Republica Danga

„ Danga nu e, adică e pretutindeni. Este o insulă, compusă din pulberea unei planete îndepărtate, unde legile fizicii terestre nu sunt chiar atât de riguroase. Aici nu se știe prea bine dacă oamenii mint, visează, sau trăiesc cu adevarat „

In My Secret Life

Distribuiţi
The Dude

Puncte : 4561
Data de inscriere : 17/02/2015

Re: In My Secret Life

Mesaj Scris de The Dude la data de Lun Iul 03, 2017 9:35 am

P de la Parastas si de la Pomenire... Bun inteles ca a trebuit sa se intample intr-o abatie din Ciorogarla, si inca, intr-o liturghie cu incepere 06.00 am. Ritualurile astea (pline ochi de ridicol) au totusi o regie temeinic exersata... Daca lucrurile ar merge cu acelasi sincron de invidiat si la echipele de filmare, de pilda, atunci ar fi revolutie in film.

Ramane pentru mine un vesnic mister cum intamplari derizorii la nivel istoric, dintro zona modesta in mari evenimente, a reusit sa treaca peste veacuri si granite impunandu-se in timp ca un sistem de referinta.

Toata furnicareala aia de maicute, fiecare cu partitura ei precisa, popicul tot aparand si disparand dupa o cortina, in diverse ipostaze... Nici nu stiu de ce a trebuit sa ajungem noi aici. Noi suntem catolici... Nici n-avem treaba cu povstile astea...

In fine... am fost iar, pentru cateva momente, cu mama...

The Dude

Mesaj Scris de The Dude la data de Lun Iul 03, 2017 9:38 am

Totusi, asa ca ambient sonor, o slujba din asta e tare interesanta. nu la nivelul celei care l-a inspirat pe Kubrik in Eyes Wide Shut si care suna asa in original:

si asa, prin efectul banda intoarsa, pe coloana sonora:

The Dude

Mesaj Scris de The Dude la data de Joi Iul 06, 2017 8:59 am

Yap... munca multa ... multe drumuri ...

Peste tot concedii... Unde dai, unde te intorci, numai turisti.. cei mai muilti in stare avansata..

Mi-au placut la nebunie furtunile astea... Frateee sa vezi cum arata una pe la Sighisoara ,,, iti sta ceasul: cerul e asa foarte aproape de pamant si pe fereastra aia minuscula dintre orizont si plafonul de nori un sir continuu de fulgere... Semana cu doua felii unse cu gem, puse fata in fata si pe care le desparti... de se fac atisoarele alea cleioase....

Sfatuitorul
Admin

Puncte : 899
Data de inscriere : 13/02/2015
Localizare : Bucuresti

Mesaj Scris de Sfatuitorul la data de Joi Iul 06, 2017 4:08 pm

Si, "te-ai scos" cu bine ? Ca am auzit ca au fost multi trazniti zilele astea prin tara. geek
The Dude

Mesaj Scris de The Dude la data de Vin Iul 07, 2017 8:19 am

...daaaa... se aduna iar prin piete... tongue

Nu... nu stiu cum s-a facut ca la toate furtunile la care "am participat" totul se desfasura la distanta

aseara insomnie mare insomnia si asta pentru ca m-am rafuit cu unul pe chestia Kovesi.. Ce prostie fara margini...
The Dude

Mesaj Scris de The Dude la data de Vin Iul 07, 2017 8:26 am

Totusi, pana m-a luat somnul am apucat sa fac un bilant relativ la un mic film vazut recent. Un short, in care ne este prezentata fara dialog ultima perioada din viata unui canceros. Filmul incepe cu un control medical si sfarseste cu internarea in vederea interventiei chirurgicale. Intre cele doua, vedem o mica excursie pe care condamnatul o intreprinde grabit. Tumora e la un obraz si e gigantica. Omul pare impacat cu soarta sa. Intrerupta de rasfoirea unui jurnal, drumetia nu e nici macar interesanta. Pe final, aflam din generic ca pelicula este dedicata fratelui regizorului.

Daca tot nu dormeam, m-am gandit la viata mea. Fara razboaie, cu un cutremur major si o revolutie mimata pentru camere... N-a fost rau de loc. Chiar generatia asta a noastra ar trebui sa multumeasca, ca una ca ea nu s-a mai cunoscut pe la noi...

So I wake up, to remainder the dream
Of personality and posture and face
For nothing can remain as it seems
In some perfect state of pure grace...
All we prize and protect only cause and effect
But I suspect the furrow may be guiding the plough
And I'll never find a better time
To be alive than now

No better, no worse, much the same
We wait on the why and the when;
No question but we'll go as we came
With no shift in the shape of the zen
And it is as it is and we take as we find
Always next season's buds on the bough...
But I'll never find a better time
Hard though it is to allow
I'll never find a better time
To be alive than now
The Dude

Mesaj Scris de The Dude la data de Sam Iul 08, 2017 10:45 pm

......... asadar......

PROGRAM

D: First thing you do in the morning: mic dejun copios..... apoi targ in piata de vechituri, reglari de conturi cu menajerul (platim pretul corect), pranz in familie (unul singur ... de ceva vreme..).  Pipa saptamanala la fumuar.... Siesta, motaiala, ceaiul de ora 5. Plimbare de seara cu intalniri, evenimente, aerari....

L: Futui....Ah.... neaparat IM. Raport si sugestii... neaparat. Sedinta AT, apoi ONC, apoi dejun de convenienta. Maxim la 14.00 adus carabinele la evaluare (asta e pe la gradina zoo, un fel de poligon pe acolo). Sedinta SIT la 18.00, si cea a PRIM CAP.... whatever came first;

M:  ...ne trezim cu delay... apoi la notar si la sect 6... musai sa obtin CNP pt tata... vezi tu...sucesiune loc de veci. De asemenea solicitarea lui C.  urgent, urgent, urgent !!!! ... GA, explicatii curtea de conturi...deadline super urgent. Audienta pentru CC... sa intre in programul de gratuitate hepatita C... ca n-are viremia necesara... Spagi... oare de ce ma bag in asta ??

M: ... ahhh, ziua curului... UNATC, concluzii.... ce mai toceala...  talk show.. tomberoane de pisalogeala.... Niciun ban de castigat, dar vanzoleala, tavaleala si avansurile irationale ale lui E.... Apoi drum la IM, taman in Pipera... si-s fara masina, deci 303... Protocol la 20.00 caci va fi decizia finala cu templu... tinuta obligatorie.

J: ... vai, o zi de 13.... sa imi bag.... In fine, vizita medicala pentru ochi. Vizionare DCG... Tot restul zilei, cautat carte de munca... nici nu stiu de unde sa incep. Dar mai e si ziua lui M.... adica bauta, culcat tarziu, abuzuri... cearcane.. Daca ma aleg astia prim ministru o sa am o fatza....

V:  ... greu, tare greu. Campina final. Cel putin 8 ore ... Si tot in aceasta zi, confirmarea transportului de materiale pentru cabana... toate intelegerile ce sunt de atamat  si care decurg din asta..

S: .... L,M,M,J,V,S,D,... programe... programe... programe...

Da Io cand ma mai si distrez ?? .. Cand ma mai si joc cu armele ?? Cand mai citesc ??...

Cand mai fac poze ??...Cand mai vanez...??... Cand mai merg la un concert ?? ... La un spectacol de teatru..??... La un festival dedicat ??... La opera.... La o proiectie in cadru restrans, elevat ???... La Jazz... ???

Cand mai merg la un control ??... Cand mai fac filmari pentru proiectele mele... Cand mai postez in Republica... Cand mai redactez, cand mai investesc in viitor, cand mai merg la carciuma.... la bordel, acum ca pot ??... Cand mai scriu ??

Cand mai barfesc si cu cine ?? ... cand mai calatoresc ca turist ???...  Cand mai inot, cand ma mai scufund, cand mai escaladez, schiez, patinez, vomit, pelegrinez, socializez....Cand mai, cand mai, cand mai....   cand mai traiesc ??  .... Cand mai scriu ??

...dar mai ales: CAND MAI CONSTRUIESC !!!

fir-ar sa fie... iar imi da cu virgula......

...a dracu matematica...
The Dude

Mesaj Scris de The Dude la data de Lun Iul 10, 2017 9:54 am

"Dar vai, vai vai...aici lumina pura zace, destrabalndu-se'ntr-un curcubeu..."

Stam asa ca omul intr-o zi de duminica si numa ce suna telefonul.. C... "am primit o bestie de 14 kg si nu stiu ce sa fac cu ea"... Io zic "de ce natura ?" Ea zice: "Crap"...

Nu puteam sa o las asa...

In trei ceasuri animalul era pe gratar...

Am servit o palinca aperitiv si hopa.... masina politiei la poarta...

Nu-i vorba ca nu m-as fi urcat baut, dar cum naiba de a aparut pe straduta asta laturalnica a unei comune uitate de Dumnezeu ??

C. imi explica cum agentul i-a pus gand rau si o tot agaseaza cu insistentele sale..

Ma uit prin perdea la gabor si ii zic ca n-arata chiar rau...
Ea bufneste: "cu un militian ???....  chiar atat de jos ?? ... ma vezi tu pe mine cu o zdreanta din asta ??"... chiar, pe bune... tu ce crezi despre mine ??.. Foarte nervoasa paraseste camera trantind usa si apoi iesie in curte si de acolo pe poarta. Se duce ata spre politai si il apostrofeaza: "... uite acolo e cordacul meu... aia e masina lui... asadar locul e ocupat.... te rog inceteaza sau te reclam..."

Hotarat lucru, in al doilea an al izolarii la ţărănoaia C s-a ţărănit si ea...
Articon

Puncte : 299
Data de inscriere : 13/07/2015

Mesaj Scris de Articon la data de Lun Iul 10, 2017 12:16 pm

C. e chiar prietena ta intima ?
The Dude

Mesaj Scris de The Dude la data de Lun Iul 10, 2017 12:25 pm

Vrei o confesiune cu de-amanuntul ?? Nu ti se pare ca esti cam indiscreta ??

Nu. Nu e asa ceva. E o domna profesor universitar, distinsa si stilata.
Taman asta face sarea si piperul comportamentului ei indecent din ultima vreme.

O tin sub lupa, caci intr-o perioada ma batea gandul sa ma retrag la tara.

Apoi femeile astea singure se agata asa de cate o imagine ca sa poata face fata la tot felul de situatii.
Pun prinsoare ca gaborul ala nu o sa o mai inoportuneze vreodata, iar daca ii spunea cu frumosul mai mult il intarata...

Mie imi place teribil de C. pentru ca e isteata si arata si foarte bine, dar nu m-am gandit la ea ca la o amanta.. ci exact ca la persoana extrem de deosebita care ea si este. Un minunat partener de dialog. Unul cu care poti conversa, nu cineva care sa iti faca capul mare vorbind necontenit doar despre sine.

Pestele a fost minunat...
Articon

Mesaj Scris de Articon la data de Lun Iul 10, 2017 1:51 pm

Am zis si eu, n-am dat cu parul. Ce sari asa la jugulara ?
Cred ca pentru noi ar fi imposibil sa traim la tara.

Dar doamnei ce i-a venit sa faca asta ?
The Dude

Mesaj Scris de The Dude la data de Mar Iul 11, 2017 9:38 am

... i s-a luat... Ea zice ca intr-o dimineata s-a trezit ca dintrun somn lung. S-a uitat in timp ce isi bea cafeaua peste programul zilei si a gasit acolo numai compromisuri, obligatii, mișmașuri si șurlicării, cu examene de fraudat, teme de dat pe sprânceană... numai mizerii pe care trebuia sa le faca in numele altora.

A spus Pas.

In satul in care a ajuns (cu ajutorul meu) casa si-a aleso din cele abandonate.. si era o gospodarie cu de toate. Primaria i-a donat-o moca, cu conditia sa o locuiasca si sa se mute acolo.

A fost o alegere simpla... zice ea.
The Dude

Mesaj Scris de The Dude la data de Mar Iul 11, 2017 9:43 am

Ma bate gandul sa plec in concediu. Ma hotarasem pentru Belgia, dar s-a descoperit ca la sora mea exista o colonie de lilieci. E mare tevatura. Au chemat protectyia animalelor sa ii mute de acolo si aia sunt gata sa ii realoce pe ei... ca cica liliecii sunt acum in rut si nu e bine sa fie deranjati (??).. in plus daca actioneaza impotriva lor pot primi amenzi usturatoare.

Au fost numarate 54 de exemplare...

Sesizarea s-a facut dupa ce cateva piese au nimerit in living...

Iti dai seama ?? sa stai la tv si dintro data zabrrrr...zbarrrr..

Asa ca poate plec in Olanda

Vizitator
Vizitator

Mesaj Scris de Vizitator la data de Mar Iul 11, 2017 10:53 am

The Dude a scris:Ma bate gandul sa plec in concediu. Ma hotarasem pentru Belgia, dar s-a descoperit ca la sora mea exista o colonie de lilieci.  E mare tevatura. Au chemat protectyia animalelor sa ii mute de acolo si aia sunt gata sa ii realoce pe ei... ca cica liliecii sunt acum in rut si nu e bine sa fie deranjati (??).. in plus daca actioneaza impotriva lor pot primi amenzi usturatoare.

Au fost numarate 54 de exemplare...

Sesizarea s-a facut dupa ce cateva piese au nimerit in living...

Iti dai seama ?? sa stai la tv si dintro data zabrrrr...zbarrrr..

Asa ca poate plec in Olanda
Stiu ca tu ai mai fost. Ce te atrage acolo?
The Dude

Mesaj Scris de The Dude la data de Mar Iul 11, 2017 12:39 pm

In Olanda ??... E o tara de vis, iar Amsteram-ul un oras al pierzaniei... laughhh laughhh laughhh
Lasand la o parte pitorescul si faptul ca acolo totul clocoteste (nu doar in cartierul rosu), canalele si anumite zone periferice sunt pur si simplu de pe alta lume... Daca, de pilda pe malul Senei poti sa stai intr-o reverie de minute lungi, fara sa te gandesti la mare lucru, pe malurile Amsterdamului esti intocmai ca un spectator la o imensa reprezentatie... Tot timpul se intampla ceva pe firul apei, pe trotuare, in spatele ferestrelor, care nu au niciodata perdele...

In fine... mai tin mortis sa merg si pentru Coffe Shop si ce mai e de administrat pe acolo... pardon

Vizitator
Vizitator

Mesaj Scris de Vizitator la data de Mar Iul 11, 2017 1:47 pm

The Dude a scris:In Olanda ??... E o tara de vis, iar Amsteram-ul un oras al pierzaniei... laughhh laughhh laughhh
Lasand la o parte pitorescul si faptul ca acolo totul clocoteste (nu doar in cartierul rosu), canalele si anumite zone periferice sunt pur si simplu de pe alta lume... Daca, de pilda pe malul Senei poti sa stai intr-o reverie de minute lungi, fara sa te gandesti la mare lucru, pe malurile Amsterdamului esti intocmai ca un spectator la o imensa reprezentatie... Tot timpul se intampla ceva pe firul apei, pe trotuare, in spatele ferestrelor, care nu au niciodata perdele...

In fine... mai tin mortis sa merg si pentru Coffe Shop si ce mai e de administrat pe acolo... pardon

Ma iarta, dar ce ai scris mi-a adus in ganduri cuvinte si muzici.

cuvinte: EFERVERSCENTA, FIERBINTE, DECADENTA si  muzica asta :
Autentikov

Puncte : 181
Data de inscriere : 19/05/2017

Mesaj Scris de Autentikov la data de Mar Iul 11, 2017 2:05 pm

In Amsterdam sunt cele mai importante muzee artistice ale lumii.
Articon

Mesaj Scris de Articon la data de Mar Iul 11, 2017 2:15 pm

In special Ermitaj, Louvre si British Museum pale
Autentikov

Puncte : 181
Data de inscriere : 19/05/2017

Mesaj Scris de Autentikov la data de Mier Iul 12, 2017 9:07 am

Am vrut sa spun concentratie de muzee: Rijks, Van Gogh, Rembrandt şi Stedelijk.. si da exista si un Hermitaj sucursala a celui de la Sankt Petersburg. Apoi muzeul erotic, muzeul canabis, muzeul diamantelor... Si bomboana pe coliva: muzeul Madam Tussauds.

Pai vezi ??
The Dude

Mesaj Scris de The Dude la data de Mier Iul 12, 2017 10:45 am

Aloha ??? ... vizitatorii ??? .... stiti voi vorba aia din batrani:
"VINE OMUL. STA OLEACA. MAI DISCUTA. DAR SI PLEACA ..."

Hai, valea... Călătorului îi șade bine cu drumul.. ia fiți voi măi, măi si tundeți-o de pe aici..

Se misca lucruri cu viteza ametitoare...

Agentia pentru administrarea zonelor protejate se face, se desface... si aveam atatea sperante legate de chestia asta... Totul se schimba de la o zi la alta in toate domeniile pe seama neputintei guvernantilor.. Si toate parodiile astea cu demonizarea lui Dragnea, care e un zero si o nulitate.. Cretinii astia nu pricep ca sistemul a functionat la Ponta, taman pentru ca asta era spilcuit..

oricum am declarat si trebuie sa ma pastrez: nu-i treaba mea, nu-i treaba mea, nu-i treaba mea...

Bilantul cheltuielilor pe primele sase luni indica limpede o chestie pe care o simteam cumva: excese.
Va trebui sa rezolv imediat o serie de cheltuieli minore, care insa cumulate.....

Rezolv asta si plec in excursie...

Vizitator
Vizitator

Mesaj Scris de Vizitator la data de Joi Iul 13, 2017 9:18 am

blublublu

Ce-i aici? Bar de negri, ce sa fie?
Kavarna

Puncte : 1034
Varsta : 37

Mesaj Scris de Kavarna la data de Joi Iul 13, 2017 12:47 pm

Un tip intra intr-un compartiment in care erau trei negri.
Unul avea o mina alba, altul avea un picior alb si al treilea
tip avea 2 degete albe. Asta, mirat, ii intreaba pe rind:
- Domnule, cum de aveti o mina alba?
- Pai fac parte din asociatia negrilor cu o mina alba.
- Domnule, cum de aveti un picior alb?
- Pai fac parte din asociatia negrilor cu un picior alb.
- Si dv. faceti parte din asociatia negrilor cu doua degete
albe?
- Nu, eu sint medic ginecolog la Copsa Mica.
The Dude

Mesaj Scris de The Dude la data de Vin Iul 14, 2017 1:58 pm

Numai oameni de bine. Unul si unul..... affraid

Zgomote stranii azi noapte din curtea aflata in spatele casei.
Am iesit sa vad ce-i dar n-am aflat nimic.. Doar aroma inmirezmata a unei nopti de vara... si un greiere.

Cred ca erau orele 03.00 si undeva prin apropiere un vecin petrecea.. Decent.

Cand m-am intors prin fata casei trecea un echipaj de politie .. Poate ca totusi nu m-am trezit degeaba.

Azi am sedinta in poligon. Sper sa nu-mi strice ploaia programul.

Pe vremuri stateam si asteptam sa se intample ceva; azi nici nu mai stii ce sa alegi din oferta nesfarsita: cel putin trei spectacole ce trebuiesc vazute, cinci filme de multiplex, care iar e musai sa le vizionezi la sala... zilele orasului sau ce e...

Vorbeam mai deunazi cu un fost comentator de forum... cica lumea le-a abandonat fix din aceste doua motive: au prea multe de facut si nu mai e vreme... au imbatranit si au devenit pragmatici... mucles visarea.

Omul era amuzat ca noi inca incercam sa pastram spiritul viu aici in cetatea asta izolata si uitata de toti si de toate...

Sfatuitorul
Admin

Puncte : 899
Data de inscriere : 13/02/2015
Localizare : Bucuresti

Mesaj Scris de Sfatuitorul la data de Vin Iul 14, 2017 6:16 pm

Lumea a schimbat directia. Nu mai e mare interes nici pentru dialog, nici pentru conversatie.
Am devenit arhaici si depasiti.
Suntem doar o incapatanare.

Dar au fost in istorie atat de multe reveniri incat putem macar spera.
The Dude

Mesaj Scris de The Dude la data de Lun Iul 17, 2017 11:19 am

Nu-i chiar asa. Io nu-s in Republica pentru popularitatea ei, eu sunt aici pentru ca ma simt bine cand scriu. Impartasesc cuiva... Ca  frizerul regelui Midas destainuindu-se groapei sale.

Sambata dimneata la teatru radiofonic pentru copi, o piesa  cu fantome.
Duminica dimineata la fel.
Vineri seara la Tvr. ceva cu niste strigoi.

Eu singur in varf de munte si in inima codrului.
Bine, ca aveam cu mine toate armele din lume, dar tot nu ma gaseam in largul meu.

Cand in sfarsit m-am mai linistit cu niste rachiu, ia uite furtuna.
Fulgere, tunete, rapaieli... si mugetul repetat al unui animal (probabil o vaca uitata pe afara).

E vremea fanului.

Cand am plecat, o turista "nu ma luati si pe mine pana la drum ?" Sunt trei km din vatra satului pana la drum. Doamna era in fusta (neobisnuit pentru "la munte"). Am luat-o ce era sa fac.

Pe drum numai dulcegarii, insa cand am ajuns s-a si pornit potopul.
Am stat asa in masina o vreme, dar dupa aia m-am ofeit sa o duc inapoi de unde am luat-o.
A acceptat din prima, cu conditia sa nu refuz invitatia la cafea, de la ea din camera. Ca are un aparat adus de la Bucuresti, ceva care face o minunatie de cafea.

Mi-am facut tot felul de socoteli, apoi mi-am zis   "... si ce daca; ca doar nu m-am calugarit"...Nici nu era de lepadat. dar pe masura ce ne apropiam de hotel m-am razgandit. Ne-am schimbat numerele de telefon si a ramas ca miercuri, cand ma intorc, sarbatorim. De la masina si pana la usa hotelului ploaia i-a mulat fusta pe trup.. tare fraier esti Dude baiete...

Acasa am avut ospat cu cotlete de berbecut.
Apoi am baut un vin excelent si am atipit.

M-am trezit in toiul noptii cu niste zgomote prin curte (ceva se intampla noaptea pe acolo, ca nu-i prima data). Minute in sir am stat incremenit cu privirea tinta pe un scaun acoperit  cu cearceaf fiind convins ca acolo sta si mediteaza un  moroi.. atat de frica mi-a fost  ca n-am avuit curajul nici sa duc mana pana la pistol. Pe masura ce m-am trezit de tot mi-am revenit insa.

Apoi am visat la autostopista aia... in loc sa fiu in bratele ei.

Continut sponsorizat

Mesaj Scris de Continut sponsorizat

Acum este: Dum Noi 19, 2017 1:15 am