Republica Danga

„ Danga nu e, adică e pretutindeni. Este o insulă, compusă din pulberea unei planete îndepărtate, unde legile fizicii terestre nu sunt chiar atât de riguroase. Aici nu se știe prea bine dacă oamenii mint, visează, sau trăiesc cu adevarat „

Albume de Referinta

Distribuiţi
Kavarna

Puncte : 1058
Data de inscriere : 17/02/2015
Varsta : 37

Re: Albume de Referinta

Mesaj Scris de Kavarna la data de Mar Mar 28, 2017 3:53 pm

"At Fillmore East is the first live album by American rock band the Allman Brothers Band, and their third release overall."

The Dude

Puncte : 4651

Mesaj Scris de The Dude la data de Lun Apr 10, 2017 12:00 pm

Brian Eno-Another Green World

Kavarna

Mesaj Scris de Kavarna la data de Lun Iul 10, 2017 12:47 pm

Autentikov

Puncte : 199
Data de inscriere : 19/05/2017

Mesaj Scris de Autentikov la data de Mier Iul 26, 2017 11:39 am

Kavarna

Mesaj Scris de Kavarna la data de Lun Iul 31, 2017 4:38 pm

Eveniment: ultimul Alice Cooper.

E fierbinte.

Kavarna

Mesaj Scris de Kavarna la data de Mier Aug 09, 2017 3:51 pm

Gentle Giant grupul baroque and roll al tineretilor noastre

Autentikov

Puncte : 199
Data de inscriere : 19/05/2017

Mesaj Scris de Autentikov la data de Mier Aug 16, 2017 2:26 pm

The Dude

Mesaj Scris de The Dude la data de Lun Aug 21, 2017 10:38 am

Ma, nu car ar fi un album de referinta, dar e un eveniment cel putin interesant:

Sfatuitorul
Admin

Puncte : 901
Data de inscriere : 13/02/2015
Localizare : Bucuresti

Mesaj Scris de Sfatuitorul la data de Mier Aug 23, 2017 4:30 pm

Articon

Puncte : 319
Data de inscriere : 13/07/2015

Mesaj Scris de Articon la data de Lun Sept 04, 2017 11:35 am

hai, sa fiu si eu in atmosfera de aici

The Dude

Mesaj Scris de The Dude la data de Mar Sept 05, 2017 8:46 am

Sa stii ca pe mine unul m-ai nimerit Articon yeeees
Gryphon

Puncte : 241
Data de inscriere : 17/04/2015
Localizare : NV

Mesaj Scris de Gryphon la data de Mar Sept 05, 2017 10:41 pm

Clasici, noutăți... trebuie să văd ce e cu Morgen-ul ăla!
Gryphon

Mesaj Scris de Gryphon la data de Mar Sept 05, 2017 10:56 pm

O incursiune prin trei albume de blues adevărat, pure blues.

propunerea nr 1:
Various Artists - The Early Blues Roots of Led Zeppelin (2000)

Îmi place la nebunie compilația asta.

https://www.youtube.com/watch?v=0rRVr7-Kt34&index=1&list=PLh9b1G8v5lmyHaWivgR9cZxRgdB47bhaZ

Piesele sunt aranjate diferit în cele două ediții apărute (2000 și 2007) și nici ordinea din link nu e corectă, dar conținutul e același.

Încercați măcar:
01.  Memphis Minnie - When the Levee Breaks
12.  Blind Willie Johnson - Nobody's Fault but Mine
17.  Lead Belly - Gallis Pole
(reinterpretări/prelucrări)
Gryphon

Mesaj Scris de Gryphon la data de Mier Sept 06, 2017 10:05 pm

propunerea nr 2:
Robert Johnson - King of the Delta Blues Singers (1961)

"King of the Delta Blues Singers is a compilation album by american blues musician Robert Johnson, released in 1961 on Columbia Records.
It is considered one of the greatest and most influential blues releases ever."

Se spune că toți chitariștii importanți de blues, dar și de rock, au fost influențați de aceste înregistrări.

Robert Johnson a imprimat toate aceste piese în anii 1936 și 1937, în perioada single-urilor iar această compilație l-a readus în atenția publicului.
A trăit doar 27 de ani și există și o legendă despre el care spune că, pentru a ajunge un mare chitarist, și-a vandut sufletul diavolului undeva la o încrucișare de drumuri (cred că s-a făcut și un film cu subiectul ăsta).

Foarte mulți chitariști l-au studiat, iar unii i-au dedicat albume
(Peter Green Splinter Group - The Robert Johnson Songbook / Eric Clapton - Me and Mr Johnson și Sessions for Robert J)

și mulți după el au tot bătătorit piesele astea

https://www.youtube.com/watch?v=NJaI8ZfL144&list=PL7jPH7L8fpXbTgwccSO8cMkBJRzJcqacZ

Gryphon

Mesaj Scris de Gryphon la data de Joi Sept 07, 2017 10:41 pm

propunerea nr 3:
Pink Anderson - Carolina Blues Man, Vol. 1 (1961)

https://www.youtube.com/watch?v=6uyKva0a2_8&list=PLza6OxJ0MX_pQMEoBoCeoPuLpakZdknGj

Syd Barrett a dat numele grupului său de psychedelic rock, în mod straniu (dar așa era el), după prenumele a doi bluesmani pe care îi tot asculta
(nu știu dacă avea și două pisici cu aceleași nume): Pink Anderson și Floyd Council.
Anderson are câteva albume scoase (nu prea multe) dar Council doar cateva single-uri și apariții pe compilații colective.
Interesant e că cei doi au fost în viață în perioada de maximă popularitate a trupei Pink Floyd. Oare s-or fi întâlnit vreodată?

The Dude

Mesaj Scris de The Dude la data de Mar Sept 12, 2017 8:58 am

Gryphon a scris:"King of the Delta Blues Singers is a compilation album by american blues musician Robert Johnson, released in 1961 on Columbia Records.
It is considered one of the greatest and most influential blues releases ever."

-----------

Stiu de el fara sa stiu de el. Ca de obicei faci lumina intr-o chestiune destul de intunecata. Stai sa vezi:

1. De Robert Johnson am auzit si ocazional l-am si ascultat in cunostiinta de cauza. E un personaj despre care s-a si vorbit foarte mult si despre care inca se vorbeste. Am acasa si un CD compilatie, in care interpretul apare intr-o sustinere destul de neconvingatoare;

2. Radio Romania Cultural a prezentat acum ceva vreme acest album... Bun inteles ca idioti cum sunt au uitat sa re-aminteasca periodic numele artistului. Hell hound on my trail, Malted Milk, Come On In My Kitchen, Little Queen of Spades, Stones in my Passway sunt cateva piese pe care am reusit sa le salvez cu Record pe tableta.. desi mi-a placut tare mult nu reuseam sa aflu numele celui care canta. Tot in emisiunea aia a fost prezentat si un album de preluari tot ale acestui folkist (?), cu teme clasice, down by the river, cat in the cradle, go down Moses, girl where did you sleep last night si altele.

3. Acum vii tu si le asezi pe toate la locul lor... dar de unde sa iau compilatia...??..... mare dilema
Gryphon

Mesaj Scris de Gryphon la data de Mier Sept 20, 2017 5:35 pm

În afară de King of the Delta Blues Singers mai există și King of the Delta Blues Singers, Volume II, apărut in 1970. Se pare că aceste două albume conțin tot ce a înregistrat Robert Johnson (au mai fost scoase și compilații de tipul Complete Recordings/Collection, care conțin și diverse alte variante ale pieselor). O parte a melodiilor amintite de tine apar pe Volume II.

De găsit e simplu. Un link am pus eu, restul sunt pe YT. Pot fi date jos cu multe softuri free.
Dacă dorești CD-urile, ele se găsesc pe amazon, unele chiar la prețuri nerușinat de mici (e mai scump transportul decât discul).

Uite câteva link-uri

https://www.amazon.co.uk/Delta-Blues-Singers-Robert-Johnson/dp/B000023ZO5/ref=sr_1_1_twi_aud_1?s=music&ie=UTF8&qid=1505917851&sr=1-1&keywords=robert+johnson+king+of+the+delta+blues+singers
https://www.amazon.co.uk/King-Delta-Blues-Singers-Vol-2/dp/B0006OS9Y4/ref=pd_sim_15_5?_encoding=UTF8&psc=1&refRID=ZF6CDB7S1B7SX8MFAYHP
https://www.amazon.co.uk/Complete-Recordings-Robert-Johnson/dp/B0015LBJ9O/ref=pd_sim_15_2?_encoding=UTF8&psc=1&refRID=ZF6CDB7S1B7SX8MFAYHP
Gryphon

Mesaj Scris de Gryphon la data de Vin Sept 22, 2017 10:24 pm

minunatul, sublimul rock progresiv italian...

Osanna - Palepoli (1973)

Palepolis was the name of the pre-Greek settlement of Naples, the city from which the band members originated.

Animale senza respiro

Articon

Puncte : 319
Data de inscriere : 13/07/2015

Mesaj Scris de Articon la data de Lun Sept 25, 2017 9:16 am

Nici n-am stiut ca macaronarii au si ei progresiva.
Gryphon

Mesaj Scris de Gryphon la data de Mier Oct 04, 2017 4:41 pm

oho... și încă una excepțională!

E considerat un subgen al rockului progresiv
http://www.progarchives.com/subgenre.asp?style=28

citez din link-ul de mai sus:
"So it's an established fact that in Italy during the period between 1971-1974, a music movement existed where bands would challenge each other to see who could be the most imaginative, who could create the album for the ages. They were all painters and sculptors just as in Renaissance Italy." -Tom Hayes/Gnosis

Poporul care a dat mari valori în toate domeniile artei (pictură, sculptură, operă, literatură, cinematografie), nu avea cum să ignore fenomenul rockului progresiv.

Recent m-am întors dintr-o tură de 8 zile prin zona Napoli. La Pompeii, apropiindu-mă de vechiul amfiteatru al orașului antic, dezgropat de sub cenușa Vezuviului, am auzit muzică Pink Floyd. Există în incintă o expoziție (nu știu dacă permanentă) cu imagini ale concertului Live at Pompeii. Pe insula Capri, un tip din spatele meu s-a apucat brusc să fredoneze din Jesus Christ Superstar (pe italienii din sud îi apucă destul de des cantatul pe stradă). Nu știu dacă era localnic, dar sigur era italian. În Napoli am dat pe strada librarilor de locuri în care se vindeau discuri (atât viniluri cât și CD-uri) și tricouri (trona unul cu In the Court of the Krimson King).

Nu știu de ce la noi sunt foarte puțin cunoscuți (aici se știu marile trupe englezești, ceva din cele germane - îndeosebi cele de progressive electronic, și foarte puțin de prin alte părți).

Căutați-le și ascultați-le dacă sunteți interesați (info în același link). Foarte multe din ele merită din plin.
Gryphon

Mesaj Scris de Gryphon la data de Mier Oct 04, 2017 4:49 pm

uite și un exemplu de jazz-rock (tot din Napoli)

Napoli Centrale - Napoli Centrale (1975)

The Dude

Mesaj Scris de The Dude la data de Vin Oct 06, 2017 10:47 am

Perceptia mea despre italieni e blocata de neorelismul din cinema. Imi este imposibil sa ma detasez.
Ii vad ca pe niste mescarici, poltroni, impostori si lipsiti de substanta...Umberto Eco, Italo Calvino, Giorgio Bassani, Moravia, Pavesse, Ugaretti... nume in care cred cu toata taria sunt doar exceptii ce confirma regula.

Nu imi dau seama de ce progresul de care zici nu s-a impus pe plan international si e atat de putin cunoscut si mediatizat, insa de dragul tau am sa ii dau o sansa majora in acest weekend

bounce

Gryphon

Mesaj Scris de Gryphon la data de Vin Oct 06, 2017 5:25 pm

Videoclipul (l-ai mai postat și cu alte ocazii), nu are legătură cu subiectul rock progresiv, el probabil sugerează că italienii se cred buricul pământului. Și cred că nu greșești. Italienii sunt foarte lăudăroși, dar atunci hai să spunem și despre alții așa: francezii nu sunt nici ei prea modești, curățenia nu-i dă afară din casă și mai sunt și nepoliticoși (pentru mine de exemplu, Parisul este locul din Europa în care m-am simțit cel mai prost tratat - și nu sunt vreun sclifosit pretențios), englezii sunt înfumurați (tot un fel de buricul pământului) și xenofobi (seara la bar suntem prieteni și râdem împreună, la slujbă suntem doar colegi, chiar rivali – oare cine ți-a dat slujba asta care ar trebui să fie a unui englez?) iar grecii leneși (după prânz vine siesta, apoi ne culcăm puțin). În ce-i privește pe nemții cei atât de apreciați de români, un prieten de-al meu a spus că atâta ordine îi face niște constipați. În plus s-ar putea să fie pe dos decât la italieni și anume curați în locurile publice dar nu și în interioare (merg anual în Austria - am rude stabilite de mulți ani acolo care mi-au povestit câte ceva).

Categoric că nu e bine să generalizezi și mă feresc cât pot să o fac, dar cam asta e percepția generală.

Fiecare cu ale lui. Italienii au străzi pline de gunoaie dar interioare superbe, toate mașinile zgâriate și trec pe roșu (și pietonii și mașinile, dar fără să te pună în pericol) iar seara se adună în piețe și stau la taclale. La nemți abia dacă vezi o frunză pe jos, stau la stopuri până se face verde, chiar dacă strada e pustie, dar nu te poftesc în casele lor și în afară de saluturile politicoase, nu prea ai ce conversa cu ei.

În ce privește neorealismul din cinematografia italiană, imaginea despre lumea lor te conduce spre ceva ce nu-ți place, dar pe artiștii care au creat lucrările poate îi vezi geniali sau măcar foarte buni (sau poate greșesc eu și nu iți plac Fellini, De Sica, Rossellini). Perioada aceea oricum s-a cam dus, mie cel mai aproape de realitate îmi par imaginile din Roma lui Fellini (filmul din 72, care e preferatul meu din tot ce a făcut, chiar dacă îmi mai plac încă multe altele). Intrarea în oraș pe ploaie, mizerie, claxoane, gălăgie e reală. La fel și turul de noapte prin oraș care iți expune splendoarea Romei.

Mie îmi place Italia și uneori și italienii (chiar dacă unii sunt foarte enervanți).
Gryphon

Mesaj Scris de Gryphon la data de Vin Oct 06, 2017 5:45 pm

Revenind la rockul progresiv, eu nu am spus că trupele italiene nu s-au impus pe plan mondial ci că nu sunt cunoscute la noi.

Un link cu Top 100 all time al albumelor de rock progresiv:
http://www.progarchives.com/top-prog-albums.asp?salbumtypes=1#list

Topurile sunt subiective. De acord. Dar ele indică un nivel de popularitate.

Prog Archives este un site canadian care și-a propus să creeze o arhiva cât mai cuprinzătoare a genului. Funcționează de mulți ani (nu știu exact de când, dar în urmă cu 10 ani când l-am descoperit eu, era foarte populat și popular) și a adunat în jurul său o comunitate foarte mare și activă (probabil cea mai mare de pe net). Spun toate astea pentru a sublinia că acest top poate fi considerat foarte bine un indicator al popularității și preferințelor fanilor genului. În plus, nefiind generalist, nu intra acolo amatori ai altor genuri pentru a-l altera cu ratinguri aiurea.

El ne spune azi, că din primele 100 albume din top, 52 sunt ale unor trupe britanice (foarte corect și binemeritat după mine), 18 americane (puțin forțat pentru că majoritatea sunt de jazz-rock, un gen la limită), 9 italiene, 8 suedeze, 5 canadiene, 2 franceze, etc. Așadar aproape 10% din albumele din top 100 sunt italiene (mult peste Franța – cu două și Germania – unul singur).

Eu cred că nu sunt foarte cunoscuți la noi, pentru că în anii de maximă popularitate ai genului (70), Romania nu avea prea mari legături cu Italia. Muzica pătrundea aici pe căi ciudate (similar cumva cu ce ai scris tu la In My Secret Life de revistele germane), de foarte multe ori prin filiera rudelor din străinătate (mult mai multe la noi din Germania decât din Italia) și prin cea foarte celebră dar și stranie a copiilor securiștilor.

Cele mai mari trupe italiene au fost și sunt populare în occident.
Premiata Forneria Marconi a avut legături foarte strânse cu Keith Emerson și cu Peter Sinfield (textierul King Crimson a lucrat și pentru ei). Osanna a susținut turnee împreună cu Genesis, iar Peter Hammill a ajutat la traducerea versurilor pentru varianta în limba engleză a albumului Felona e Sorona a lui Le Orme. David Jackson (genialul saxofonist al lui Van der Graaf Generator) a avut și încă mai are multe colaborări cu trupe italiene (VDGG e foarte iubită în Italia).
The Dude

Mesaj Scris de The Dude la data de Lun Oct 09, 2017 11:11 am

Gryphon a scris:Videoclipul (l-ai mai postat și cu alte ocazii), nu are legătură cu subiectul rock progresiv, el probabil sugerează că italienii se cred buricul pământului.

Nu neaparat. L-am pus pentru ca imi pare un cantec frumos. Si nu cunosc multe de la italieni (in organizarea mea muzicala nume precum Celentano, Remo Germani, Giani Morandi, Nino D'angelo, Mina Mazzini, Ricchi e Poveri, Zucchero.. ma rog si Gianna Nannini, intr-o oarecare masura: nu exista).

De fapt nu sunt in stare sa imi amintesc niciun nume important al vreunui instrumentist apartinand fenomenului rock din cizma (o singura exceptie pe care ai anuntat-o si tu "Premiata Forneria Marconi")..

Nu-i vorba nici Franta, nici Spania, nici Grecia...in fine toti cei din mesajul tau nu difera din punctul asta de vedere; iar in cazul progresului mai mult mimeaza o prezenta scenica de convenienta.. doar asa, sa nu zica lumea ca nu participa si ele...si asta pentru ca:

Progressive rock (shortened as prog; sometimes called art rock, classical rock or symphonic rock) is a broad subgenre of rock music that developed in the United Kingdom and United States throughout the mid to late 1960s. Initially termed "progressive pop", the style was an outgrowth of psychedelic bands who abandoned standard pop traditions in favour of instrumentation and compositional techniques more frequently associated with jazz, folk or classical music. Additional elements contributed to its "progressive" label: lyrics were more poetic, technology was harnessed for new sounds, music approached the condition of "art", and the studio, rather than the stage, became the focus of musical activity, which often involved creating music for listening, not dancing.

Nu e si cazul nemtilor care au o solida contributie dupa opinia mea insuficient popularizata.

Mie îmi place Italia și uneori și italienii (chiar dacă unii sunt foarte enervanți).  

Mie nu. Chiar deloc.

Asta nu ma impiedica sa le admir trecutul (Imperiul si Cetatea Eterna), sa le contemplu ingeniozitatea din cinematografie (Antonioni, Visconti, Bertolucci, Zeffirelli, Pasolini, Scola, Sorrentino, desigur Fellini si DeSica) sa le venerez literatura (Dante Alighieri... probabil a doua cea mai buna carte scrisa vreodata).

Revenind la rockul progresiv, eu nu am spus că trupele italiene nu s-au impus pe plan mondial ci că nu sunt cunoscute la noi.

Insa eu insist in ideea ca nu aveau cum sa se impuna intrucat le lipssa (atunci si acum) scanteia. Ca sa umpli un top 100 ai nevoie de ceva mai mult decat a oferit Anglia, Germania si SUA la un loc, de aia apar pe acolo si alte nume, caci altfel ar fi numai King Crimson, E.L.&P., Yes, Genesis, Pink Floyd, Roxy Music, Porcupine Tree, Van Der Graaf, Gong, Amon Duul....

Acum, fiecare cu parerile sale...

Eu am ascultat (ca de fiecare data) cu multa placere propunerile tale si nu mi-a parut rau, insa auditia ramane cumva la acelasi nivel pe care l-as numi "amator".. (abandoneaza tema exact in momentul in care ea devine interesanta..)

Am asistat odata la un experiment Mircea Florian, la Sala Calinderu. Paul Ochescu, Gabi Caciula, Garbis Dedeian si Dixie Krauser participau. Mai erau si alte nume, dar nu imi amintesc acum. Tema consta in niste improvizatii instrumentale, fiecare interpret auzind insa in casca numai contributia a doar doi dintre ceilalti muzicieni, aleatoriu. Un panou de mixaj complex, butonat de Ady Ulrike asigura schimbarile astea ce se tot permutau. Straniu era ca pe fond armonia era prezenta... insa se intampla intocmai ca in LP-urile citate: exact cand piesa se lansa angajat pe o directie, ea era deturnata de o parte dintre instrumente ce descoperisera alta cale (nu mai putin interesanta la randul ei).

Deh... asa era atunci...

Ce vremuri nesigur

Continut sponsorizat

Mesaj Scris de Continut sponsorizat

Acum este: Mar Dec 12, 2017 7:42 pm