Republica Danga

„ Danga nu e, adică e pretutindeni. Este o insulă, compusă din pulberea unei planete îndepărtate, unde legile fizicii terestre nu sunt chiar atât de riguroase. Aici nu se știe prea bine dacă oamenii mint, visează, sau trăiesc cu adevarat „

In Dialog cu Stapanirea

Distribuiţi

Vizitator
Vizitator

Re: In Dialog cu Stapanirea

Mesaj Scris de Vizitator la data de Mar Mai 26, 2015 9:03 am

Kavarna a scris:Interesanta poveste The Dude. Mai ales partea in care afirmi ca inca mi te poti substitui.

Fiat, eu agreez viata subterana. O ador chiar.

Cred ca intr-o oarecare masura si tu. Subteranul, e plin de mistere.

No Te faci ca nu intelegi !  Nu agreez jocurile murdare si prefer sa nu le stiu . Pierdere de vreme ! Misterul e altceva , ceva care te-atrage , ceva interesant ; asa-mi suna mie !   Wink

Vizitator
Vizitator

Mesaj Scris de Vizitator la data de Mar Mai 26, 2015 1:36 pm

Dar, am uitat sa va spun ce era mai important - apreciez efortul vostru de a realiza Republica !! E dichisit rau,  exhaustiv (poate prea), dar asta nu dovedeste decat multiplele voastre preocupari. Aveti admiratia si respectul meu . Felicitari !!!  felicitari hainoroc
The Dude

Puncte : 4651
Data de inscriere : 17/02/2015

Mesaj Scris de The Dude la data de Mar Mai 26, 2015 8:37 pm

fiatlux a scris:
Kavarna a scris:Interesanta poveste The Dude. Mai ales partea in care afirmi ca inca mi te poti substitui.

Fiat, eu agreez viata subterana. O ador chiar.

Cred ca intr-o oarecare masura si tu. Subteranul, e plin de mistere.

No Te faci ca nu intelegi !  Nu agreez jocurile murdare si prefer sa nu le stiu . Pierdere de vreme ! Misterul e altceva , ceva care te-atrage , ceva interesant ; asa-mi suna mie !   Wink

Nope fiat...gunoiul de sub pres nu place nimanui...de aia si sta sub pres. Eu nu am zis acolo de marseviile celuilalt spatiu, desi ele reieseau in mod explicit; am spus de surprinderea mea atunci cand am aflat carui tratament ne-am lasat supusi in mod inconstient atata amar de vreme. Nici nu imi place sa discut despre asta. Am spus-o ca pe o informatie utila oricui, oriunde in virtual. Punct.

"- Nu multiplica misterele !...Ele trebuie sa fie simple. Aminteste-ti de scrisoarea furata de catre Poe, sau camera zidita a lui Zangwill.
- Acestea pot fi complexe..Aminteste-ti de univers..."

Asa si e...misterul este impresionant in sine...Tu critici gradul lui si faci o separatie nedreapta.
Misterul are supranatural, magie, promisiuni...chiar daca ajunge la noi prin smecheriile scamatorului...

Vizitator
Vizitator

Mesaj Scris de Vizitator la data de Mier Mai 27, 2015 11:05 am

Nu-mi amintesc de .."scrisoare .." pt ca nu am stiut de ea !  Surprised dar poate faci tu niste detalieri ?! ca m-am dus la google si am ajuns la "istoria logicii"- Anton Dumitriu (1013 pagini  scratch ) si chiar la "scrisoare.." pe care am s-o citesc  study. ne zici si noo ? aroganta merci.
Dar am aflat de la Seneca ,,, ca "Nil sapientiæ odiosus acumine nimio" - motto-ul scrisosii furate ! Ciudata si asta !

Vizitator
Vizitator

Mesaj Scris de Vizitator la data de Mier Mai 27, 2015 11:10 am

aaa! si nici de ..camera zidita ?! e fotografica ?  rusinat
astept dupa ce-ti scade presiunea .

Vizitator
Vizitator

Mesaj Scris de Vizitator la data de Mier Mai 27, 2015 11:18 am

"..Tu critici gradul lui si faci o separatie nedreapta."

Nu recunosc nimic din ce zici ! Am zis !  suparare
The Dude

Mesaj Scris de The Dude la data de Mier Mai 27, 2015 4:52 pm

"The Purloined Letter" - Edgar Allan Poe si „Children of the Ghetto: A Study of a Peculiar People” - Israel Zangwill..citatul apartine (cu aproximatie) lui Jorge Luis Borges

Sfatuitorul
Admin

Puncte : 901
Data de inscriere : 13/02/2015
Localizare : Bucuresti

Mesaj Scris de Sfatuitorul la data de Mier Mai 27, 2015 7:15 pm

fiatlux a scris:Dar, am uitat sa va spun ce era mai important - apreciez efortul vostru de a realiza Republica !! E dichisit rau,  exhaustiv (poate prea), dar asta nu dovedeste decat multiplele voastre preocupari. Aveti admiratia si respectul meu . Felicitari !!!  felicitari hainoroc

Cred ca toate creditele imi revin fara falsa modestie. daaaaa
Ma bucur ca cineva poate vedea maretia monumentului edificat... hohoteala hohoteala hohoteala

rusinat

Ei bine, asta nu-i decat inceputul unei evolutii intarziate..Chiar avem o dilema, ce ne aduce inpoi la topic.

E o dorinta controversata zilele astea printre noi. De aceea parerea membrilor actuali, declarati prin decret promulgat azi, cu cateva minute in urma, fondatori ai Republicii Danga, este esentiala.

Stimati concetateni, ma tot reguleaza la cap Dude si Kavarna sa crestem adresabilitatea forumului nostru prin accesarea unor forme de promovare, la indemana. Ele ar deveni operationale in cel mult 10 zile si ar produce o afluenta de useri cu consecinte greu de anticipat.

Republica nu are inca pregatirea pentru a prelua o asemenea crestere.
Arhitectura e deficitara si creaza multe confuzii.
O sistematizare ceva mai atenta se impune si e obligatorie unei bune functionari.

Motive personale m-au impiedicat sa termin lucrarea pe care ne-am propus-o aici, insa de ceva vreme ma tot tachineaza ideea ca paote nu ar fi rau sa ramanem intru cadru mai rafinat; Nu sa impiedicam selectiv pe cineva sa adere, ci doar sa nu provocam gratuit o invazie ce ar putea aduce multa impostura.

Viitura va aduce in timp doar colegi cu afinitati profunde; mult mai incet desigur...da cin' se grabeste ??

Supun la vot "motiunea publicitatii":

- cei ce vor opta pentru o deschidere larga si imediata sa spuna DA !
- iar cei care raman pentru o selectia naturala in timp si doar pe fundamentul calitatii sa zica NU !

Vizitator
Vizitator

Mesaj Scris de Vizitator la data de Mier Mai 27, 2015 7:37 pm

Aplauzeeee !! furtunoasee si prelungite !!!!  cheers
Cer cuvantu" !

Vizitator
Vizitator

Mesaj Scris de Vizitator la data de Mier Mai 27, 2015 8:03 pm

Merci ! 
Dragi ..concetateni , republicanii mei !!! Pe umerii nostri apasa raspunderea viitorului acestui mic petec aaaaa ...virtual , care ca o oaza in desert, ne aduce apa cunoasterii refreshizante Wink si aerul curat si-nmiresmat al spiritualitatii ! Trebuie sa ne grabim in luarea deciziei  , ca deja , umarul dr incepe sa-mi cedeze ! de la responsabilitatee, desigur. In concluzie, vreau ..rafinat...incet si ...rar ...ca s-am timp sa ..rumeg placerea in deplinatatea ei !   lokihere 
Deci eu si ..Margo  daaaaa am decis ..NU ! si..NU !
The Dude

Mesaj Scris de The Dude la data de Mier Mai 27, 2015 8:41 pm

..aparent, asa cum e formulata propunere, Sfatuitorul are deja o parere..

a mea e cam cunoscuta, insa inainte sa o reafirm l-as intreba pe March, Dani el, Gryphon, Maslina si pe Kavarna..

Republicani..se poate putina atentie ??

PS..alatur si furtunoasele mele la discursul "autocritic" al Sfatuitorului...
Kavarna

Puncte : 1058
Varsta : 37

Mesaj Scris de Kavarna la data de Joi Mai 28, 2015 2:13 pm

- iar cei care raman pentru o selectia naturala in timp si doar pe fundamentul calitatii sa zica NU ! a scris:

Zicem NU !!
Sfatuitorul
Admin

Mesaj Scris de Sfatuitorul la data de Joi Mai 28, 2015 6:35 pm

aroganta

Asteptam restul de voturi.
Hampu The Great

Puncte : 176

Mesaj Scris de Hampu The Great la data de Dum Mai 31, 2015 10:06 am

Eu votez....cum voteaza The Dude... Surprised ...ca e democratie, ce palaria mea.

Vizitator
Vizitator

Mesaj Scris de Vizitator la data de Dum Mai 31, 2015 4:06 pm

Pai da, fiecare cu democratia lui !
Sfatuitorul
Admin

Mesaj Scris de Sfatuitorul la data de Vin Iun 05, 2015 8:54 pm

In astfel de situatii se lasa totul la decizia celor ce au votat.

Probabil ca cine nu s-a exprimat, e indecis.

The Dude/Hampu care este votul vostru ??

Daca e unul identic si pozitiv, atunci avem balotaj si decizia imi revine.
Daca e diferit zarurile sunt aruncate.

Pasuiesc termenul pana dupa weekend.

Asa am hotarat.
Sfatuitorul
Admin

Mesaj Scris de Sfatuitorul la data de Lun Iun 08, 2015 10:10 pm

Deci ?????
Sfatuitorul
Admin

Mesaj Scris de Sfatuitorul la data de Mier Iun 10, 2015 4:45 pm

Buuun cu doua voturi pentru si mai multe abtineri, aprobam ca publicitatea sa fie amanata pentru moment.

Ma duc sa redactez edictul lege.

Vizitator
Vizitator

Mesaj Scris de Vizitator la data de Mier Iun 10, 2015 5:17 pm

Pai daca intarzie, logic , nu se grabesc !  Zic bine ?  lokihere

Vizitator
Vizitator

Mesaj Scris de Vizitator la data de Mier Iun 10, 2015 5:18 pm

Deci e clar !  Cool
The Dude

Mesaj Scris de The Dude la data de Mier Iun 10, 2015 8:43 pm

Intarzie din motive obiective. Independente de vointa lor.

Hai sa explic putin ce trebuie votat.

Danga functioneaza de trei luni, timp in care a "adunat" 11 conationali.
Un numar cel putin egal a fost invitat in mod direct, a acceptat sa participe, dar nu s-a mai inregistrat niciodata.

Din cei 11.....

Transferul unor puncte "bonus" in grade de notorietate, e o cheltuiala pe care bugetul republicii si-o poate permite la pas.
In schimbul lor nu va veni niciun uragan de useri, ci va fi atras doar un numar minuscul de rataciti printre facebook-uri, site-uri tematice interesate in profit; sori comunitati sectante inchistate la minte.

Posibilitatea ca printre ei sa existe cretini e relativ redusa: noi nu avem teme de larga consumatie care sa atraga vulgul, iar nivelul cultural va functiona el singur ca factor de selectie a celor ce ar dori sa participe la discutii (pe care dobitocul le va considera cu siguranta: neinteresante, searbede, plictisitoare, ori infumurate).

...desi "numai muc si sfarc", cei cativa compatrioti care tin azi steagul sus pe plaiurile Dangai, vor fi tot mai absorbiti in alte preocupari (cum e si firesc), vor obosi...sau pur si simplu, treptat, vor abandona..

Republica Danga risca sa alunece in uitare (into oblivion).

Azi, printr-o procedura ciudata si discutabila in ce priveste legitimitatea ei, s-a decis diferit de punctul meu de vedere (explicat mai sus).
Nu pot decat sa ma conformez hotararii majoritatii. Sa ii urmarim cuminti consecintele, iar daca dreptatea mea se va dovedi adevarata, atunci motiunea pe care o voi lansa curand in numele ei n-ar trebui sa mai aiba nicio opozitie.

Am zis.

The Dude

Mesaj Scris de The Dude la data de Mier Iun 10, 2015 8:44 pm

dubla si la mine....SFATUITORU ??????....we have some problems here !!!

Vizitator
Vizitator

Mesaj Scris de Vizitator la data de Mier Iun 10, 2015 9:13 pm

Bonsoir, M Dude! Cool Teoria ta initiala despre FB este valabila ! Oamenii se impart in doua categorii +IO a treia-caz particular  Wink. Sunt cei care pe net se simt ca aparand la tv, se vad ies in lume si participarea este cu simboluri, temenele , barfa sau scandal etc  Si alta categorie , cei care au ..preocupari , profesionale+extra , dar nu au timp, oricum si-l ocupa cu pasiunile. Pt mine FB e deschiderea spre lumea larga de unde ..aleg doar ce-mi place, inclusiv asa-zisii ..prieteni . Dezavantajul , dpmdv, al FB este ca totul se duce si mi-e greu sa revin la ceva care ma intereseaza si de aceea prefer combinatia FB& forum. Urasc messingeria care iarasi mi se pare  timp pierdut .
In concluzie , un forum pretentios  va gasi cu greu clienti date fiind motivele de mai sus .Dar il prefer de una mie de ori , unuia cu pisicute si retete de gogosi (pe care oricum le gasesti in orice moment, retetele Wink si ..pisicutele ).
 PS- Si pe ambele , ma bucur sa am cu  cine impartasi ! Dar... de gustibus !
Kavarna

Puncte : 1058
Varsta : 37

Mesaj Scris de Kavarna la data de Mar Iun 16, 2015 10:25 am

Eu n-am FB. Nici nu simt vreo nevoie.
Se pare ca avem si o noua colegascana.

Intrebarea mea e cat va mai dura constructia sitului ?
Nu imi pare sa se mai fi intamplat ceva in ultima vreme, iar anuntul ala de pe burtiera e enervant.
The Dude

Mesaj Scris de The Dude la data de Mar Iun 16, 2015 4:39 pm

Nici n-apuca unii sa faca o cerere si ea e si implinita...
Numai eu am ramas ca vitelu la poarta noua asteptand promovarea pe motoarele de cautare...

Deh, la mine a trebuit referendum, balotaj, alea, alea....si s-a si decis tot pe invers.

Halal democratie.

Continut sponsorizat

Mesaj Scris de Continut sponsorizat

Acum este: Mar Dec 12, 2017 7:57 pm