Republica Danga

„ Danga nu e, adică e pretutindeni. Este o insulă, compusă din pulberea unei planete îndepărtate, unde legile fizicii terestre nu sunt chiar atât de riguroase. Aici nu se știe prea bine dacă oamenii mint, visează, sau trăiesc cu adevarat „

In My Secret Life

Distribuiţi
The Dude

Puncte : 4571
Data de inscriere : 17/02/2015

Re: In My Secret Life

Mesaj Scris de The Dude la data de Dum Apr 19, 2015 11:11 am

...da chiar ca s-a potrivit ca dracu'......

am plecat intr-un loc si acolo nu era curent...si bateriile (telefon, laptop, tableta) moarte...zic: ma intorc acasa...si asa am si facut, dar acasa....mi-au luat curentul...mi l-au dat inapoi pe la trei noaptea...dimineata...cine mai stie ???

am facut curat in frigero si erau niste paste, niste oua ramase de la Pasti si niste salata, ridichii, ale, alea...am pus de o salata care mi-a facut de rahat intreaga bucatarie...si a iesit o jale...

dupa chinuri seculare...care au durat alte doua ceasuri am adormit...dar ma suna vecinul ca i-a iesit berea..

la sugestia mea s-a apucat de fabricat...si taman i-a legat prima sarja..

trebuie sa o dovedim ca pana seara, daca nu o "pasteurizam" (metoda pills) se acreste...

grea si teribila treaba....

dar n-ai ce-i face...

Partea buna e ca a spart liliacul din curte...si e imbatator...
The Dude

Mesaj Scris de The Dude la data de Dum Apr 19, 2015 9:17 pm

The Dude

Mesaj Scris de The Dude la data de Dum Apr 19, 2015 9:19 pm

The Dude

Mesaj Scris de The Dude la data de Dum Apr 19, 2015 9:20 pm

The Dude

Mesaj Scris de The Dude la data de Mar Apr 21, 2015 8:34 pm

..am incheiat si acest capitol....

eu zic ca am apucat sa spun tot ce era de zis, nu ca cineva dintre capcaunii aia ar fi meritat vreo atentie, ci doar pentru ceilalti, sau altii ca ei, ce au sa mai apara pe traseu....

n-ar trebui sa ma preocupe intr-atat; marlania e atat de mare acolo incat nu se vor sfii sa ciunteasca cate ceva si de acum incolo..

atat si despre asta...

la noul serviciu mi-au dat o masina..

am mers in parc sa o alegem, eu si seful de la mecanizare. nu erau cine stie ce optiuni, dar am zis sa nu las aspectul sa conteze...in treacat l-am intrebat si pe ala ce imi recomanda ?

el zice: una noua !!

daca aveti rabdare in doua trei luni o puteti avea...!!

Eu am zis sa n-am rabdare...Ca in doua trei luni poate ca imi vine pe chelie sa fac pasi de la ei...si am ales un Clio ..

I-am facut fisa, apoi am luat bonurile de benzina pe 20 de zile si dupa aia am dat sa ies din garajul subteran...
Harbul a tusit, s-a impleticit si a crapat acolo..Nici n-am patit asa ceva vreodata.

Am refacut fisa...in celalalt sens.

Sus la Tehnic i-am anuntat ca am decis sa mai astept doua-trei luni..

definitely not one of my best days

Vizitator
Vizitator

Mesaj Scris de Vizitator la data de Mar Apr 21, 2015 9:04 pm

Pot sa miros si eu liliacu' ? alien
The Dude

Mesaj Scris de The Dude la data de Mier Apr 22, 2015 9:10 am

Daaa...astia miros cel mai frumos.....

Vizitator
Vizitator

Mesaj Scris de Vizitator la data de Mier Apr 22, 2015 9:14 am

In sfarsit ! Ca nu mai rezistam mult cu asta ..

Merci ! Very Happy

Sfatuitorul
Admin

Puncte : 899
Data de inscriere : 13/02/2015
Localizare : Bucuresti

Mesaj Scris de Sfatuitorul la data de Mier Apr 22, 2015 10:25 am

..e atat de toxic aerul din viata secreta a lui The Dude ???

PS...sunt superbi Dude....sunt chiar ai tai...??

Vizitator
Vizitator

Mesaj Scris de Vizitator la data de Mier Apr 22, 2015 11:24 am

Trebuia acceptu' ! scratch
The Dude

Mesaj Scris de The Dude la data de Joi Apr 23, 2015 1:14 pm

Ba deloc....

Oaleeee....s-au pus astia cu munca pe mine !

Exploatatori blestemati.....

Ufffffffff.... Neutral
The Dude

Mesaj Scris de The Dude la data de Joi Apr 23, 2015 7:30 pm

Azi ziua cartii....in Bucuresti.

Accident !!!

The Dude

Mesaj Scris de The Dude la data de Dum Apr 26, 2015 12:36 am

Ori de cate ori pozez evenimente de strada, cu sau fara "nikonistii"...in grupul nostru, port un tricou pe spatele caruia scrie mare "The Dude". Asta pentru ca eu ii port porecla si fiindca oficial am un nume mult prea comun, iar noi trebuie sa ne coordonam rapid in "teatru de operatiuni".

Azi, la color run....o tipa din multime citind nickul, sare de cur in sus:

"..tu esti The Dude de pe ...........??".....luat prin surprindere incerc o eschiva:

" Cine vrea sa stie ?"

Maaaaa, potop de injuraturi...Ca sunt o secatura, ca sucesc mintile la oameni, ca Dumnezeu o sa ma arda in flacarile iadului...

Unii utilizeaza netul pentru jobul pe care il au, alti ca divertisment....insa exista o categorie tot mai larga de idioti care s-a mutat definitiv in virtual....

Se numeste "La Habotnici"
The Dude

Mesaj Scris de The Dude la data de Dum Apr 26, 2015 12:32 pm

In fine, voi comenta pe larg ambele evenimente, inedite pentru mine.

Color run a avut farmec, dar si un fel de retinere...Lasa ca am fost numai pe contre-pied, dar sa inspiri pudra aia e o crima...Ea e cel putin la fel de daunatoare sanatatii precum e si pentru camerele de fotografiat.

Escadre de masini stropitoare se straduiau ieri sa limiteze dimensiunile unui nor tulbure, vizibil de la mare distanta.

Am surprins totusi cateva cadre interesante, pe care, odata prelucrate am sa le depun si aici.

Nikon ne-a purtat ieri noapte pe acoperisul celei mai inalte cladiri din Bucuresti: Sky Tower.

Am pozat luna, planeta Jupiter si Venus.

In ciuda echipamentului pus la dispozitie (zeci de mii de euroi), am reusit poze mai bune de acasa cu "armamentul din dotare".

Sa fii deasupra orasului, intr-o seara in care acesta sarbatorea lumina, nu-i deloc un lucru comun.

Voi reveni cu amanunte...

Vizitator
Vizitator

Mesaj Scris de Vizitator la data de Dum Apr 26, 2015 1:29 pm

Astept(am) ! Ma mir ca nu ai inceput cu asta si sa fi terminat tot cu asta ! Dude, nu lasa timpii ...morti sa-ti macine viata ! Ia exemplu  de la aceasta ...lady on swing ! Hai ! Ride-te ! Smile

The Dude

Mesaj Scris de The Dude la data de Lun Apr 27, 2015 9:34 am

fiiiiat.....

tongue

++++++++++

madama isterizata se luase de un politist...de fapt el de ea....Omul observase scena si mai remarcase si pozitia mea retrasa...N-am spus practic niciun cuvant...Apoi i-a recomandat sa circule si sa nu faca scandal...se pare ca mi se reprosa contributia de pe "construieste-ti o cabana" care ar fi produs mari scandaluri in familia ei...

Daca a vazut ca nu se poate chelfani cu mine s-a luat de gabor...ca nu-s buni de nimic, ca iau banii de geaba, in timp ce infractorii isi fac de cap....tipul a luat-o de o toarta si a dus-o inapoi la insotitorul ei care contempla absent scena..

cativa din grupul caruia ii apartineam i-au adresat mai multe ironii....

oh well...on with the show

++++++++++++

color run a avut patru stati de bataie. in punctele stabilite participantii se improscau cu pudra din pliculetele primite odata cu biletul...in costul lui mai intrau un tricou, o tasca in care sa iti protejezi lucrurile, un tatuaj (cu inscrisul Happy), o bentita de par...inca ceva.

cum spuneam totul mi-a mers anapoda...

am asteptat concurenntii la a patra statie, acolo unde bataia trebuia sa fie cu sclipici...ei fiind de acum deja colorati din infruntarile anterioare...dar mai intai am cautat acreditare si n-am gasit nicaieri...asa ca mi-am luat bilet...dupa ce am cumparat biletul, uitandu-ma pe display la o poza facuta am vazut pe fundalul ei panoul pe care scria mare de tot "ACREDITARI"...m-am dus asa de sanchii si mi-am tras si una din asta...

acum dublu oficializat am intrat in scena, insa acolo era o nebunie de nedescris...concurentii nu pareau tare amuzati, si multi avea probleme respiratorii, trebuie mentionat ca ei faceau practic un maraton epuizant...in plus, numai asa, de la distanta, pe aparate mi s-a asezat un strat fin de pudra policolora si de sclipici...

am renuntat...ca sa pot poza cum imi place mie trebuie sa schimb des obiectivele, iar daca faceam asta in conditiile de acolo, fara niciun dubiu imi patam captorii...nps-istis au cate o curatare moca de la nikon, insa am decis sa nu o irosesc pe asa ceva...cu atat mai mult cu cat atmosfera era inecacioasa  si sufocanta..

ca sa pot face totusi ceva, m-am asezat la una dintre iesiri, si acolo, in sfrasit am putut vedea fetele alea fericite din pozele altor participari...probabil se bucurau ca au scapat din infern..am tras mai multe cadre, cateva fete tinere m-au rugat sa le fotografiez, tot ce am prins era binevoitor si cooperant..

ca sa pot avea si scene de lupta am tras de o parte doua pustoaice asiatice si am negociat un targ...eu le dadeam lor pliculetele de culoare, pentru ca ele sa se bata intre ele si eu sa le surprind...am fost socat sa constat ca nici macar o clipa niciuna nu s-au uitat in obiectiv...au fost cele mai reusite cadre..din care am sa si pun cateva aici...

in rest, palcuri de coloroati puteau fi intalniti prin tot orasul, pana tarziu in noapte,  mandri de atentia pe care o primeau si de medaliile capatau la capatul cursei, ce nu aratau deloc rau
The Dude

Mesaj Scris de The Dude la data de Lun Apr 27, 2015 9:58 am

Sky Tower are o prestanta aparte...Cladirea pare vie, un sistem de iluminat ingenios, care isi tot modifica intensitatea si cromatica ii dau un aspect impresionant noaptea.

Am urcat cu un ascensor care te lipea de podea...etajul 36 !!
Acolo ni s-au luat declaratii ca nu vom folosi prilejul ca sa ne aruncam in cap, si ca nu vom utiliza eventuale fotografii ce pot aduce atingere intimitatii spatiului privat.. daca prima era o stupiditate, a doua s-a dovedit plina de sens...Cu ditamai teleobiectivele la dispoziti si cu orasul intreg asternut la picioare, prima tentatie nu era catre bolta cereasca asa cum s-a dorit..

am facut mai multe preluari din curtile unora, de la un meci de fotbal ce se desfasura in nocturna, de pe un santier care lucra de noapte..asta pana sa inceapa intalnirea oficiala...

in ea ni s-a povestit despre cer, apoi am fost pusi sa-l pozam pe Jupiter, surpriza fiind ca pe ecran au aparut si trei dintre satelitii lui (al patrulea fiind obturat de planeta)...dupa aia am trecut la Venus, care era intr-una din faze..

instructorul era un reporter de la "Stiinta si Tehnica"...ne-au fost explicate principalele greseli din astrofotografie, felul in care influenteaza straturile atmosferice si umiditatea, calitatea unor imagini ale boltei instelate..

mi-a iesit o poza relativ buna cu luna...si cateva interesante cu unele curti..

partea cea mai misto a sesiunii a venit la sfarsit...era deja tarziu in noapte, nu mai erau mijloace de transport, iar eu venisem cu metroul...un fotograf in mare voga s-a oferit sa ma duca cu masina lui...am acceptat cu bucuruie..pe drum insa am aflat si scopul...tipul zice: eu v-am urmarit activitatea si am o imensa intrebare...cum ati realizat dvs. cadrul ala expus de f64 ??...ca mi-am tot sucit creierii ??"   dupa ce i-am explicat ca am utilizat mai multe cadre combinate intre ele de un programel, tipul s-a relaxat
Kavarna

Puncte : 1034
Varsta : 37

Mesaj Scris de Kavarna la data de Lun Apr 27, 2015 10:18 am

i-am zarit si eu pe colorati. sambata seara era plin centru vechi. nu stiu cum se puteau suporta cu praful ala pe chip
The Dude

Mesaj Scris de The Dude la data de Mar Apr 28, 2015 9:13 am

Ultima editare efectuata de catre The Dude in Mar Apr 28, 2015 10:40 am, editata de 1 ori

Vizitator
Vizitator

Mesaj Scris de Vizitator la data de Mar Apr 28, 2015 10:05 am

Ce viata plina ai si tu ! Imi place chinezoaica ! 

canta copilul asta intr-un fel !
The Dude

Mesaj Scris de The Dude la data de Mar Apr 28, 2015 10:14 am

foarte mistoc.... cheers

intre pozele facute doar astea au fost promise (ma rog o parte mititica din ele...si neprelucrate), insa ieri cu prilejul revizualizarii intregului material am gasit o ipostaza inedita...era o doamna, plina de culoare si radiind de fericire, care primeste un telefon cu o veste (fara indoiala) proasta...am surprins exact momentul cand se intuneca la fata... o voi posta.

mai am cele de pe turn...

asta e a altcuiva

PS: au fost tare haioase cand examinau pliculetele...ele isi numarau banutii sa isi cumpere un  singur plic...si din cele cu sclipici ..Nu stiu nici macar daca ar fi avut de unde, caci materialelem astea se primeau cu biletul de participare...Am produs o mare fericire cu oferta mea..insa pe chipul lor se citeste mai degraba curiozitatea decat bucuria..
The Dude

Mesaj Scris de The Dude la data de Mar Apr 28, 2015 11:06 am

..intamplare:

azi trebuia sa plec cu masina...ca aveam drumuri. In fata porti insa o cabrioleta de fite...nu puteam iesi.
In ciuda orei matinale, ma risc la niste claxoane. Se sesizeaza vecinul de vis-a-vis, tare indignat..Ce magar... pei cum sa isi lase masina asa, in usa garajului...daca aveati vreo urgenta ???

Iese si o doamna cu un prosop turban, la unul dintre etajele blocului cel mai apropiat...Zice: eu sunt vinovata, cobor in cel mult 15 minute...si dispare.

Eu nu aveam 15 minute...si apoi 15 minute la o femeie dureaza in cel mai fericit caz 30..

Vecinul:cata nesimtire...

cand am decis sa plec (pe jos) aia se incaierasera deja...

...deh...martea...doua ceasuri rele de fiecare caciula...

Vizitator
Vizitator

Mesaj Scris de Vizitator la data de Mar Apr 28, 2015 11:18 am

Simpatic !! tongue  Ce invidioasa-s io pe genul asta de femei ! Dar , sa stii c-avem si barbati cu-aceeasi meteahna !  Laughing
The Dude

Mesaj Scris de The Dude la data de Mar Apr 28, 2015 12:04 pm

Daaaaaa ???? Ia zi macar doi......

Vizitator
Vizitator

Mesaj Scris de Vizitator la data de Mar Apr 28, 2015 12:23 pm

Nu-i stiu pe (cei) dinafara ! Very Happy metotrexatii? pardon! metrosexualii !? Smile

Ultima editare efectuata de catre fiatlux in Mar Apr 28, 2015 8:14 pm, editata de 1 ori

Continut sponsorizat

Mesaj Scris de Continut sponsorizat

Acum este: Mar Noi 21, 2017 5:39 pm