Republica Danga

„ Danga nu e, adică e pretutindeni. Este o insulă, compusă din pulberea unei planete îndepărtate, unde legile fizicii terestre nu sunt chiar atât de riguroase. Aici nu se știe prea bine dacă oamenii mint, visează, sau trăiesc cu adevarat „

Drone si accesoriile lor

Distribuiţi
The Dude

Puncte : 4759
Data de inscriere : 17/02/2015

Re: Drone si accesoriile lor

Mesaj Scris de The Dude la data de Lun Dec 11, 2017 9:33 am

Nu-mi place Mircea Eliade. Il apreciez, ii sunt recunoscator pentru multe dintre schimbarile care s-au produs in mine de-a lungul timpului... insa nu il plac. Prin faptul ca a apartinut dintotdeauna ..unui mediu favorizant, il percep ca pe un alegrator care a furat startul

In fine, visul ala al sau, cel care ii anticipa sfarsitul, m-a urmarit permanent in relatia mea cu zborul. Pentru cei care nu cunosc (reveria) amintesc ca Eliade, cu o spatamana inainte sa crape, s-a visat survoland crampeie din trecuta sa existenta. Era atat de bine relatata experienta asta extatica incat pentru mine ea s-a asimilat unor trairi superioare si excelente.

Asta respiri cand pilotezi o drona video.. iar sentimentul e unul unic si inegalabil.
Daca o pierd maine, din pacate aeronavele astea se ratacesc mult prea usor, cheltuiala e amortizata deja.
The Dude

Mesaj Scris de The Dude la data de Mar Dec 12, 2017 9:56 am

Dji Spark are o incredibila stabilitate. Cel putin asta pe care o detin eu (care imi pare mult mai teapana ca cea din examen) este riguros stabila. Zborurile de pana acum sunt manevre simple. Nu am iesit inca la navigat, dar am stabilit detaliile unui cadru larg, care va fi utilizat la genericul filmului meu.

Cand am sa am ce arata am sa postez si aici.

...pana una alta, pentru doritori, o recomandare. Nu cumpara drona. Inchiriaza una.
Sunt asigurate, vin gata setate, nu costa cine stie ce si isi fac treaba de minune.
Autentikov

Puncte : 216
Data de inscriere : 19/05/2017

Mesaj Scris de Autentikov la data de Mar Dec 12, 2017 10:04 am

Cine inchiriaza ? ....f64 ?? ...in ce conditii ??
Autentikov

Mesaj Scris de Autentikov la data de Mier Dec 13, 2017 12:20 pm

Pe bune Dude. Ma intreseaza la modul cel mai serios.
Te rog, un raspuns (pe net n-am gasit nimic)
Sfatuitorul
Admin

Puncte : 909
Data de inscriere : 13/02/2015
Localizare : Bucuresti

Mesaj Scris de Sfatuitorul la data de Mier Dec 13, 2017 12:22 pm

E un magazin din Brasov. Iti aflu eu de la colegi. Ramai pe frecventa.
The Dude

Mesaj Scris de The Dude la data de Mier Dec 13, 2017 12:24 pm

Da ce arde asa frate ??

Drone de Inchiriat
Sfatuitorul
Admin

Puncte : 909
Data de inscriere : 13/02/2015
Localizare : Bucuresti

Mesaj Scris de Sfatuitorul la data de Mier Dec 13, 2017 12:26 pm

Da. Din Oradea.
Sunt insa mult mai multe, intre care unul si in Brasov de la care am inchiriat noi in vara.

Dar tu da o cautare simpla cu "inchirieri drone" yeeees
The Dude

Mesaj Scris de The Dude la data de Joi Dec 14, 2017 9:37 am

...ei Autentikov, gasita-i magazinul ?
Kavarna

Puncte : 1105
Varsta : 37

Mesaj Scris de Kavarna la data de Joi Dec 14, 2017 9:53 am

Nu cred sa fie o idee grozava. Riscurile sunt foarte mari sa distrugi ori sa pierzi nava. Prestatorul de servicii are numai de castigat, insa tu dai o poala de bani pe o intamplare nefericita, pentru care s-ar putea sa nu ai nicio vina.

Eu ma gandesc ca multi dintre cei care apeleaza la serviciile astea n-au nicio experienta ci doar entuziasm. Ca atare, din ce am vazut pe net, accidentele se intampla aproiape numai la incepatori.

Eu nu cred ca e doar o afacere ci doar o excrocherie mascata.

N-as apela.
The Dude

Mesaj Scris de The Dude la data de Vin Dec 15, 2017 9:22 am

Ba pare sa fie un targ foarte bun tocmai din cauza asta.

Operatorii in ale asigurarilor stiu bine cum functioneaza mentalitatea clientilor sai. Ei fie vor avea o grija iesita din comun fata de obiectul protejat (caci acesta este si motivul pentru care au apelat la o asigurare), ori nu le va pasa prea mult de el in contul politei care le reduce paguba.

La faza cu chiria dronei, daca ai apucat sa dai peste trei grijulii ti-ai scos deja jumatate din pretul ei, iar daca al patrulea e un extravagant ii opresti garantia si e ca si cum ai vandut-o. astfel castigi o data si jumatate pretul, iar pe chirias il lasi eventual sa se descurce cu asiguratorul.

O afacere foarte buna si o practica des intrebuintata...

Revin cu recomandarea de a lua in chirie, cu mare atentie la preluarea aparatului si la intrebuintarea sa.
The Dude

Mesaj Scris de The Dude la data de Lun Dec 18, 2017 10:26 am

M-am pregatit cu de-amanuntul pentru weekendul asta. Am incarcat acumulatorii asa cum trebuie, am refacut setarile si am incarcat ultimul up-grade pregatind cu grija un drum la Brasov. Toate astea cu grija unui personaj pe care ma angajasem sa il transport pana la poalele Tâmpei si de acolo inca intr-un loc.

Cand am ajuns la cabana s-a starnit insa vijelia... Dar vijelie nu gluma.
Apoi a inceput ploaia. Pe drumul spre casa am oprit in trei locatii care se pretau zborului: de fiecare data s-a starnit ploaia.

Nu e bine sa lasi acumulatorii incarcati, asa ca am tot cautat o varianta sa ma ridic in aer, dar n-a fost chip.

Asta e, cand nu e sa fie... nu e sa fie.
Autentikov

Mesaj Scris de Autentikov la data de Lun Dec 18, 2017 2:13 pm

Nasol.

Pentru chirie cum se procedeaza ? Se lasa o garantie ?
Kavarna

Puncte : 1105
Varsta : 37

Mesaj Scris de Kavarna la data de Mar Dec 19, 2017 3:00 pm

Da. Am vb eu cu ei. Cei de la Oradea. Garantia e valoarea dronei, iar pretul de chirie destul de piperat. In plus se pare ca nu poti interveni in toate setarile. in prezent investighez achizitia unei jucarii de 400 de lei care se descurca la fel ca Spark-ul insa pe o arie mult mai retransa. Studiez si apoi vin cu completari.
Articon

Puncte : 354
Data de inscriere : 13/07/2015

Mesaj Scris de Articon la data de Mier Dec 20, 2017 2:49 pm

Se aude prin cetate ca in curand va fi elaborata o legislatie de profil. Vor fi doua clase de piloti drona:
- comerciali, cu licenta, examen si drepturi;
- hobby, tot cu licenta, dar fara examen si drepturi speciale (pot zbura numai pe camp si deasupra padurii). Laughing

Pe net unii zic ca ar fi de bine, altii ca ar fi de rau. Cam toti posesorii de Spark sufera, caci au achizitionat un produs free si acum legea se aplica si la aparatele peste 250 de grame.... Nashpa, nu-i asa Dude ??
Autentikov

Mesaj Scris de Autentikov la data de Mar Ian 09, 2018 12:07 pm

Eu pana la urma n-am mai cumparat nimic. Nici nu stii ce, in haosul care exista pe piata.
La Dragonul Rosu exista aparate pe care in magazin le cumperi cu pana la de cinci ori pretul. Citesc insa pe net ca sunt multe fake-uri si ca multe dintre ele cedeaza din numai cateva inaltari. Tu Dude, ai mai zburat ? Mai ai noutati ? Ce ma sfatuiesti sa fac, sa cumpar un Spark ? Sa mai astept varianta Spark Pro ?Sa astept legile de care spunea Articon ?

suparare
Articon

Puncte : 354
Data de inscriere : 13/07/2015

Mesaj Scris de Articon la data de Mier Ian 10, 2018 11:40 am

Se pare ca acesta e cel mai mare magazin specializat de la noi.
The Dude

Mesaj Scris de The Dude la data de Mar Ian 16, 2018 5:01 pm

Autentikov a scris: Tu Dude, ai mai zburat ? Mai ai noutati ? Ce ma sfatuiesti sa fac, sa cumpar un Spark ? Sa mai astept varianta Spark Pro ?Sa astept legile de care spunea Articon ?

suparare

1. Da... sunt tot mai dezamagit de mine, iar de exersat, in conditiile vitrege de vreme, nici nu poate fi vorba, decat ocazional.

2. Sunt tot mai tentat de porodusele pana in 200 de lei, care zboara si filmeaza foarte bine. Nu-ti pare rau daca o ia dracu, dar mai mult si mai ales nu sunt controlate prin net...

Cauta pe net ca sunt tot felul de review-uri.
Eu asta vreau sa cumpar cat de curand... ca nu se poate fara filmari necontrolate prin cenzura si surveillance

Continut sponsorizat

Mesaj Scris de Continut sponsorizat

Acum este: Mar Ian 23, 2018 4:07 am