Republica Danga

„ Danga nu e, adică e pretutindeni. Este o insulă, compusă din pulberea unei planete îndepărtate, unde legile fizicii terestre nu sunt chiar atât de riguroase. Aici nu se știe prea bine dacă oamenii mint, visează, sau trăiesc cu adevarat „

Acasa mea...

Distribuiţi
The Dude

Puncte : 4561
Data de inscriere : 17/02/2015

Re: Acasa mea...

Mesaj Scris de The Dude la data de Joi Iun 25, 2015 1:29 pm

Poveste de vara..

l-am numit proiectul INDPLA….in vara anului trecut m-am ocupat de el pana la punctul in care l-am socotit incompatibil cu preocuparile mele de atunci…prin alte parti am cautat entuziasmul capabil sa preia demersul, insa apelurile au ramas fara un raspuns..

cand ai aparut in viata mea, cu un nick ca asta, am fost convins ca tu vei fi urmasul…ca esti la curent cu locurile si cu spiritul lor…ca m-ai cautat doar ca sa poti dezvolta pana la finalizare initiativa…

Kavarna este insa mult mai departe de locul identificat atunci pe litoralul bulgar..chiar si insufletirea e alta, iar generatia de azi are acest ritm, nu cel pe care il aveam noi acum o mie de ani cand functiona 2 Mai-ul.

Eu voi vizita Kavarna ta, cu conditia ca de acolo tu sa vi in golful meu…Macar sa il cunosti….sa va cunoasteti…
Daca ai sa intelegi, atunci te vei dedica realizarii asteia de pe pozitiile unui avangardist “caci fruntea de azi pe la coada va fi / vin la rand vin alte vremuri..”

Daca 2 Mai-ul de acum 4 decade e desuet azi, ciclicitatea il va readuce in actualitate peste alte 4 decade..iar tu ii vei fi fiind intemeietorul…”tu vei fi s-atunci eroic, eu voi fi atunci un vis…

Pe direct: ne cuplam la un weekend in Kavarna ???
Kavarna

Puncte : 1034
Varsta : 37

Mesaj Scris de Kavarna la data de Vin Iun 26, 2015 9:45 pm

yeeees

Ma gandesc insa la mai bine: hai sa ne cuplam la o explorare completa a litoralului bulgar.

Banuiesc ca locul de care spui tu e pe langa granita. Ca ai pomenit cum se poate ajunge.
Stiu si cum ai gandit, caci cunosc modul de functionare al primariilor locale.

Ce nu stie nimeni e despre pitorescul zonelor nepromovate turistic care au ramas la stadiu sat de baragan al anilor 50.
Sunt atat de rurali incat nici nu pricep marea ca obiectiv de interes, desi ii despart cateva zeci de kilometrii de adevarate miraje (cum sunt investitiile germane de pe la nisipuri, albena, etc.

Tu ai aflat vreodata de dovezile consemnate in structura falezei vizibile la Byala ? Cu atestari certe si urme clare in teren ??
Ai cunoscut ca teoria disparitiei dinozaurilor din cauza unui cataclism cosmic se datoreaza in principal acestor marturii care au stocat nealterat probe ale evenimentului ?? (pe care satenii fac pipi, iar din care tu poti recolta nestingherit suveniruri ??

vrei sa iti spun cat a costat o casa aici ??

The Dude

Mesaj Scris de The Dude la data de Sam Iun 27, 2015 6:51 pm

DA !
Kavarna

Mesaj Scris de Kavarna la data de Mier Iul 08, 2015 10:38 am

..ei bine nu iti spun. Vino sa afli singur. santa

Munca in salturi ucide spiritul. Trag trei zile si dorm trei zile.
Multi se bucura de ritmul asta. Cei care il urmeaza se sufoca.

Vreau la mare.

Vizitator
Vizitator

Mesaj Scris de Vizitator la data de Mier Iul 08, 2015 5:02 pm

Intreb si eu asa ... E cineva pe aici care sa nu vrea la mare?

maslina

Puncte : 78
Data de inscriere : 03/04/2015

Mesaj Scris de maslina la data de Vin Iul 10, 2015 2:21 pm

Eu nu vreu la mare, la mare sunt, vreau la munte Smile)
Kavarna

Mesaj Scris de Kavarna la data de Vin Iul 17, 2015 6:33 am

Poate ca n-ai vrea la marea asta

Dar sa te perpelesti la soare printre pinacolada aici ?

ori sa te ratacesti in linistea de aici

In fine, eu vreau si pot. Mi-am propus sa nu ratez un weekend vara asta si pana acum m-am tinut.

Vizitator
Vizitator

Mesaj Scris de Vizitator la data de Vin Iul 17, 2015 12:03 pm

sunny multumim pentru foto - recunosc vreau la mare si mai am de asteptat o saptamana. In copilarie aveam posibilitatea sa stau cate o luna la mare .
Kavarna

Mesaj Scris de Kavarna la data de Lun Iul 20, 2015 7:59 am

Eu mi-am propus ca vara asta sa nu ratez niciun weekend. Pana acum am pierdut doar unul singur.
Am un loc favorit, am masina... „June sînt, belă sînt si de nimenea nu depand”..serviciul imi permite...Ar fi si pacat.

Ce sa mai zic ca ieri a fost o vreme bestiala ??
Articon

Puncte : 299
Data de inscriere : 13/07/2015

Mesaj Scris de Articon la data de Lun Iul 20, 2015 1:51 pm

E misto...dar nu-i obositor ?? Iar cheltuiala, nu e disproportionata ?
The Dude

Mesaj Scris de The Dude la data de Lun Iul 27, 2015 4:45 pm

Cred ca dupa atatea weekenduri epuizante Kavi si-a luat o saptamana de vacanta ....la mare hohoteala
Kavarna

Mesaj Scris de Kavarna la data de Mier Iul 29, 2015 10:52 am

Nu o saptamana ci noua zile Razz

Si am descoperit pe aici noi locuri extraordinare.

Din pacate stau prost cu internetul.
Toata tara asta are o problema cu asta.
Kavarna

Mesaj Scris de Kavarna la data de Lun Aug 03, 2015 9:02 am

Exista o Bulgarie neaosa. Noi, romanii ne-am obisnuit sa pastram despre vecini nostrii o imagine confectionata din statiunile curatele de pe litoral. Nu-s ale lor. Le-au facut nemtii pentru ei. Cei care deservesc pe acolo sunt si ei doar poze ale unui personal competent. Niste unii s-au chiniut sa ii instruiasca, sa ii stileze, sa le faca educatie turistica. A iesit un fel de hibrid. Ceva politicos numai de fatada, avid de spaga si care se spala de doua ori pe saptamana.

Bulgaria adevarata e mult diferita. Sunt in principal familii de varsta a treia ce muncesc din greu si nu o duc extraordinar. Varsta medie e toata contaminata de hipsterism. Umbla cu rucsacul pe umar, sticla de vodca in el, haine viu colorate si un aspect neglijent. Toti au corturi. Bulgaria e tara cu cele mai multe corturi pe cap de locuitor.

Pe litoralul lor, vara, sunt multe sate razlete care aduna comunitati din astea.

Am descoperit vara asta Baja, dar e nimic pe langa Kamchia si Rusalka. Toate au cateva hoteluri si mai multe pretentii, insa in proximitatea lor s-au dezvoltat coloniile astea. E cel mai convenabil asa, intrucat ai de unde sa te aprovizionezi si poti beneficia de o plaje intretinuta.

Cei care se aduna aici socializeaza repede si sunt foarte libertini.

Pretuiesc cu grija fiecare firfirel si fetele sunt foarte darnice.
Nici nu trebuie sa ceri.
Kavarna

Mesaj Scris de Kavarna la data de Lun Aug 03, 2015 9:04 am

The Dude

Mesaj Scris de The Dude la data de Mar Aug 04, 2015 1:40 pm

1. pune poze...
2. eu unde ar trebui sa ma duc in toamna asta ??
3. pune poze...
4. locurile de care zici au o prezenta internationala ??
5. te poti descurca, avand in vedere ca nu-s magazine, trebuie sa cumperi de la tarani si esti practic izloat de civilizatie ??
6. gasesti gazde la sateni ??
7. in ce conditii ??
8. publica si tu niste fotografii

E adevarata ca pe coasta bulgara nu ploua niciodata si ca e mai cald ca la noi ??
Ce zici, pui si tu niste poze ??
Kavarna

Mesaj Scris de Kavarna la data de Vin Aug 14, 2015 1:56 pm

Dupa cum stii in partea asta a anului sunt pana peste cap. Si am si boala marii. E o rusine ca azi, pana la ora asta, nu am plecat inca intr-acolo, dar am facute deja sute de poze. Dupa 01.09. cand am sa ma linistesc cu drumurile, am sa aleg si am sa tot postez...Ca sa tin marea treaza in amintire.

Pana atunci ai grija de tine si de republica.
Ai tot contaminat aerul cu necazurile tale si nu e OK.

Nu e bine pentru tine si nici pentru republica.
Ar trebui sa gasim toti aici un loc de evadare din cotidian, nu doar o alta fata a lui.
Ca realitatea n-arata stralucit nicicum.

Sa auzim si de bine. yeeees

Vizitator
Vizitator

Mesaj Scris de Vizitator la data de Vin Aug 14, 2015 5:39 pm

Nici vorba, Kavarna ! Mi se pare ca controleaza situatia admirabil !

Vizitator
Vizitator

Mesaj Scris de Vizitator la data de Sam Aug 15, 2015 10:33 am

Dude ai pus intrebari aici lui Kavarna dar imi permit sa raspund eu la intrebarea legata de ploaie . Daca te duci in septembrie ai sanse mari sa prinzi ploaie . E cam la fel ca si la noi . Ploua si in iunie destul , in iulie si august mai rarut dar ploua  Daca nu vrei ploaie eu zic sa te orientezi spre alta destinatie.                Kavarna  si eu iubesc marea dar iubesc in aceeasi masura si muntele . Si nu le uit nici o clipa . Pozele le astept si eu cu nerabdare . Legat de contamirare. .. e haios ce zici si- mi imaginez cum ar arata asta. Eu nu vad nici un dezastru , poate stau intr-un alt unghi . Realitatea nu arata stralucit ?  Zici tu ?  Chestia asta merita  o dezbatere ...
The Dude

Mesaj Scris de The Dude la data de Sam Aug 15, 2015 9:56 pm

...o dezbatere ce se anunta interesanta si bine venita yeeees

iti asteptam sustinerea Kavarna...

fiat..

Kavarna

Mesaj Scris de Kavarna la data de Vin Aug 21, 2015 7:38 pm

pirat Primul weekend in care nu voi vedea marea in acest an...As fi putut realiza eventul, insa ploua si in Bulgaria, ceea ce e foarte rar vara pe litoral.

Dude, pana la inceputul/jumatatea lui octombrie plajile din tara vecina sunt sigure.
Ziua de strand incepe ceva mai tarziu si vantul e o prezenta aproape permanenta, insa nu e frig, iar ploaia e rara de tot.
The Dude

Mesaj Scris de The Dude la data de Lun Aug 31, 2015 1:33 pm

Kavi si Iasnob, eu is septembrist de cand ma stiu.

Primul meu concediu a fost in septembrie si apoi de-a lungul anilor, s-a intamplat rar sa imi iau si in alte perioade, dar in septembrie mereu am avut grosul.

Sunt nenumarate avantaje, insa cel mai cel este arsita, pe care eu nu o prea suport.

Am sa merg luna viitoare in Bulgaria si am sa am nevoie de ajutorul tau.
Chiar daca va fi si numai pentru trei zile, tot merg.

Kavarna

Mesaj Scris de Kavarna la data de Mar Sept 01, 2015 9:45 am

Poti conta pe mine oricand. aroganta

Vizitator
Vizitator

Mesaj Scris de Vizitator la data de Mar Sept 01, 2015 10:33 am

Distractie placuta !
Kavarna inteleg ca mai avem de asteptat pana vedem fotografiile din vara asta .
Kavarna

Mesaj Scris de Kavarna la data de Mar Sept 01, 2015 2:45 pm

Da Iasnob. Eu nu sunt ca Dude. Mie imi place mult sa imi expun realizarile si lucrez foarte in editare ca sa obtin ce doresc.
Eu si cu marea n-am terminat-o inca. Si nici cu vara, asa ca voi posta incolo, spre toamna.
The Dude

Mesaj Scris de The Dude la data de Mier Sept 02, 2015 8:44 am

Cum am spus, abia astept pozele tale....insa se vede treaba ca e posibil ca ale mele sa le preceada, din cate inteleg pe alte tale...asa, luate in priza directa, cu tableta si fara mari pretentii.... cyclops

Continut sponsorizat

Mesaj Scris de Continut sponsorizat

Acum este: Dum Noi 19, 2017 1:16 am