Republica Danga

„ Danga nu e, adică e pretutindeni. Este o insulă, compusă din pulberea unei planete îndepărtate, unde legile fizicii terestre nu sunt chiar atât de riguroase. Aici nu se știe prea bine dacă oamenii mint, visează, sau trăiesc cu adevarat „

In Amintire Azi...

Distribuiţi
The Dude

Puncte : 4443
Data de inscriere : 17/02/2015

Re: In Amintire Azi...

Mesaj Scris de The Dude la data de Sam Oct 03, 2015 9:37 pm

1941 - S-a nascut Chubby Checker (Ernest Evans), cantaret american.

1962 - S-a nascut Tommy Lee, baterist, vocalist si compozitor american (Motley Crue).

1954 - S-a nascut Stevie Ray Vaughn, chitarist, vocalist si compozitor american (Double Trouble).

1999 - A murit japonezul Akio Morita, inventatorul "Walkman-ului", cofondator, in 1946, alaturi de Masaru Ibuka, al holdingului electronicii "Sony" (n.26.01.1921).

The Dude

Mesaj Scris de The Dude la data de Dum Oct 18, 2015 8:37 pm

...De ce nu ??

Vizitator
Vizitator

Mesaj Scris de Vizitator la data de Mier Oct 21, 2015 5:59 pm

"This day in 1965, wanting to improve on a previous recording session The Beatles started from scratch on a new song called 'Norwegian Wood (This Bird Has Flown)', finishing recordings in three takes. They also begin working on another new John Lennon song 'Nowhere Man."

Sfatuitorul
Admin

Puncte : 890
Data de inscriere : 13/02/2015
Localizare : Bucuresti

Mesaj Scris de Sfatuitorul la data de Joi Oct 22, 2015 11:54 am

A fost ziua lui ieri:

The Dude

Mesaj Scris de The Dude la data de Dum Oct 25, 2015 6:15 pm

1944 - S-a născut Jon Anderson, vocalist şi compozitor britanic (Yes).

The Dude

Mesaj Scris de The Dude la data de Dum Oct 25, 2015 6:17 pm

The Dude

Mesaj Scris de The Dude la data de Dum Oct 25, 2015 6:18 pm

1968 - Primul mare concert susţinut de Led Zeppelin.

"Does anybody remember laughter? ...

The Dude

Mesaj Scris de The Dude la data de Joi Noi 05, 2015 2:16 pm

1948 - S-a născut Peter Hammill, chitarist, pianist, vocalist şi compozitor britanic (Van Der Graaf Generator).

The Dude

Mesaj Scris de The Dude la data de Joi Noi 05, 2015 2:16 pm

The Dude

Mesaj Scris de The Dude la data de Joi Dec 03, 2015 8:50 am

1948 - S-a născut solistul britanic de muzică rock Ozzy Osbourne...Just another dreamer...

Gazing through the window at the world outside
Wondering will mother earth survive
Hoping that mankind will stop abusing her sometime

After all there's only just the two of us
And here we are still fighting for our lives
Watching all of history repeat itself
Time after time

I'm just a dreamer
I dream my life away
I'm just a dreamer
Who dreams of better days

The Dude

Mesaj Scris de The Dude la data de Joi Dec 03, 2015 8:58 am

1971 - La Montreaux, în Elveţia, a luat foc acoperişul sălii în care concertau Frank Zappa & The Mothers Of Invention. Episodul este descris în "Smoke On The Water" - Deep Purple.

We all came out to Montreux
On the Lake Geneva shoreline
To make records with a mobile
We didn't have much time
Frank Zappa and the Mothers
Were at the best place around
But some stupid with a flare gun
Burned the place to the ground
Smoke on the water, fire in the sky

They burned down the gambling house
It died with an awful sound
Funky & Claude was running in and out
Pulling kids out the ground
When it all was over
We had to find another place
But Swiss time was running out
It seemed that we would lose the race
Smoke on the water, fire in the sky

N-a cazut niciun guvern , patronii nu au fost arestati....dar desigur, era vorba doar de Zappa, The Mothers Of Invention si Deep Purple...Ehehehe, pai daca zdranganeau din chitara si goodbye to gravity, alta faina se macina la moara......

Ultima editare efectuata de catre The Dude in Joi Dec 03, 2015 9:03 am, editata de 1 ori
The Dude

Mesaj Scris de The Dude la data de Joi Dec 03, 2015 9:00 am

1979 - 11 spectatori au fost călcaţi în picioare la un concert The Who, în Riverfront Colosseum, Cincinnati.

People try to put us d-down
(Talkin' 'bout my generation)
Just because we get around
Things they do look awful c-c-cold
I hope I die before I get old

My generation

Kavarna

Puncte : 1003
Varsta : 37

Mesaj Scris de Kavarna la data de Vin Dec 04, 2015 9:49 am

The Dude a scris:1971 - La Montreaux, în Elveţia, a luat foc acoperişul sălii în care concertau Frank Zappa & The Mothers Of Invention. Episodul este descris în "Smoke On The Water" - Deep Purple.

N-a cazut niciun guvern , patronii nu au fost arestati....dar desigur, era vorba doar de Zappa, The Mothers Of Invention si Deep Purple...Ehehehe, pai daca zdranganeau din chitara si goodbye to gravity, alta faina se macina la moara......

N-a murit nimeni...Din aceasta cauza.
Deep Purple nu a concertat acolo ci se afla intamplator prin preajma.
The Dude

Mesaj Scris de The Dude la data de Vin Dec 04, 2015 10:25 am

aroganta

...mmmda...incidentul a fost identic, insa Zappa nu a fugit, ci a coordonat cu mult calm evacuarea, indemnand la luciditate si ratiune. Desi multi dintre spectatori au sarit prin geamuri sparte de la etajul 2 se pare ca nici raniti serios nu au existat...Le-au ars insa toate sculele.

Buuuun...si ce-i cu asta ??

Muta povestea pe cazul urmator, ala cu The Who, unde au murit 11, calcati in picioare...A cazut guvernul britanic ???...Sau poate regina ?
Presedintele SUA ?..Congresul si-a dat demisia...Guvernatorul ???

Stii, povestea asta e penibila.

Ascultam ieri la teveu cum ca spitalele din romania sunt infectate nosocomial...si ca intr-un stat civilizat ele ar trebui demolate.
Aceiasi poveste: vrei sa ai carciumi sic accesibile si scene pentru trupe de doi lei in afirmare...lasi pretentiile jos si accepti oferta unei hale de productie dezafectate..cu toate riscurile ei. Daca vrei o sala de spectacole dupa toate regulile, acolo n-ai sa vezi niciodata rock alternativ sau underground...Dupa cum s-a si intamplat...acum toate cluburile alea se inchid, iar petrecaretii scandalagii au ramas fara hogeac de atatea proteste...iar o sa se faca zob prin parcuri.

Vrei spitale 100%, demoleazale pe astea, fa atatea cate poti (trei sau patru) si lasa grosul populatiei fara asistenta...Asta e alternativa.

Cand o vad pe Prost-Esca, militand ca vaca: "dar noi platim taxe de asigurare !!" imi vine sa vomit.
Daca m-as cobora, as invita-o sa consulte buletinul INS sa vada despre ce bani e vorba la nivelul unui an din taxele alea si cam ce s-ar putea face din ei...

Despre furaciune ???..da exista...din tanzania pana in time square...e parte din joc nu influenteaza esential, insa prostimea incolonata pe doua randuri si umpland bulevardele e cretinoida..si manipulata de o maniera absolut rusinoasa.

Eu am astepta  milionul ala de oameni mobilizati din retea pentru 01 decembrie ...Unde au fost, sau cei cu mobilizarea n-au primit inca instructiuni ???

Ti se face sila de haznaua asta nationala si de marionetele ei...
The Dude

Mesaj Scris de The Dude la data de Mier Dec 09, 2015 9:07 am

1934 - S-a născut Junior Wells (Amos Blackmore), cântăreţ, muzicuţist şi compozitor american de blues. A impus un stil preluat de multi, ramanand insa intr-un quasi anonimat

1957 - S-a născut Donny Osmond, vocalist şi clăpar american (Osmonds).....he...he..he...ce vremuri Osmond Brothers....ia uite colea:

The Dude

Mesaj Scris de The Dude la data de Dum Dec 13, 2015 11:07 am

1948 - S-a născut Ted Nugent, chitarist, vocalist şi compozitor american (Amboy Dukes).

The Dude

Mesaj Scris de The Dude la data de Dum Dec 13, 2015 11:09 am

1948 - S-a născut David O'List, chitarist şi compozitor britanic (Roxy Music).

The Dude

Mesaj Scris de The Dude la data de Dum Dec 27, 2015 7:17 pm

1941 - S-a născut Mike Pinder, clăpar britanic (Moody Blues)

The Dude

Mesaj Scris de The Dude la data de Mar Dec 29, 2015 9:10 pm

1947 - S-a născut Cozy Powell, baterist şi compozitor britanic.

1951 - S-a născut Yvonne Elliman, cântăreaţă americană.

1947 - S-a născut Marianne Faithfull, cântăreaţă şi compozitoare britanică.

The Dude

Mesaj Scris de The Dude la data de Lun Ian 04, 2016 7:25 pm

1943 - S-a născut jazzman-ul britanic John McLaughlin.

The Dude

Mesaj Scris de The Dude la data de Lun Ian 04, 2016 7:27 pm

2002 - A murit Ada Falcon, „împarateasa tangoului”.”Mica bijuterie argentiniana”, cum era alintata cântareata la debut, a cunoscut consacrarea în 1923, când a devenit cea de-a treia cântareata de tango din Argentina, alaturi de Azucena Maizani si Rosita Quiroga (n.17.08.1905).

The Dude

Mesaj Scris de The Dude la data de Mar Ian 05, 2016 9:53 am

1943 - S-a născut muzicologul şi compozitorul Florian Lungu...."Sweet" Florian Lungu

Dacă ar fi să mă întorc la anii copilăriei, ai adolescenţei, la prima iubire, cel dintâi sărut, m-aş urca bucuros într-o maşină a timpului spre a sesiza că am fost de felul meu un şmecher simpatic, prietenos, cam tofolog, adică sedentar şi nu prea interesat de sport – de altfel, din clasa a III-a primară mi se trage porecla «Moşu» – în continuare m-am definit drept un adolescent şi un tânăr de gaşcă, înzestrat cu toate meritele, ca şi defectele vârstei. Rememorez cu veselă înfiorare momentul când «am împrumutat» într-o noapte motocicleta unui vecin şi m-am plimbat pe străzi până când... am înnoptat la Miliţie. Cu băutura am terminat-o în 1979, iar de fumat m-am lăsat (şi bine am făcut!) după 45 de ani de tras în piept, în schimb la admiraţia pentru sexul frumos nu am renunţat vreodată. Din păcate, nu prea sunt dus la teatru şi nu mă pricep foarte bine la artele plastice. Dar am încercat să nu fac umbră pământului degeaba, drept care, cu preţul a mii de nopţi nedormite, am realizat vreo 8.000 de emisiuni de radio, peste 1.000 de emisiuni de televiziune, câteva mii de articole publicate, multe prezentări de festivaluri şi concerte de jazz, precum şi câteva compoziţii cântate de solişti şi formaţii notorii. Sunt considerat un înfocat colportor de glume şi bancuri cu care îmi regalez publicul.

Fiind o fire optimistă, continuu să cred în prietenia frustă, în triumful raţiunii şi speranţa de mai bine, în aspiraţia spre perfecţiune a omului, cum ar zice Radu Tudor, «cât încă e legal».

Se zvonea că atunci când Matusalem a împlinit 945 de ani se ţinea atât de bine, încât nu-i dădeai mai mult de 371. Aşa şi eu, sunt un Moş încă tânăr şi mândru a fi contemporan cu soţia, cu sora, verişoarele şi nepoţii mei, cu partenerul Mihai Godoroja, cu mult numeroşii prieteni. Ce mi-aş dori în anul care începe? – să câştige spiritul constructiv şi să piară intenţiile malefice.

The Dude

Mesaj Scris de The Dude la data de Mier Ian 06, 2016 8:08 pm

1946 - S-a născut Syd Barrett, chitarist, vocalist şi compozitor britanic (Pink Floyd).

The Dude

Mesaj Scris de The Dude la data de Lun Ian 11, 2016 2:41 pm

1958 - S-a născut Vicki Peterson, solista formaţiei pop "The Bangles" ("Maniac Monday").

Vizitator
Vizitator

Mesaj Scris de Vizitator la data de Mar Ian 19, 2016 2:41 pm

S-a nascut Janis Joplin ..

Continut sponsorizat

Mesaj Scris de Continut sponsorizat

Acum este: Dum Oct 22, 2017 2:37 pm