcineva spune ca au fost cazuri de verticalitate si in aceasta breasla, amintind revolutia franceza si Directoratul. Dl. Boia sarjeaza ironic cu o referire la revolta armata cubana cu Fidel si Batista, care desi zmulge cateva zambete trece nesesizata de tefelist.

Intr-o nota neasteptat de banala, Neuman se adreseaza primului vorbitor rugandu-l sa ii descrie sumar profilul unui om de stat cu o moralitate ireprosabile. Inteleg unde loveste, pentru ca atunci cand vine vorba de diplomatie, etica e pusa la colt.

Imi iau inima’n dinti si ma intorc direct spre Dinu Giurescu: Dumneavoastra domnule profesor credeti ca miscarile din strada au caracter antinational ?... Surprins vizibil, academicianul replica evaziv: cu siguranta nu fac niciun bine tarii.. Apoi, dupa o scurta pauza adauga: eu nu pot formula niciun comentariu pe aceasta tema, ar fi o violare de statut...

Ajuns inapoi la cuvant primul tanar se lanseaza intr-o peroratie jalnica care imprastie repede grupul alcatuit in pripa....
Sfatuitorul
Admin

Puncte : 899
Data de inscriere : 13/02/2015
Localizare : Bucuresti

Mesaj Scris de Sfatuitorul la data de Lun Noi 06, 2017 12:48 pm

Fascismul Civic

...imi amintesc ca ai scris undeva despre asta. gresesc suspiciune
The Dude

Mesaj Scris de The Dude la data de Lun Noi 06, 2017 3:51 pm

Exact. Cu 7 ani in urma am vrut sa atrag atentia asupra acestui pericol in topicul "right here, right now.."
Imputiti aia de acolo nu m-au lasat; desi cred ca si atunci era deja prea tarziu ca sa se mai poata face ceva.

The Dude

Mesaj Scris de The Dude la data de Mar Noi 07, 2017 2:02 pm

Adevarata situatie a ursului din judetul Brasov, Comuna Fundata e foarte departe de ce s-a prezentat aseara la televizor (haznaua protv).

1. nu e vorba de un singur animal, ci de un comportament al speciei ce se manifesta prin toate exemplarele din zona;

2. satenii nu stau de veghe cu furca si cu cateii, ci si-au confectionat sulite, au arcuri care trag sageti utraperformante si probabil arme de foc artizanale (judecand dupa cele cateva cadavre localizate de AGVPS)

3. situatia a depasit cu mult stadiul critic.. e un razboi total, iar cazurile in care animalele au incercat sa patrunda in casa oamenilor nu au ajuns publice decat intr-o ridicola masura; sunt in general gospodarii izolate fara acces la media, dar au telefoane si au sesizat in timp autoritatile.

4. atacul lupilor in ograzi este si el in crestere logaritmica, animalele capatand un real tupeu cum nu se intampla decat la sfarsitul iernilor grele si lungi;

5. nu este adevarat ca salbaticiunile au coborat la oras pentru ca li s-au distrus padurile. nici ursul si nici lupul nu se dau in vant dupa adapostul padurii pe care il evita ori de cate ori au prilejul, cautand intinsura; singurul adevar in asta e ca efectivele s-au inmultit dincolo de orice limita a posibilitatilor arealului de a le suporta.

6. vanatorii nu au atributiuni in a proteja localitatile de agresiunea animalelor. ar putea contribui decisiv la restabilirea echilibrului ecologic prin recoltari adecvate.... daca li s-ar permite acest lucru;

7. nu este adevarat ca nu s-a incercat relocarea pradatorilor. pentru cei care vorbesc aiurea e bine de stiut ca Romania vinde iepuri si fazani vi inca de pe vremea lui Ceasca.. si nu dintre cei de crescatorie. cat priveste ursul, nici Austria, nici Germania... nici Italia (!!) nu a acceptat sa ofere azil, in ciuda faptului ca nu s-au cerut bani in schimbul transferului, nici de exemplar, nici de transport;

8. ca si in alte perioade ale istoriei, cand au fost intrunite conditii asemanatoare, ursii se vor ataca intre ei... la fel si haitele de lupi si asta nu va ajuta cu nimic scopului declarat al  asociatiilor pentru protectia a animalelor
The Dude

Mesaj Scris de The Dude la data de Mar Noi 07, 2017 2:04 pm

raport acceptat... nu ca-i al meu, dar e frumusel si bine structurat...

plec in provincie maine... asa, ca divertisment si pentru ca pot.
The Dude

Mesaj Scris de The Dude la data de Mar Noi 07, 2017 2:29 pm

My sunsets fade.
Field and glade wait only for rain
Grain after grain love erodes my
High weathered walls which fend off the tide
Cradle the wind
to my island.

Beneath the wind turned wave
Infinite peace
Islands join hands
'Neathe heaven's sea.

The Dude

Mesaj Scris de The Dude la data de Joi Noi 09, 2017 12:03 pm

Vanatoare, Brasov, zi mohorata.

Mare cearta mare cu tefelistul S. si suita.... sa de aplaudaci.
Se tot minunau ca elemente cu limbaj de anii '50 inca mai exista si nu uitau niciun moment sa adreseze rugi divinitatii, ca numarul nostru sa fie unul cat mai mic. In special o doamna... revolutionara (pariu ca are domiciliul in Ploiesti).

Sa ii atingi pe medici la suficienta, aroganta si ifose, vis a vis de o cultura sumara si de suprafata, e un mare afront. profesorul stoicescu mi-a si dat block pe o asemenea tema, desi ulterior in alte dispute a preluat si utilizat fara retineri argumente produse de mine in polemica de atunci..

De acum e chiar limpede/limpede cine sunt cei ce se agita prin piata...

Vorba amicului  Rene (de Chateaubriand): "cand vad ceea ce vad, si cand aud ceea ce aud... sunt bucuros ca cred ceea ce cred..."

Negura de noiembrie a cazut ca o ghilotina peste moralul tuturor. Pana si manifestantii n-aveau niciun chef (o fi intarziat soros cu malaiul ??).

Singura numai C a ramas optimista si increzatoare, construind tot felul de castele in Spania cu viitoarea sa noua idila: vicele.... Asa sa ii ajute cel de sus....
Articon

Mesaj Scris de Articon la data de Joi Noi 09, 2017 2:42 pm

The Dude a scris:

Imi iau inima’n dinti si ma intorc direct spre Dinu Giurescu: Dumneavoastra domnule profesor credeti ca miscarile din strada au caracter antinational ?... Surprins vizibil, academicianul replica evaziv: cu siguranta nu fac niciun bine tarii.. Apoi, dupa o scurta pauza adauga: eu nu pot formula niciun comentariu pe aceasta tema, ar fi o violare de statut...

N-am ascuns nimanui ca sunt o simpatizanta activa al rezistentei anticomuniste din piata, dar tu cum ai interpretat replica de mai sus ?

Continut sponsorizat

Mesaj Scris de Continut sponsorizat

Acum este: Dum Noi 19, 2017 1:20 am