Republica Danga

„ Danga nu e, adică e pretutindeni. Este o insulă, compusă din pulberea unei planete îndepărtate, unde legile fizicii terestre nu sunt chiar atât de riguroase. Aici nu se știe prea bine dacă oamenii mint, visează, sau trăiesc cu adevarat „

Gandul Zilei de Azi

Distribuiţi
The Dude

Puncte : 4651
Data de inscriere : 17/02/2015

Re: Gandul Zilei de Azi

Mesaj Scris de The Dude la data de Sam Iul 18, 2015 10:20 am

The Dude

Mesaj Scris de The Dude la data de Lun Iul 20, 2015 8:19 am

Articon

Puncte : 319
Data de inscriere : 13/07/2015

Mesaj Scris de Articon la data de Lun Iul 20, 2015 1:54 pm

Vizitator
Vizitator

Mesaj Scris de Vizitator la data de Dum Aug 02, 2015 8:29 am

.."camaraderia e doar pentru oameni foarte, foarte cumsecade (ca mine  daaaaa )  şi presupune un mare progres moral, e o subtilitate psihică şi etică, simpla ei existenţă dovedeşte un standard ideativ extrem de avansat, e posibilă numai între bărbaţi şi femei căliţi în morală." Nicolae Steinhardt 

Citiți în Ziarul Metropolis > http://www.ziarulmetropolis.ro/nicolae-steinhardt-credinta-iubire-fericire/ 
The Dude

Mesaj Scris de The Dude la data de Dum Aug 02, 2015 9:48 pm

fiatlux a scris:camaraderia e doar pentru oameni foarte, foarte cumsecade

suspiciune ...inseamna ca e una dintre regulile esentiale ale acestei republici... suspiciune

Camarad fiatlux...imi dai voie sa raspund la urare si sa iti urez o seara frumoasa ??

Vizitator
Vizitator

Mesaj Scris de Vizitator la data de Lun Aug 03, 2015 12:43 pm

Merci ! 
Da , regul-avem, model ..aveti !  daaaaa

Gandu' de azi si de ..ieri  chiar si-alaltaieri  >>

"Timpul scurs - timpul acela psihologic pe care l-am ignorat, pe care l-am risipit - se coagulează acum într-o dureroasă apăsare a ideii de târziu, de iremediabil târziu."

ION D. SÎRBU - JURNAL. 1952-1953
( din volumul OPERE I )

Vizitator
Vizitator

Mesaj Scris de Vizitator la data de Mar Aug 04, 2015 10:56 am

O schema a vietii - cat de sus poti duce echilibrul? Aici ..inginerii stau bine ! cu schemele adica !  aroganta yeeees

Ultima editare efectuata de catre fiatlux in Mar Aug 04, 2015 11:02 am, editata de 1 ori (Motiv : fara !)

Vizitator
Vizitator

Mesaj Scris de Vizitator la data de Mar Aug 04, 2015 11:03 am

Desi cred ca e voia Domnului ! scratch
Kavarna

Puncte : 1058
Varsta : 37

Mesaj Scris de Kavarna la data de Mar Aug 04, 2015 1:02 pm

Voia Domnului si mijlocirea inginerului. clown
Kavarna

Puncte : 1058
Varsta : 37

Mesaj Scris de Kavarna la data de Mar Aug 04, 2015 1:04 pm

The Dude

Mesaj Scris de The Dude la data de Mier Aug 05, 2015 10:53 am

Vizitator
Vizitator

Mesaj Scris de Vizitator la data de Mier Aug 05, 2015 3:59 pm

Pas du tout, Dude ! Cred ca regula este ...sa nu ne amagim si sa ne-asteptam sa fim trisati, uitati, urati precum si sa ..modelam /salvam aparentzele. cu cei care merita , adica toti .  Eventual te mai duci la spovedanie ...cand si cand .   Very Happy
The Dude

Mesaj Scris de The Dude la data de Joi Aug 06, 2015 4:08 pm

A fost recent o faza nostima foc cu mama, spovedania, un popic si moi....de tot hazul, dar voi relata alt'data, ca acu' n-am spiritul...

Io nu vreau sa mai fiu nici mintit, nici amagit...Ca m-am julit rau la utimul caz.

Bun, dar sa definim cadru: minciuna e parte din relatia interumana si nu-i nimc grav sa mai scapi cate o ghinda pe ici pe colea...insa daca faci asta cu un scop material cuantificabil, trecand peste cutume si reguli, ca sa obti vreo chiverniseala, atunci..de neiertat.

Nope mafrend, am patimit si trag inca pentru aceasta limita...Cand vad in jurul meu chestii de gen, ma retrag, ca nu mai am vlaga sa lupt...si nici vreun motiv serios sa fac asta acum.

Vizitator
Vizitator

Mesaj Scris de Vizitator la data de Joi Aug 06, 2015 10:46 pm

Da,sunt minciuni pe care le spun fara nici un regret !  Wink de ex cele  de ...suprafata, legate de ..masuri (antropometrice), de tzoale vai  , de-astea .Stiu ca cineva mai ..grasut are grija asta , stie adevarul . Asa ca daca-i spui ..ce bine arati , sigur va taia o prajitura din meniu ; si, mai important , ii creste moralu' ! Vreau oameni bine dispusi in preajma mea ! cheers
Imi pare rau de experientele tale , dar, desi nu cred ca te-ncalzeste, sunt general valabile (apropos de ce spuneam mai sus ...cu regulile ). Poate o mai mare, nu totala,  disponibilitate la compromis ajuta si o predispozitie la ..bine si putzin ..umor. Nu stiu! fiecare e altcineva cu o constelatie ..genetica, educationala , temperamentala etc diferita . Dar nu dispera !!! suparare cred in miracolul "intamplarii" ! O sa se-ntample ! Stiu ff sigur !! prietenie  

Vizitator
Vizitator

Mesaj Scris de Vizitator la data de Lun Aug 10, 2015 10:14 am

et ..difficile a rencontrer.
Sfatuitorul
Admin

Puncte : 901
Data de inscriere : 13/02/2015
Localizare : Bucuresti

Mesaj Scris de Sfatuitorul la data de Vin Aug 14, 2015 4:57 pm

The Dude

Mesaj Scris de The Dude la data de Sam Aug 15, 2015 9:58 pm

Vizitator
Vizitator

Mesaj Scris de Vizitator la data de Dum Aug 16, 2015 4:01 pm

Chaplin: „Fă-ţi griji pentru conştiinţa ta, nu pentru reputaţia ta. Conştiinţa este ceea ce eşti tu, reputaţia este ceea ce gândesc ceilalţi despre tine. Iar ceea ce gândesc ceilalţi despre tine, este problema lor.” Basketball
The Dude

Mesaj Scris de The Dude la data de Joi Aug 20, 2015 2:38 pm

...in memoria marelui comic:

Vizitator
Vizitator

Mesaj Scris de Vizitator la data de Vin Aug 21, 2015 12:02 pm

"Am avut un soi de ceartă amicală cu Andrei Pleşu, care e foarte versat în problemele teologice, şi eu i-am spus atunci că sunt alergic la teologie. Şi să vă spun şi de ce sunt alergic. Explicaţia vine de la faptul că sunt istoric, era să zic din naştere, adică cercetez Evanghelia din unghiul cercetătorului istoric. Asta mă îngrozeşte. De aceea mă leg mereu de o frază a lui Iisus: „Mulţumescu-Ţi Ţie, Părinte, Domn al cerului şi al pământului, Care ai ascuns acestea de cei înţelepţi şi cei învăţaţi şi le-ai arătat copiilor“. Aşadar, vrea să zică că nu e cazul să încerci să înţelegi prin raţiune. Crede cum crede copilul, fiindcă ce este de la Dumnezeu este atât de ininteligibil, încât e mai bine să-L crezi. Acesta este un lucru care mă călăuzeşte cotidian, că altfel nu aş putea să fac rugăciunile mele zilnice. Mă rog şi cred că mă ajută ca să îmi dreg păcatele mele. Eu cred că există Dumnezeu. Am nevoie de El."
Neagu Djuvara

Vizitator
Vizitator

Mesaj Scris de Vizitator la data de Vin Aug 21, 2015 12:07 pm

„Mulți văd ceea ce pari a fi, puțini înțeleg ceea ce ești.” — Niccolò Machiavelli
The Dude

Mesaj Scris de The Dude la data de Vin Aug 21, 2015 4:45 pm

"E posibil să mor chiar mâine şi pe pământ n-o să rămână nimeni care să mă fi înţeles întru totul. Unii or să mă considere mai rău, iar alţii mai bun decât sunt. Câţiva vor spune că eram un om bun; alţii că am fost o canalie. Dar amândouă aceste opinii vor fi la fel de greşite."

Mihail Lermontov -Un erou al timpului nostru

The Dude

Mesaj Scris de The Dude la data de Mar Aug 25, 2015 8:09 am

Vizitator
Vizitator

Mesaj Scris de Vizitator la data de Mar Aug 25, 2015 7:02 pm

Vizitator
Vizitator

Mesaj Scris de Vizitator la data de Mier Aug 26, 2015 3:05 pm

“When I was a younger man, art was a lonely thing. No galleries, no collectors, no critics, no money. Yet, it was a golden age, for we all had nothing to lose and a vision to gain. Today it is not quite the same. It is a time of tons of verbiage, activity, consumption. Which condition is better for the world at large I shall not venture to discuss. But I do know, that many of those who are driven to this life are desperately searching for those pockets of silence where we can root and grow. We must all hope we find them.”

– Mark Rothko

Continut sponsorizat

Mesaj Scris de Continut sponsorizat

Acum este: Mar Dec 12, 2017 7:57 pm