Republica Danga

„ Danga nu e, adică e pretutindeni. Este o insulă, compusă din pulberea unei planete îndepărtate, unde legile fizicii terestre nu sunt chiar atât de riguroase. Aici nu se știe prea bine dacă oamenii mint, visează, sau trăiesc cu adevarat „

Aparate foto TLR

Distribuiţi
Sfatuitorul
Admin

Puncte : 899
Data de inscriere : 13/02/2015
Localizare : Bucuresti

Aparate foto TLR

Mesaj Scris de Sfatuitorul la data de Mier Feb 18, 2015 3:29 pm

...Twin Lens Reflex...de la Rollei... What a Face

Sfatuitorul
Admin

Puncte : 899
Data de inscriere : 13/02/2015
Localizare : Bucuresti

Re: Aparate foto TLR

Mesaj Scris de Sfatuitorul la data de Lun Apr 06, 2015 9:48 am

Poate cineva sa imi zica mai multe despre acest tip de aparate ???
The Dude

Puncte : 4561
Data de inscriere : 17/02/2015

Mesaj Scris de The Dude la data de Lun Mai 11, 2015 11:30 am

Da...moi..

am avut unul in tinerete...bine, tineretile mele erau bantuite de imaginea reporterului cu un rollei si cu blituri chimice de unica utilizare

sunt si au fost super aparate...lucrau pe film lat, asa ca informatia captata era de cateva ori mai mare ca cea de pe filmul de 35mm.
in plus admiteau optica modesta, spatiul de preluare al imaginii fiind si el ceva mai generos (avantaje ale formatului mediu, toate prezente).

la inceput am avut o copie umila de fabricatie chineza Seagull

apoi, cand au explodat digitalele, mi-am putut permite si un rolleiflex autentic...constatand cu surprindere cum diferentele, care in costuri erau de la 1 la 100, in posibilitati erau foarte putine si se referau doar la extensia unor parametrii de expunere (timpi si diafragme).

singurul inconvenient era vizarea de sus in jos...iti trebuia ceva practica sa poti gasi subiectul si apoi sa il poti incadra corespunzator.

adolescent inflacarat de nevoile speciei, l-am utilizat frecvent la fotografiatul pe sub masa...si implicit pe sub fuste...
Gryphon

Puncte : 241
Data de inscriere : 17/04/2015
Localizare : NV

Mesaj Scris de Gryphon la data de Mar Mai 12, 2015 11:03 pm

Camera lui Paparazzo din La dolce vita, personajul de la care vine numele de paparazzi vai

ia uite-i jocolor clown

trebuie să fi fost interesant să-o folosești, iar băieții ăia se mișcau foarte rapid daaaaa

înțeleg că se fac și acum niște jucării digitale destul de scumpe pentru ce pot
The Dude

Puncte : 4561
Data de inscriere : 17/02/2015

Mesaj Scris de The Dude la data de Joi Mai 14, 2015 8:45 am

da...e era pe film rola...12-16 cadre maxim...Iti dai seama cum se dramuia fiecare decloansare ??

Rollei a facut epoca la vremea lui...Bine, ca facea si poze de o calitate fantastica, in conditiile unei pregatiri minime a fotografului.

Spre deosebire de filmul pe 35 mm, la developare, pelicula asta trebuia anterior foarte bine spalata, eliberand o substanta albastra.
Nici azi nu stiu exact ce era cu ea, insa cu film din asta am scos poze si de pe o rola compromisa prin voalare...

Continut sponsorizat

Mesaj Scris de Continut sponsorizat

Acum este: Dum Noi 19, 2017 1:16 am