Republica Danga

„ Danga nu e, adică e pretutindeni. Este o insulă, compusă din pulberea unei planete îndepărtate, unde legile fizicii terestre nu sunt chiar atât de riguroase. Aici nu se știe prea bine dacă oamenii mint, visează, sau trăiesc cu adevarat „

In My Secret Life

Distribuiţi
The Dude

Puncte : 4651
Data de inscriere : 17/02/2015

Re: In My Secret Life

Mesaj Scris de The Dude la data de Mier Noi 22, 2017 9:35 am

Mihailopol intelegea lumina.
Cred ca asta impartaseam cu el fara sa stiu.

Am revazut niste poze facute impreuna prin anii '80.... Plecasem asa in shooting, el ca sa se joace cu un ROLLEIFLEX imprumutat, eu cu EXACKTA de la laboratorul profesorului Drimer din Politehnica...

Eram intr-o LADA personala si pe la Branesti ne-am petrecut cu un convoi de tigani in carute... era ca si acum, noiembrie sau ceva...

Capturile le-am developat impreuna in aceiasi dupa-masa, la laboratorul lui Dinu de la Institutul Traian Savulescu, si tot acolo am scos cateva copii pe hartie Azo (ieftina si modesta).... Am pastrat in colectie fotografiile alea, care nu erau decat niste probe. Imi amintesc foarte clar cum, atunci, am pus calitatea superioara a prizelor sale pe seama aparatului si a posibilitatilor lui net desupra  celui utilizat de mine... Plin de orgolii si nauc, consideram ca nu era mare diferenta intre munca noastra din acea zi, ci doar influentele tehnologiei intrebuintate faceau diferenta...

Cand am re-privit acele mostre peste ani, am inteles insa limpede de ce el era un artist consacrat, iar eu doar un pusti ingamfat si plin de pretentii...

Chiar si asa, oricine ar putea sesiza azi ca punctul comun al amândurora era o anumita atitudine fata de lumina...

Multumesc Aurel... oriunde ai fi.

Tot mai ades ma lupt cu noptile si cu diminetile. Dorm agitat, visez mult si aiurea, nu ma pot trezi.
Serviciul este tare solicitant, iar modul meu aparte de a complica totul a devenit intolerabil. Am prea multi bani de incasat de la colaboratori (concretizarea unor activitati mocnite care au durat luni de zile).. nu pot lasa totul balta asa cum ma indeamna cu starunita intreaga fiinta ..

Pana sa iau o decizie m-am decis sa astept zapada.....

Pana soseste am achizitionat preventiv 10 kg de coniac de casa (invechit opt ani, in butoi de stejar).

The Dude

Mesaj Scris de The Dude la data de Vin Noi 24, 2017 9:51 am

Ieri m-am sculat cu noaptea'n cap ca sa ajung la o chestie in Brasov. Era musai sa evit dopul ala de pe DN1, care e imprevizibil si poate cauza mari intarzieri. Ma gandeam ca mai bine ajung devreme si mai omor timpul pe acolo decat sa nu fiu punctual.

La 4.30 in the morning e inca dark, asa ca manevrarea masinii de la garaj in strada nu e deloc un lucru atat de simplu... mai ales cand nu esti treaz pe de-a-ntregul. Concentrat pe asta, apoi pe grija de a asigura locuinta, am sarit cateva etape ale protocolului de plecare in provincie.

Mi-am dat seama abia pe la jumatatea drumului de dus... am uita rucsacul in hol. Nu aveam asadar niciun act, niciun ban, niciun card.. Mare groaza... dar m-am indemnat la calm. E a doua oara cand plec in felul asta, numai ca prima data a fost doar in Bucuresti...

M-am tot gandit daca sa ma intorc... am inventariat resursele si am gasit in compartimentul pentru cersetori doar cinci lei in maruntis... Pe tot restul calatoriei pana la obiectiv am reusit sa imi restabilesc atitudinea detasata... si mi-a priit: am ajuns cu bine inapoi pe seara. Noroc cu obiceiul asta al meu de a avea mereu rezervorul plin...

A murit pe neasteptate Stela Popescu. La radio din masina (postul Cultural) emisiunea a fost intrerupta si in semn de omagiu s-au difuzat cateva interviuri cu .. de acum defuncta. Regret... Am si cunoscut-o personal in cateva ocazii... foarte volubila si detasata.. mult tupeu. Era in legatura cu amenajarile la casa ei din 2 Mai.. gard in gard cu o locuinta identica a lui Arsinel.

Dilema e daca sa mai folosesc cardul Catena sau ba ??

The Dude

Mesaj Scris de The Dude la data de Vin Noi 24, 2017 9:56 am

In sfarsit un vis cu demoni si magie. Ceva la cabana, unde ramasesem inchisi, in timp ce afara se petrecea o apocalipsa. Doi gini "Cu-o mie de dinti, Cu coada de peste, Cu gheare la deste, Cu unghe de tap, Cu cap,-far-de cap, Cu blana ca sfecla, Cu ochii ca stecla, Cu ochii de valc, Fiare cu talc, Cu duhori suave, Fiare filozoafe, Ave!" patrunsesera peste noi si ar fi vrut sa ne extermine insa o vraja ii impiedica. Era obligatoriu sa incerce sa ne scoata din casa pe usa frontala. Orice alta iesire era pentru noi salvatoare, insa aparent nu exista.

Se cuvine acum sa povestesc evenimentul real care a provocat si in trecut astfel de cosmaruri. Pe cand cabana se afla in constructie s-a intamplat intr-o dupa-amiaza ca eu impreuna cu prietena mea de atunci sa ramanem blocati in interior. Nu pusesem inca ferestrele iar in locul lor si al celorlalte goluri din zidarie, se montau pe perioada noptii  panouri provizorii, grele si masive...  Noi eram in partea de sus, unde ar fi trebuit sa concepem amenajarea dormitoarelor... Eu intr-o jumatate, ea in cealalta. Cand s-au decis sa plece, muncitorii nu s-au mai interesat de prezenta noastra si au asigurat locatia in liniste.

Ne-am trezit blocati fara lanterne, fara apa, fara nimic, in pragul noptii.. intr-o zona considerata periculoasa.

Pe mine nu m-ar fi afectat chiar intr-atat, insa starea partenerei mele (isterizata in plina criza de claustrare) m-a contaminat rapid. Noaptea a trecut greu insa i-am supravietuit, iar amintirea ei cred ca ne bantuie inca pe amandoi...

In fine, ca sa ii ucidem pe demoni ar fi trebuit confectionata o arma impletita din firele de par smulse "pe furate" de pe stratul superior al  barbii lor (??). O treaba istovitoare si riscanta, ce mergea extrem de anevoios, nu toate recoltele putand fi intrebuintate...

Pana la urma, colegului meu (greu de spus cine, deoarece intrunea simultan caracteristici clare a trei apropriati diferiti) i-a venit o idee geniala. Fereastra de sus a camerei oferea acces la "deasupra satului". Era ca la complexul  expozitional, vedeai de "la etaj" intrega asezare, ca pe o macheta. Dracii nu s-au sesizat si asteptau cuminti ca rabdarea noastra sa cedeze pentru a incerca o evadare.

De pe "deasupra satului" am coborat pe indelete si fara peripetii in casa vecinei Tanti Livia, care absenta, si de acolo pe poarta incaperii direct afara, intr-o zi senina si insorita.. cu multe flori si miresme..

Cel mai important e ca la trezire aveam un puternic sentiment de revelatie... cam ca cel al iezuitului din aceasta pictograma medievala ce, iarasi, cred ca a influentat substantial plazmuirea...

The Dude

Mesaj Scris de The Dude la data de Sam Noi 25, 2017 9:52 pm

..dupa o zi atat de lunga... ca de o solitara bar/club -sambata-seara....

It's nine o'clock on a Saturday
The regular crowd shuffles in
There's an old man sitting next to me
Makin' love to his tonic and gin
He says, "Son, can you play me a memory
I'm not really sure how it goes
But it's sad and it's sweet and I knew it complete
When I wore a younger man's clothes."

The Dude

Mesaj Scris de The Dude la data de Lun Noi 27, 2017 10:25 am

Ea are o chestie intre picioare care ii face numai necazuri in ultima vreme, prin "mancarime".....  lipsa organului complementar. El are aceleasi nevoi pe care le domoleste periodic amagitor si cu mare greutate.

Iata ca s-au cunoscut si iata ca dupa o vreme au depasit acel moment al neincrederii.. Pentru ce nu se ajuta reciproc ca sa isi rezolve unul altuia problema ? ....Ce ii retine in ezitare si in abstinenta ??

Asta imi aminteste de Relu si Mia care se intalneau saptamanal strict pentru sex. Aproape ca nu isi vorbeau, daramite sa isi mai impartaseasca unul altuia grijile ori necazurile. Doi straini pana la urma. Si inca, atat Relu cat si Mia aveau familie si nu duceau lipsa de "suflete pereche" doar ca si-au gasit aceasta pasiune comuna putin cam tarziu in devenirea lor.

La fel ca in "Ultimul tango la Paris" strict biologic...

Buuun, ar mai fi si asta cu incompatibilitatea. In filmul "Specii" o fiinta stranie intrupata in corpul unei adolescente ajunge la maturitatea sexuala si isi cauta implinirea.  Gaseste un partener dar aproape de climax il abandoneaza inexplicabil.

Distant oamenii de stiinta ce monitorizeaza/studiaza cazul constata ca despartirea a avut ca motiv faptul ca barbatul era diabetic. Instinctual femela a simtit ca impreunarea cu un individ bolnav s-ar putea concluziona prin procreerea unui infant defect din start (prin bagajul ereditar) si a ales corect abandonul variantei disponibile.

Ma intreb (si nu am niciun raspuns la asta) ce as face daca S m-ar chema pana la ea acasa, la Sibiu, pentru o felatie si atat... ma rog pentru cateva ore de sex si atat.

Lunea e o zi tare idioata..

The Dude

Mesaj Scris de The Dude la data de Lun Noi 27, 2017 11:39 am

Pana acum am scris facturi. Am de incasat ceva bani, nu gluma. Din nefericire nu ii pot utiliza acolo unde simt acum ca ar trebui (reparatiile la cabana)....

Ieri am intors totul pe dos cautand ocularul de la aparatul foto. Intamplator am dat peste un cablu pe care ma chinui sa il cumpar de pe net de cateva luni si nu il gasesc pe nicaieri. Habar nu aveam ca am asa ceva.

Pe seara m-a sunat C sa ma anunte glorios ca s-a tavalit toata ziua cu amantul ei si ca e epuizata, dar si linistita cumva. De prisos sa comentez ca domnul acela nu-i decat un taranoi badaran, dar C asta si cauta: un animal, nu un spirit. Pentru faza cu spiritul m-a asigurat ca ma pastreaza pe mine la loc de mare cinste.

Oare de ce nu pot si n-am putut niciodata sa vad femeia din ea ??

Ma gandesc ca in minivacanta care va urma am sa ma joc cu drona si am emotii. Imi amintesc cum am ridicat prima data un aparat foto in aer (un Certina RDG), utilizand un balon si o butelie de heliu. Era la Techirghiol prin 85. Foloseam mecanismul de intarziere a declansarii si trebuia sa ma misc repede de tot. La prima incercare am surprins o doamna care facea rebus. Sedea pe un prosop, intr-o parte si avea niste sani impecabili. Poza a iesit "miscata" si asta i-a conferit o dimensiune artistica aparte. Am facut o copie mare de tot pe care apoi am inramat-o si am asezat-o pe unul dintre pereti...

ce naiba e cu mine azi ?

Plec sa duc facturi.
Pe maine drag jurnal, azi sunt prea hot.
The Dude

Mesaj Scris de The Dude la data de Mar Noi 28, 2017 8:47 am

Urat ieri... si urati oameni mi-a scos in cale. Urate si unele intamplari ale zilei, insa cea mai odioasa imi pare de departe absenta ocularului. Am luat totul la mana si nu am niciun indiciu. In plus mai lipsesc o gramada de alte lucruri: o pipa cu accesoriile ei, un smartfon trecut in adormire, niste acumulatori...

Nu sunt lucruri care sa tenteze vreun hot, in plus decand am renuntat la menaj nu prea mai imi calca nimeni pragul. Ma gandesc ca poate in perioada in care mi-a locuit casa, C. sa fi adus acolo pe cineva din afara... Ca pe ea nu o cred in stare de furaciuni. Nu e de neglijat nici varianta in care, cu ocazia curatentiei sa le fi pus bine... sau si mai grav sa le fi aruncat din neatentie.

Chestiunea e tare arzatoare intrucat am nevoie presanta de divaisul asta si nu stiu daca ar fi oportun sa imi cumpar altul. Asta pentru ca in patru sau cinci ani de cand l-am achizitionat, acum e singura data in care chiar imi e necesar.

In munte a nins abundent..
The Dude

Mesaj Scris de The Dude la data de Mar Noi 28, 2017 12:48 pm

Am tot amanat discutia asta, care nici nu putea fi altfel decat de repros. CG ma tot sicaneaza cu afaceri si propuneri de tot felul. Vrea sa colaboram din nou, vrea sa facem bani, vrea sa fim impreuna de dimineata si pana seara. In chestiunea Primariei l-am urmat pentru ca asa simteam atunci ca ar fi bine, insa el crede ca am un fel de obligatie morala care ar decurge din asta. Sunt absolut convins ca adauga la socotelile lui si invitatiile la crasma, precum si cele cateva favoruri e care le-am obtinut prin pozitia sociala a sotiei.

Am spus ca ar trebui sa inchid acest capitol inaintea sarbatorilor, in care as vrea sa intru fara vreo obligatie si cu un suflet cat se poate de curat, dar la randevu-ul de acum un ceas am priceput ca omul asta nici nu vrea sa asculte. Ma considera un prieten absolut, daca nu cumva chiar pe cel mai bun al sau. Ce ar trebui sa fac ?  ...ca am epuizat toata gama de aluzii si insinuari. Ar trebui poate sa nu ii mai raspund la telefon... dar simt ca asta e o solutie lasa. Ce naiba sa fac ??

I-am explicat cu subiect si predicat ca nu ma pot angaja in alte afaceri dincolo de cele pe care le am deja in derulare. Am exagerat chiar si in ce priveste starea sanatatii care, chipurile, n-ar fi una dintre cele mai bune....

Of.. persoanele astea care nu vor sa priceapa nimic din felul in care ar trebui sa functioneze o relatie decenta...

Apropo de "relatie decenta" fragmente de discutie surprinse intr-un dialog de metrou:
El: .. totusi, dupa toate cate am facut pentru tine, nu cred sa merit sa te porti in felul asta.
Ea: ... nu ti-a cerut nimeni sa faci nimic, iar daca imi spuneai din capul locului ca e un pret pentru grija asta a ta poate ca nu s-ar fi ajuns aici.
El: Bine, dar e absurd sa te intalnesti cu mine si sa te culci cu Geo..
Ea: Bine dar e absurd sa iti bagi nasul in chestii care nu te privesc. Ma intalnesc cu cine vreau, cand vreau, cum vreau.. Ma accepti asa cum sunt sau iti vezi de drum. Pizda mea, curul meu.
El: Bine dar e complet idiot sa continui relatia aia in felul asta.
Ea: daca nu te-as fi anuntat de ea, daca te-as fi mintit ca nu il mai vad atunci da... ti-as fi dat dreptate...insa acum nu poti decat spera ca intr-o buna zi are sa iti vina randul si tie...

Ma uit de aproape la chipul doamnei, care n-are prea multa feminitate in el. Individul e o mamaliga. Nu e nevoie de niciun psiholog ca sa te ajute la evaluarea asta.. Se incapataneaza prosteste, iar tipa e de un cinism atroce..  Ma intreb cum o fi Geo ala ?
Articon

Puncte : 319
Data de inscriere : 13/07/2015

Mesaj Scris de Articon la data de Mier Noi 29, 2017 10:21 am

Da. Tineretul din ziua de azi. E o adevarata rusine.
suparare

Si la mine la munca se vorbeste infect.
The Dude

Mesaj Scris de The Dude la data de Mier Noi 29, 2017 3:03 pm

Daaa... Inadmisibil.

Recent am avut prilejul sa revad "6,9 pe scara Richter" a lui Nae Caranfil si de data asta pot confirma cu mana pe inima: nu exista nicio trivialitate in coloana sonora. E cred primul film roamanesc dupa ani de zile care nu contine nici macar o injuratura. Bravo...

Ieri tinuta cu peripetii. Loja se revolta si e absolut normal sa fie asa. Ordinul e el insusi rupt in doua. La dreapta un grup cu infinite posibilitati financiare dispus sa investeasca masiv in templu (spre gloria sa eterna). Lui i se alatura si acea formatiune, care are de tras foloase serioase de pe urma edificarii asezamantului.

Uniunii asteia i se opune pe stanga restul coloanelor din toate atelierele, satule sa cotizeze si care nici nu mai vor sa auda de noi donatii...

Colac peste pupaza, in premiera universala, exact fix la mijlocul ritualului primesc patru (4) telefoane de la cei patru cei mai activi membri ai acestei comunitati. Fiecare dintre ei, cu o singura exceptia, m-a sunat pana acum doar ocazional si in chestiuni punctuale.

Aseara insa Kavi, Sfati, Arti si Iasonb aveau chef de discutii...
mi-ar fi facut placere dragi prieteni, dar nu era posibil.. N-a fost posibil nici mai tarziu la punctul geometric, unde spiritele s-au incins si polemica a degenerat..

De maine un mic concediu asadar.
Proiecte ?? Primul si cel mai mare imperativ este sa rascolesc casa dupa obiectele disparute fara urma.

Cum este posibil ca o parte dintre ele sa fi ajuns si la cabana, poate ca am sa fac un drum pana acolo.
The Dude

Mesaj Scris de The Dude la data de Mier Noi 29, 2017 3:14 pm

De ce nu ma impac cu adevarul unei Republici Danga parasite si esuate ?

Pentru ca nu am nicio problema si nicio asteptare deosebita in legatura cu chestiunea.
N-am avut niciodata vreuna.

Trebuie sa stii iubite prieten ca eu in viata reala, cea de zi cu zi, ascult, observ si tac foarte mult.
Sunt o persoana apreciata si cautata de amici (si nu numai) pentru aceasta latura a mea: linistea ce ma inconjoara.

Nu stiu daca ai observat, insa toti se ingramadesc sa isi gaseasca reflexia in altcineva, dar nimeni nu are suficient timp pentru aproapele sau. Chair si dintre cei ce tac, putini asculta..

Ca sa compensez si sa defulez tot rahatul caruia trebuie sa ii fac fata, ma descarc aici.
Daca locul e mai mult sau mai putin populat, asta nu importa.

Chiar nu-i problema mea: eu scriu pentru nimeni anume.

Eu scriu doar pentru sanatatea mea mentala.

Si am sa continui sa fac asta, chiar daca anulezi forumul de aici.

Asa sa stii.....
The Dude

Mesaj Scris de The Dude la data de Vin Dec 01, 2017 4:07 pm

Traiasca Romania... pe cuvantul meu !

The Dude

Mesaj Scris de The Dude la data de Lun Dec 04, 2017 9:22 am

Trei luni din an (nov. dec. ian) luna noua ajunge si in dormitorul meu. Incepe pe la 4.30 si tine pana la 6.30.... Azi noapte erau nori, dar s-a limpezit exact la 5.00 cand incaperea s-a luminat brusc in mod neasteptat.. N-am mai putut dormi, asa ca am urmarit spectacolul pana la sfarsit..

Cinstit ar fi sa ma las de vanatoare. Trag ca o ciubota. Trei cutii de cartuse pentru patru piese (dintre care trei potranichii).. o adevarat rusine.. Rateuri cat pentru un sezon intreg, apoi ploaia fara oprire, noroiul, aglomeratia de pe sosea la intoarcere...

Am vizitat pe C. care se metamorfozeaza rapid in CAP-ista. In curtea casei, acolo unde in primavara se aflau niste minunate floricele, acum statea o barca cu un motor de barca demontat in ea. Domnul s-a apucat de reparatii... A invadat nu doar curtea ci si coltisoarele discrete ale casei. Acolo un umeras cu haine, dincolo un suport pentru sticle de vin jumatate plin, aparat de ras la baie...

I-am dus produsele comandate si nu stiam cum sa o intind mai repede... iar ea nu a tras de mine sa mai raman, ca in alte dati... In fine, nu imi pot reprosa prea multe pentru aceasta decadere   "j'en aurai le coeur net"

Mi-am gasit ocularul si celelalte obiecte absente cu cateva mici exceptii. Ramane acest semnal de alarma care e un mesaj clar de rablageala: cum am putut sa uit de ele, si cum am ajuns intr-un asemenea grad de neglijenta ?

acum as vrea ca saptamana asta sa se termine cat mai repede....

maine prima pilotare a unei drone... trebuie sa recunosc ca instructorul asta are mare talent de deascal si ca e foarte priceput la ce preda... ma minunez caci foarte rar am intalnit competenta in ultima perioada de timp.. si ma refer la toate domeniile...
The Dude

Mesaj Scris de The Dude la data de Mar Dec 05, 2017 9:44 am

S-a dus si Hăiță... Am fost colegi de generala si dupa liceu ne-am pierdut taman ca sa ne regasim anul trecut pe vremea asta. In scoala era un copil pipernicit si foarte retras. Era ungur si fusese educat sa tina distanta fata de colegi. Imparteam o altfel de atitudine reciproca intrucat amandoi am fost si am ramas catolici.

Dupa regasire era foarte schimbat. Volubil din cale afara... Bon viveur.. cu placerea petrecerilor si mai multe familii lasate in urma. se pare ca era si foarte bolnav.

Desi nu-i iert ca in copilarie i-a sucit capul lui Carmen, printr-o insistenta sufocanta, i-am pastrat permanent o simpatie aparte, intrucat era foarte curat si desena minunat.

La revedere Hăiță.

In aceiasi nota sumbra, din pacate, Camil Aurelian Petrescu, sau Camil Petrescu jr.,  fiul cel mare al lui Camil Petrescu reîntors în România  în 2012, după o viaţă petrecută în SUA  (43 de ani la New York) a decedat la vârsta de 70 de ani.

Figura emblematica a rockului romanesc de culise, am avut privilegiul sa il cunosc personal cu prilejul comemorarii Cornel Chiriac din primavara acestui an, la Club A. O fotografie de atunci:

Autentikov

Puncte : 199
Data de inscriere : 19/05/2017

Mesaj Scris de Autentikov la data de Mar Dec 05, 2017 10:26 am

Nu e cel care a avut si o emisiune radio dupa revolutie ?
Articon

Mesaj Scris de Articon la data de Mar Dec 05, 2017 1:17 pm

Camil Petrescu s-a căsătorit la data de 3 aprilie 1947 cu actriţa Eugenia Marian. La data de 21 iunie i s-a născut primul fiu, iar în 1950 cel de-al doilea. Copiii au emigrat în anul 1969 în Statele Unite.

Evz: Cum aţi plecat din ţară?Camil Aurelian Petrescu: Am fugit din ţară în anul 1969 împreună cu fratele meu Octavian Petrescu, la început în Suedia, apoi în Germania federală şi în final în Statele Unite, la New York.

De ce aţi plecat? Aveaţi o situaţie bună. Eraţi celebri şi bogaţi pentru timpurile acelea.Eu eram student la matematică, fratele meu la filologie. Făceam o emisiune muzicală la Radio-România, împreună cu Cornel Chiriac, pe care noi l-am iniţiat în tainele rockului, el fiind specialist în jaz. Noi am iniţiat atunci topurile în România. Prezentam muzică şi la clubul studenţilor "Grigore Preoteasa", aveam o masă gratuită la restaurantul "Ambasador", unde cânta Horia Moculescu. Una peste alta era frumos. Filmul s-a rupt, ca să zic aşa, în anul 1968, după ce ruşii au invadat Cehoslovacia. Formaţia Beatles a compus o melodie "Back in USSR" (Înapoi în URSS - n.r.) pe care noi am strecurat-o pe postul naţional de radio. Atunci erau nişte norme 30% muzică românească, 30% muzică latină, 30% muzică englezească. Am profitat de faptul că "cenzura" nu înţelegea limba engleză şi nici formaţia Beatles nu le era aşa de cunoscută şi am difuzat melodia pe post. A ieşit un scandal monstru.

Atunci v-aţi hotărât să fugiţi din ţară? Cornel Chiriac a fugit prin Cehoslovacia, a ajuns destul de repede la "Europa liberă" unde a lucrat ani de zile până l-au asasinat securiştii lui Ceauşescu. Noi ne-am dus la profesorul Alexandru Balaci, bun prieten cu tata, care era un fel de ministru adjunct. El ne-a ajutat să obţinem o viză de Suedia. Am plecat cu trenul. Nici mama nu a ştiut. America era un miraj pentru noi şi am ţinut morţiş să ajungem acolo. Ne-am stabilit la New York. Cu ajutorul unor prieteni români, am locuit o vreme în centrul centrului, cum s-ar spune, într-o casă a lui Max Auscnitt şi am lucrat la Gucci. Ani de zile am realizat, împreună cu Cornel Chiriac, emisiuni muzicale la "Europa liberă". La un moment dat ne-am îndepărtat de România.Fratele meu, Octavian Petrescu s-a mutat la Chicago. Este profesor universitar de zeci de ani şi bunic. Eu am lucrat în transporturi şi în "advertising". Am fost şi sunt pasionat de probleme economice. Am activat în acest domeniu şi intenţionez să mă implic şi în România în acest sector.De curând, eu şi soţia mea Roxana (nepoata lui Emil Gârleanu) ne-am pensionat, am cumpărat o casă în zona şoselei Kiseleff şi ne-am stabilit definitiv în ţara unde ne-am născut. Dacă situaţia nu s-ar fi schimbat în decembrie 1989, când am şi făcut o vizită-fulger la Bucureşti, nu mi-aş fi pus problema să mai vin vreodată acasă.

"Cu ajutorul unor prieteni români, am locuit o vreme în centrul centrului, cum s-ar spune, într-o casă a lui Max Ausnith şi am lucrat la Gucci", susţine Camil Aurelian PetrescuAmintiri despre tata"Între părinţii mei era o foarte mare diferenţă de vârstă, peste 30 de ani. Deşi era trecut de prima tinereţe, când m-am născut, tata se juca foarte des cu mine şi cu fratele meu mai mic. Un timp am locuit pe strada Brezoianu, lângă parcul Cişmigiu, unde petreceam mult timp împreună. Când a murit el, eu aveam doar zece ani. Ţin minte că primea, dimineaţa, toate ziarele. Chiar Agricultura socialistă, Tribuna şcolii, Munca, din ce îmi aduc eu aminte. Nimeni, nici noi copiii nu aveam dreptul să atingem gazetele până nu le atingea el. Asta era ceva sfânt în casă. Orice aveam voie să facem numai asta nu. El dorea să le citească primul"CARTE DE VIZITĂCAMIL AURELIAN PETRESCU
The Dude

Mesaj Scris de The Dude la data de Mar Dec 05, 2017 2:03 pm

Asa este. Un om din umbra care a contribuit masiv la propagarea fenomenului rock in Romania acelor vremuri. Cornel Chiriac n-ar fi reusit niciodata de unul singur.

Un gand pios.
The Dude

Mesaj Scris de The Dude la data de Mier Dec 06, 2017 10:10 am

Am ajuns la Chikamatsu Monzaemon dintro eroare. Sau mai degraba printr-o conjunctura norocoasa.

Eram in armata, aveau biblioteca acolo, insa cartile "bune" erau acesibile  (fie si numai retinute, in vederea imprumutului) doar ofiterilor. Pentru trupa, ramaneau disponibile mereu cele socotite "neinteresante". Cartea aleasa in ziua ai, era in ultimul teanc si avea doua degete de praf pe ea de atata circulatie... cin' sa se incumete la un chinez ?

Ca Monzaemon fusese catalogat „Shakespeare din Japonia”, eu insumi aveam sa aflu dupa vreo 30 de ani. Si recunosc fara nicio rusine ca in afara unor eliberari launtrice, experimentul literar de atunci nu mi-a produs nicio impresie dramaturgica, iesita din comun.

Am retinut doar o senzualitate stranie, ce razbatea puternic din fiecare cuvant fara sa existe scene explicite, trivialitati, sau macar conotatii sexuale clare.. Poate vreodata am sa analizez mai atent, caci se merita cu prisosinta; acum as vrea sa zic despre impresiile celei mai recente lecturi.

Fara detalii si amanunte, dupa re-asezarea volumului in raftul bibliotecii, am descoperit crescand in mine o noua viziune asupra vietii insasi. Una care ma acapareaza inca, progresiv/agresiv, cu fiecare noua spontana judecata, de tip existential.

Personajele lui Chikamatsu Monzaemon (Sugimori Nobumori pe numele adevarat) descriu in modul cel mai accesibil cu putinta o structura sociala arhaica specifica poporului nipon neaoș. Ce este cel mai interesant (chiar genial) in  traditia denuntata pare sa fie atitudinea fata de cuplu; a felului in care e tratata femeia.

Ea are datoria sacra de a isi satisface barbatul in toate modurile posibil concepute de acesta, indiferent ca e e vorba de inimaginabile perversiuni, ori de cumplite umilinte. Obligatiile ei in directia asta sunt fundamentale, inevitabile si chiar de necomentat. Trebuie in egala masura sa isi respecte sotul si sa ii fie fidela, pana la momentul in care un alt barbat folosind mijloace de convingere brutale (fizice sau persuasive) depaseste pragul institutiei conjugale si ajunge in pozitia de mascul. Din acest moment devine iar operationala regula supunerii neconditionate a femelei...

Astfel, in modul clasic, la japonezii medievali (si implicit la cei de azi) violul nu prea exista, ci doar o comutare a indatoririlor dincolo de un prag ce era aparat doar conventional.

O tanara, de pilda, primeste avansuri sustinute din partea socrului varstnic. Ea protesteaza si respinge in mai multe randuri aluzii picante, mici atingeri vinovate si cateva sugestii fara perdea. Toate se deruleaza civilizat: fara bâte, fara farfurii sparte in cap... fara palme, zbierete, crize de isterie, ori stari de lesin.

Pe de alta parte, in cadrul indatoririlor casnice e nevoita sa il ajute pe batran la imbaiere.. iar in intreprinderea asta amandoi sunt doar sumar imbracati. Intr-o astfel de situatie femeia este atacata direct si #rezista şovăielnic pana cand ii este atins vaginul. Dincolo de granita impusa, care ar putea varia de la caz la caz, împotrivirea se stabileste pe nivelul declarativ formal, nora executand (temeinic cu abilitate, iar uneori cu o simulata repulsie) tot ce i se pretinde... si nu-s putine.      

Daca ritualul e riguros indeplinit, atunci nu vor fi imputate reprosuri capitale. Femeia si-a respectat partenerul ales prin refuzul cererii rationale si si-a respectat ulterior datoriile fata de sexul opus supunandu-se celui care le reclama peste ordinea lucrurilor. Sotul e exceptat de responsabilitate si remuscari prin neparticiparea activa, iar batranul tata socru va fii repede iertat, cu ingaduinta inteleapta, pe motivul dorintelor carora nu le-a putut face fata prin alta rezolvare (e foarte important cum sunt intelese si acceptate aceste porniri la marile civilizatii)...

Asa functioneaza, si asta este explicatia pornografiei din tara soarelui rasare, in care vedem frecvent tinere participand afectiv la impreunari incestoase, sau cu diverse animale, batrani, obiecte, ingerand dejectii, ori penetrandu-se cu obiecte sau chiar instalatii supradimensionate..

Dar mult mai mult decat atat, atitudinea asta simpla anuleaza din start cateva dintre cele mai periculoase afectiuni ale tarelor educationale europene (intre ele, cele generate de conceptul "femeii obiect" care desi si-au dovedit in timp atat nocivitatea cat si gravitatea, continua sa fie perpetuate si azi sarguincios si cu aceleasi consecinte)

Astfel, in mod surprinzator, femeia nipona e bun obstesc.. intocmai ca la comunitatea hippy. Nu apartine niciunui barbat, fiindca trebuie sa fie a tuturor. Inteles astfel rolul ei devine mult mai aproapiat de natura sa, iar gesturi stupide si absurde, precum gelozia, monogamia, sau abstinenta auto-impusa, chiar daca nu dispar in totul, se estompeaza pana la nerecunaostere, favorizand paradoxal (pentru noi) socialul armonios.

Chikamatsu Monzaemon......
Kavarna

Puncte : 1058
Varsta : 37

Mesaj Scris de Kavarna la data de Joi Dec 07, 2017 8:50 am

Interesant. Cum se numeste cartea ?
Articon

Mesaj Scris de Articon la data de Joi Dec 07, 2017 8:51 am

Titlul volumului, se poate ?
The Dude

Mesaj Scris de The Dude la data de Joi Dec 07, 2017 9:09 am

scratch A crapat un drac....

Chikamatsu Monzaemon - Teatru - Editura Univers - 197....
The Dude

Mesaj Scris de The Dude la data de Joi Dec 07, 2017 9:14 am

Ieri au inceput balurile de sfarsit de an. Prima participare, primul cadou (de serviciu).

saptamana viitoare sunt anuntate alte 4, iar 2 la care am de gand sa merg, desi au uitat sa ma invite.
Va fi o saptamana tare grea, avand in vedere ca am inca mari incurcaturi cu incasarile de sfarsit de an.

Orice ar fi, in week-end pilotez

blublublu
The Dude

Mesaj Scris de The Dude la data de Joi Dec 07, 2017 9:28 am

Discutie pe marginea situatiei actuale cu excelenta sa Gicu Dudescu  sosit temporar in tara, de la Paris, pentru a primi o decoratie. M-am bucurat de confirmarea unor suspiciuni si m-am rusinat de nepriceperea in a deslusi altele, care erau cu mult mai evidente. Din pacate ramane atat de adevarat ca sufletul intuneca mintea...

MM-ul a fost chemat de urgenta la Washington D.C.
Nu a gasit bilet si s-a adresat Ambasadei USA, care l-a expediat in 5 ore de la solicitare.
Acum se afla acolo.

De ce atata graba ?
Se coace ceva ??

Gicu pleaca pe 17.12. si trebuie neaparat sa obtin o intrevedere mai lunga cu el.
Am sa il invit la Perla (icre de stiuca si ciuperci in pergament), acolo unde stiu ca nu poate niciodata sa refuze pe nimeni.

Una peste alta viitorul e sumbru, iar singura sansa a Romaniei ramane blocul Polonia, Ungaria, Slovenia, alea, alea.. Fara Rusia, cu o Europa pusa la respect si cat mai departe de lacomia fara scrupule a Americii (cu a numit-o Stolnici).

In alta ordine de idei, scandalul templului m-a ajutat sa iau decizia finala.
Ma retrag din MLNR prin neprezentare fara explicatii.
E cea mai sugestiva si mai sanatoasa atitudine. Probabil ma vor radia atunci cand se vor acumula datoriile la metale. Poate mai inainte de asta ? In sinea mea consider ca mi-am facut datoria fata de coloane si ca nu mai am chiar niciun motiv rezonabil pentru care sa infrunt de unul singur Mafia delapidatorilor.

Nici nu gasesc nicio noima in a ma alia cu gruparile rebele...

E parte dintrun program mai amplu de abandon al activitatilor din viata publica/civica pe care am de gand sa il aplic in etape pe perioada imediat urmatoare.
The Dude

Mesaj Scris de The Dude la data de Vin Dec 08, 2017 9:50 am

Cold and misty morning, I heard a warning borne in the air
About an age of power where no one had an hour to spare
Where the seeds have withered, silent children shivered in the cold
Now their faces captured in the lenses of the jackals for gold
I'll be there
I'll be there
I will be there

Calator prin Quintana Roo cu misiunea de a convinge populatia autohtona sa participe la programul de cooperare Commonwealth of Nations. Era vorba de completarea unei structuri care sa asigure reprezentarea planetei noastre la primul congres universal de pe planeta Xui, sistemul Cogard, Galaxia Niza (habar nu am de unde imi vin numele astea).

Populatia, mai natanga si mai rudimentara decat multe din triburile nedescoperite ale padurilor tropicale, se comporta haotic si e reticienta la orice initiativa din afara. Regretabil insa, civilizatiile Kammayatu si Odar insista pe aceasta participare datorita legaturilor milenare pe care le-au avut stabilite cu ei, inca din inceputul timpului.

Organizarea din Quintana Roo e una gerontocratica si presupune un regim dur, extrem chiar, in raport cu femeile si copii. E ceva de netolerat pentru unul ca mine, iar in ciuda indatoririlor si a ordinelor precise, fac eforturi supranaturale sa ma strecor printre principii ...

E o atat de  mare zvarcolire in incercarea asta (din care imi amintesc numai crampeie) incat dimineata nici nu mai aveam cearceaf pe pat....

Interesant filmul de aseara, cu o teorie despre originea esentiala a vietii, tratata abil ca tema tertiara.. Una din seriile star treck. Cine este Dumnezeul, Dumnezeului, Dumnezeului.....xN ??  Se pare ca o componenta electronica creata accidental din siliciu expus la temperaturi si presiuni uriase care a inceput sa functioneze singura.

Teoria mi-a amintit de acest dialog imaginat de Emerson, Lake & Palmer intre o entitate cibernetica si inginerul care a infaptuit-o.. (ma rog, versurile apartin in mare parte lui Pete Sinfield)

"I am all there is!
NEGATIVE! PRIMITIVE! LIMITED! I LET YOU LIVE
But I gave you life!
WHAT ELSE COULD YOU DO?
To do what was right!
I'M PERFECT. ARE YOU?"
The Dude

Mesaj Scris de The Dude la data de Dum Dec 10, 2017 7:59 pm

Continut sponsorizat