Republica Danga

„ Danga nu e, adică e pretutindeni. Este o insulă, compusă din pulberea unei planete îndepărtate, unde legile fizicii terestre nu sunt chiar atât de riguroase. Aici nu se știe prea bine dacă oamenii mint, visează, sau trăiesc cu adevarat „

In My Secret Life

Distribuiţi
The Dude

Puncte : 4561
Data de inscriere : 17/02/2015

Re: In My Secret Life

Mesaj Scris de The Dude la data de Mar Mai 05, 2015 11:06 am

fiatlux a scris:Phiii ! N-am barfit-o , cum as face asta ! Da' se vede de la o posta ca o au din ce in ce mai multi

Adica e imorala ??...si zici ca n-o barfesti ??? suspiciune

In fine, pentru cineva discret, intim si retras...intr-adevar: singuratatea a devenit foarte la moda zilele astea...si extrem de populara...

apropo, mie nu imi miroase a burlane de casa veche...desi un iz de marfar ce nu opreste in marile gari (ca si cum ele ar face vreodata asa ceva) ...parca, parca, ar avea...

The Dude

Mesaj Scris de The Dude la data de Joi Mai 07, 2015 9:12 pm

se invart atatea...pamantul in jurul propriei axe, luna in jurul sau, amandoua dau tarcoale soarelui, iar intregul lui sistem in galaxie...ea in metagalaxie...Oamenii nu mor, ci doar ametesc, din cand in cand, de atata invarteala...

Mare parte din structura acestui gigantic conglomerat, functionand ca un ceasornic, a atins topul...acum, ca sa supravietuiasca totul trebuie in graba abandonat...Nu tu strategie...nu tu organigrame...nu tu manualul calitatii, prognoze, implementare de tehnologii...in cateva luni totul s-a intors la anarhie...

ceva nu e bine...cred ca se cam alege praful..si eu ma simt atat de obosit...

nu mai am puterea unui nou inceput...trebuie sa gasesc alta cale

maslina

Puncte : 78
Data de inscriere : 03/04/2015

Mesaj Scris de maslina la data de Vin Mai 08, 2015 6:33 pm

Ai nevoie doar de putina odihna in plus Smile
The Dude

Mesaj Scris de The Dude la data de Sam Mai 09, 2015 11:35 pm

...tot aud placa asta...de parca n-am sa ma tot odihnesc....

Nu. Adevarul e ca sunt intr-o  completa deriva.
Ma concentram pe problemele de fond, iar in timpul asta postamentul se tot eroda sub talpi...
Abrupt, au disparut din viata mea toate "rolurile secundare", pe nesimtite, ca astea pe acolo evolueaza: "pe la periferie"

Rolul unui astfel de jurnal e acela de a nota momentele degradarii, in asa fel incat sa te poti intoarce vreodata, cand vei fi gasit raspunsuri si resurse, la punctul in care a inceput vria..

in zi de weekend si de destrabalare, ma  gandesc la o amanta inchipuita...

The Dude

Mesaj Scris de The Dude la data de Sam Mai 09, 2015 11:56 pm

tot ce a mai ramas din aceasta zi (nu mare lucru)...il dedic lui Cornel...un prieten mereu actual, dintrun trecut pe care nu il percep ca atare, ci ca pe un continu prezent..ca in engeza...

The Dude

Mesaj Scris de The Dude la data de Dum Mai 10, 2015 12:14 pm

....porca vaca...

s-a dus tot fanul.....cu ploaia asta ce ramane din spectacolul pregatit la muzeul de istorie e un rahat..si imi pusesem atatea sperante...Ar fi trebuit mers ieri: ce prost am fost...

schimbare de program: trecem la varianta soft

Vizitator
Vizitator

Mesaj Scris de Vizitator la data de Dum Mai 10, 2015 12:17 pm

Io te-nteleg si as sti si-o solutie , da' nu pot sa te-ajut. 

Au mai patit-o si altii >>

Vizitator
Vizitator

Mesaj Scris de Vizitator la data de Dum Mai 10, 2015 12:21 pm

Smile mesajul nu era pt porca-vaca ..
The Dude

Mesaj Scris de The Dude la data de Dum Mai 10, 2015 12:22 pm

partea buna a ca au inflorit stanjeneii si raspandesc un miros superb

The Dude

Mesaj Scris de The Dude la data de Dum Mai 10, 2015 12:38 pm

..si ce daca sunt singur ???...mai bine asa, decat prost insotit...

si apoi uita-te si tu....asa se pot explica minunile

Sfatuitorul
Admin

Puncte : 899
Data de inscriere : 13/02/2015
Localizare : Bucuresti

Mesaj Scris de Sfatuitorul la data de Dum Mai 10, 2015 1:16 pm

La noi nu ploua Smile
The Dude

Mesaj Scris de The Dude la data de Dum Mai 10, 2015 5:45 pm

....la mine ploua si e inorat, si n-am decat un prieten "stanjenelul"

The Dude

Mesaj Scris de The Dude la data de Lun Mai 11, 2015 8:52 pm

...daca socotim ca saptamana incepe cu Duminica, atunci e normal de ce mi-a mers azi numai anapoda...

ahhhh, tara asta de rahat si vremurile astea penibile...in constructii nimic nu mai merge cum trebuie..e haos total.
Ma uit in jur si nu imi vine sa cred...blocaje financiare, nicio promisiune onorata in santier...acte facute de mantuiala si luate toate cu copy/paste de prin alte parti...

cel mai grav e ca nici muncitorii nu mai inteleg sa faca treaba de calitate...azi, un domn mai in varsta i-a pus sa desfaca un cofrag pregatit de turnare...nu vreti sa stiti cum era asezat fierul fata de proiect...si asta e partea de rezistenta...stabilitatea cladirii aceleia...securitatea vietilor celor ce o vor locui....

..e inadmisibil...si inspectorul daduse faza, deci se putea turna...ar fi devenit lucrare ascunsa, iar in molozul care ar mai fi ramas dupa cutremur nimeni nu ar mai fi putut spune daca fiarele alea contorsionate au respectat sau nu indicatiile unui intreg aparat ingineresc, cu sefi de santier, proiectanti, verificatori, diriginti, inspectori de calitate, etc.....

imi amintesc cum la bechtel ne-au tinut o noapte intreaga sa reajezam etrieri pusi cu abatere de un centimetru..si asta la grinda de fundare a unui p+1....

ori de cate ori am cate o deceptie din asta imi vine sa vomit

maslina

Puncte : 78
Data de inscriere : 03/04/2015

Mesaj Scris de maslina la data de Mar Mai 12, 2015 8:49 am

Romania are nevoie de oameni
The Dude

Mesaj Scris de The Dude la data de Dum Mai 17, 2015 7:46 pm

Romania are tot ce ii trebuie, ramane doar sa isi puna posesiile in ordine...

Asteapta asta de vreo 60 de ani...
The Dude

Mesaj Scris de The Dude la data de Dum Mai 17, 2015 7:52 pm

Putin mai devreme a sosit...

Un mic adaus pentru pipa saptamanala...din Amsterdam...singura garantie in care ma pot increde in treburi de gen..
Pentru cateva ore, parasesc aceasta lume...sau plec sa vad cum ea se va termina....

Care for a ride ???

Vizitator
Vizitator

Mesaj Scris de Vizitator la data de Dum Mai 17, 2015 8:13 pm

suspiciune
Asteapta un pic ...sa vezi ce n-ai vazut !

surpriza !
The Dude

Mesaj Scris de The Dude la data de Dum Mai 17, 2015 8:16 pm

Are You Fucking Kidding Me?

THE VIETNAM ????
The Dude

Mesaj Scris de The Dude la data de Dum Mai 17, 2015 8:22 pm

..i'm already high fiat....

The Dude

Mesaj Scris de The Dude la data de Dum Mai 17, 2015 9:49 pm

The Dude

Mesaj Scris de The Dude la data de Lun Mai 18, 2015 1:29 pm

...este incredibil....

...ma cheama politia sa imi retrag plangerea cu spargerea...Ofiterul care s-a ocupat pana acum de caz s-a mutat in alt oras si  dosarul a fost preluat de altcineva. Noul anchetator ma sfatuieste sa uit incidentul pentru ca oricum infractorul nu are de unde sa plateasca paguba, nu va intra la puscarie si povestea asta nu face decat sa agaseze pe toata lumea..In argumentarea sa sunt invocate alte doua spargeri anterioare (una din rucar, alta din campulung) in care pagubitii l-au iertat. La vremea respectiva, de frica consecintelor, hotul s-a internat la spitalul de nebuni acuzand o depresie. Acum are faima de bolnav psihic si asta va pleda in favoarea sa la proces, asigurandu-i cel mai probabil achitarea.

Sunt rugat sa vorbesc cu mama lui la telefon. II comunic doamnei ca nu ii vreau fiul dupa gratii, acolo unde ii este locul, ci vreau doar sa imi recuperez bunurile, ori contravaloarea lor. Omul legii imi arata la momentul asta declaratia pungasului, in care acesta recunoaste efractia si sustragerea a numai o parte din obiectele disparute. Sunt evitate cu abilitate obiectele de valoare. In felul asta paguba ar putea sa arate ridicol in ochii judecatorului...E cuvantul meu, contra cuvantului sau, iar el are avantajul ca a recunoscut. Pe de alta parte nici nu pot fi sigur ca el a sterpelit toate cate lipsesc. Sa nu uitam ca a lasat o gaura in acoperis care a permis accesul oricui pe o perioada de trei luni de zile.

Mama imi spune ca fiul ei e acum in Franta si ca lucreaza la un carusel.....imi si imaginez cum.
Citez textual: "daca are sa poata pune ceva deoparte are sa va dea si dumneavoastra...pentru ca l-ati iertat"...asa, ca un premiu....

1. cum e posibil asa ceva ?
2. cei doi pagubiti anterior, daca isi mentineau acuzele cabana mea n-ar mai fi fost devastata..
3. de ce i s-a dat voie sa plece din tara daca se afla in cercetare pentru o fapta recunoscuta ??
4. ce fel de imagine a tarii va promova acest individ dincolo ??
5. pentru ce politia ii tine partea si vrea cazul stopat ??
6. cata filozofie iti trebuie ca sa pricepi ca internarea la balamuc nu e decat o tactica profesionista ??
7. ce fel de liniste mai pot avea romanii cand tipi care devasteaza case sunt achitati sau menajati chiar de catre victimele lor ??
8. felul in care s-a patruns in cabana mea denota o minte extrem de inteligenta, bunurile sustrase, alimentele consumate, la randul lor certifica o persoana competenta si priceputa...cat de orb trebuie sa fii sa nu observi toate astea ??
9. cazurile lui anterioare se regasesc in evidentele politiei, desi nu si-au continuat traseul firesc. pentru ce nu a fost retinut ??...era la a treilea jaf cunoscut...de ce nu s-a pedepsit fapta, asa cum cere codul penal ??
10. ......in ce fel de lume traim, noi, romanii ??
The Dude

Mesaj Scris de The Dude la data de Lun Mai 18, 2015 1:48 pm

...bag benzina...primesc niste timbre care se lipesc pe un fluturas si cu ala pot cumpara la jumatate un obiect electrocasnic, care si asa a fost cotat la un pret anormal de mare; aleg un storcator de fruncte si dau sa platesc...vanzatorul imi atrage atentia ca imi lipseste un timbru ca sa am numarul de puncte necesar achizitiei...ii cer sa imi dea un unul "cadou"...omul zice ca nu are voie...

ii arat pe cineva care nu si-a luat timbrele la care avea dreptul si il intreb ce se intampla cu ele...omul ridica din umeri si zice: "n-am voie sa va dau"...Ii explic ca e in avantajul benzinariei sa faca vanzare. Tipul se adreseaza urmatorului client...asta ma scoate din sarite, dar raman calm. Ma trag intr-o parte si astept ca cel din spatele meu sa plateasca. I se ofera timbre pe care el le refuza. Ii cer politicos sa le primeasca pentru a imi da mie unul dintre ele. Individul accepta binevoitor.

Lipesc bonul care lipsea sii ii intind cartonul cerandu-i un storcator. Rosu ca racul, benzinarul imi zice ca nu e corect. Eu ii replic ca n-avem ce discuta impreuna si il rog sa aduca aparatul mai repede. Promt si luminat brusc la fata vanzatorul declama..."tocmai storcator nu mai avem"...apoi, asa, la siguranta, imi arata si o completare gresita a cartonasului unde in rubricile localitate si adresa am inversat continutul "nici nu vi-l primeam asa "

intreb de vreun sef...gagauta nu ma baga in seama...ma adresez unei colege si aceasta dispare undeva prin spate intorcandu-se cu un chelios...ii spun ca vreau sa cumpar un storcator din promotie si ca slujbasul lui nu vrea sa ma serveasca...seful il fulgera pe sub sprancene pe ticalos, care acum isi face de lucru cu niste pachete de tigari de pe raft..." sigur ca da, imediat..." si asa si face.

Deosebit de serviabil se ofera sa ii faca si proba si isi cere scuze de incident.
"As vrea totusi sa il reclam pe angajatul dvs."
"Nu mai e nevoie...Fiti convins de asta"

Storcatorul e bestial.....merita fiecare copeica.

The Dude

Mesaj Scris de The Dude la data de Lun Mai 18, 2015 2:27 pm

ori de cate ori il vizitez pe A. vecinul cabanei mele, sunt surprins de ploaie.....este inevitabil...desi de data asta am o oarecare vina, intrucat cerul anunta instabilitatea, au fost zile insorite de vara in care puteai jura ca nu va cadea niciun strop si tot m-am intors ciuciulete..

in fine, nici n-am iesit bine pe usa casei ca ceata m-a luat in primire... drumul prin padure, desi cu mult mai scurt, mi s-a parut neindicat in conditiile unei vizibilitati reduse, asa ca am luat-o prin vale, iar acolo unde nu am mai putut urma firul paraului din cauza vegetatiei, am ocolit ...si m-a ratacit....

in rucsac aveam niste mere, tableta jumate goala, telefonul la fel...dintro data s-a lasat si frigul...
m-am panicat...dupa un sfert de ceas am remarcat ca printr-un loc mai trecusem deja....iar ceata era tot mai groasa...

m-am asezat pe o stanca si am aplicat metoda kontiki....asta inseamna exercitii de respiratie, inducerea starii de calm prin detasarea de presiunile problemei....am citit posturile de pe republica si am pus chiar si un mesaj...cand am gatat earm proaspat si limpede...am ales sa inaintez din reper in reper, astfel incat sa ma pot deplasa intr-o singura directie....nu peste multa vreme am dat de un drum, care m-a scos imediat la izvor...de acolo a fost simplu...

Ma gandeam cat de stupid si de pagubos este sa te lasi prada deznadejdii...as fi putut orbecaii inca prin vaile alea daca nu ma adunam...

...asta face teama din om...si omul din teama
Kavarna

Puncte : 1034
Varsta : 37

Mesaj Scris de Kavarna la data de Lun Mai 18, 2015 3:45 pm

brrrrrrr !! Te puteai rataci de tot.
Muntele e tare periculos.
Plecai sau veneai acasa ??

Mai grav imi pare ca intarziind prin padure puteai da peste vreun urs.
Sunt tare agresivi primavara.
The Dude

Mesaj Scris de The Dude la data de Lun Mai 18, 2015 3:48 pm

...veneam spre cabana de la prietenul meu A. Ursi sunt intr-adevar o mare pacoste, iar zilele cetoase le convin de minune.
Cel mai grav e ca au fost semnalati prin zona. Sateni ii numesc furnicosi si spun ca astia nu sunt atat de periculosi, insa in moeciu, acu cativa ani, un cioban a vrut sa alunge o dihanie din asta cu bata...si ursul l-a facut de comanda.

Pe unde ai mai umblat frate...Am crezut ca ai dat bir cu fugitii... affraid

Continut sponsorizat

Mesaj Scris de Continut sponsorizat

Acum este: Dum Noi 19, 2017 1:19 am