Republica Danga

„ Danga nu e, adică e pretutindeni. Este o insulă, compusă din pulberea unei planete îndepărtate, unde legile fizicii terestre nu sunt chiar atât de riguroase. Aici nu se știe prea bine dacă oamenii mint, visează, sau trăiesc cu adevarat „

Amestecate !

Distribuiţi

Vizitator
Vizitator

Re: Amestecate !

Mesaj Scris de Vizitator la data de Mier Mai 20, 2015 11:39 pm

Top IQ Carcotasilor !
Testul pe care l-am pus se poate da pt MENSA care, scuzati daca stiti, este o organizatie a celor mai inteligenti pt care accederea incepe cu un astfel de test IQ , dar insuficient ; deci in ac org poate spera ca va intra ..oricine are un !Q > 131 . Se cheama Wechsler testul asta , de la numele celui care l-a propus David Wechsler (Vexler), evreu nascut la Lespezi / Iasi , emigrat la 6ani , devenit psiholog american. Dar exista si altele al caror punctaj difera .
MENSA de Romania

In alta ordine de idei consider ca inteligenta e-n ..gene , o vocatie inascuta cum ar veni , care poate progresa prin acumulare , dar se poate manfesta din copilarie (daca nu este manif vreunei patologii ). Cred , de asemenea, ca doar efortul, munca , tenacitatea nu o pot substitui sau egala .

Trei - imi plac provocarile care fac bine ..veselului meu neuron ! scratch
Si ..patru -in timpurile astea se mizeaza mai mult pe ..inteligentza emotionala , care insa mi se pare mai putin onesta daca e sa ma gandesc doar la ..politica. Am gasit cartea psihologului american Daniel Goleman care s-a ocupat de EQ aici. Imi place motto-ul care apartie lui Aristotel
"Oricine poate deveni furios-e simplu. Dar sa te infurii pe cine trebuie, cat trebuie, cand trebuie, pt ceea ce trebuie si cum trebuie- nu este de loc usor".
Ideal este sa le ai pe-amandoo ! study

Vizitator
Vizitator

Mesaj Scris de Vizitator la data de Mier Mai 20, 2015 11:43 pm

Si niste amestecate ! Ganduri ! Very Happy

The Dude

Puncte : 5106
Data de inscriere : 17/02/2015

Mesaj Scris de The Dude la data de Joi Mai 21, 2015 7:15 pm

Ji fiat ...

1. ce poti spune despre un clasament de 12 best iq, care o are in compunere pe Sharon Stone, alaturi de Einstein, Emeagwali si Michael Langan ??

2. Cum a fost testat Albert ??

3. Care este explicatia unui iq de 300 % ??...sau ce criteriu de evaluare (punctare) s-a utilizat ?

"Cel mai destept american" ?..ar putea fi egalul unui olimpic roman...sau chiar sub.
Observ ca sunt invocate calitati ale precocitatii pe care, in general psihologia le atribuie patologicului (e bine stiut ca in special cretinii au facilitati de calcul matematic, vorbire precoce, asimilarea limbilor straine in perioade de zile, absolvirea mai multor ani de studiu in cateva luni...la fel autistii)

no hard feelings fiat, dar Mensa duhneste de la o posta a manarie comerciala..la fel profesorul de la Davila (a carui nume nu merita nici retinut si nici repetat) care are nesimtirea sa se erijeze in primul om de stiinta ce a studiat efectul muzicii asupra inteligentei (cand sunetul armonios a fost utilizat ca mijloc de tratament, invocare, afurisenie, educatie si meditatie transcedentala, metafizica ori filozofica, inca din antichitate: asta ca sa nu mai zic de o pleiada de muzicieni; lista ar putea incepe cu Bach - cred - si are un moment de top cu Leonard Bernstein, Von Karajan, de ce nu cu Wilhelm Georg Berger ?

Parerea mea este ca testele iq adevarate sunt cele care au dovedit in timp utilitatea printr-o corespondenta practica. Am sustinut astfel de teste la AEG in germania si la Bechtel in romania, inca prin alte parti...N-am luat scoruri abracadabrante, dar m-am incadrat in segmentul caruia ii apartin, si asta a fost in folosul angajatorului meu.

Din cei 12 enumerati in link-ul tau eu recunosc un  industrias care si-a platit o imagine, o doamna care si-a pus fustele in cap pentru ca sa i se fabrice una, unul dispus sa faca orice pentru a isi depasi complexul handicapului locomotor si pe altcineva norocos in idee si in discurs....

imi pare rau ca avem pareri diferite....si da, fac exercitiile propuse de tine in beneficiul iq-ului, desi nu cred in ele, ci pentru ca simt relaxare, liniste si multa energie preluata, atunci cand fac asta...

Vizitator
Vizitator

Mesaj Scris de Vizitator la data de Joi Mai 21, 2015 11:25 pm

Aceste teste, de prima instanta, accesibile oricui chiar si pt o evaluare personala, evidentiaza cateva caracteristici ce tin de gandire, logica, atentie, concentrare, imaginatie , viteza de reactie, intuitie, capacitate de abstractizare (am gasit unul pt job la UE care vizeaza rationamentul abstract, par exemple), etc. , deci cel putin o "impresie" se poate formula. Acum, performerii pot apartine oricarei profesii, oricarei religii, oricarui gen, oricarei rase etc. deci nu ma surprinde sa regasesc unul langa altul, pe Einstein cu Sharon , diferenta fiind data doar de optiunea profesionala, pasiuni, temperament, tenacitate, mediu , conditii de educatie etc, intervenind si alte criterii . Suspiciunea ta ca rezultatele testelor unora dintre ..fruntasi sunt .."cumparate" intr-un fel sau altul , mi se pare nefondata ! aroganta
Exista diferite teste cu punctaje diferite ; insusi Einstein a propus unul (greu )
Chestia cu apartenenta la patologic a copilului supradotat e valabila in anumite proportii . Te lasi condus de scenarii de filme . tongue
Mensa imi suna a ...incubator de idei, solutii pt orice domeniu, de unde si criteriile de selectie sub forma testelor (generale si specifice ).
De acord in privintza ...muzicii , cu un amendament care te vizeaza daaaaa rolul ei in stabilitatea unei amicitii ! O intreb pe ..prietena mea ... flower ..daca sa rid sau sa plang .

Vizitator
Vizitator

Mesaj Scris de Vizitator la data de Sam Mai 23, 2015 12:33 pm

Norvile Dovidonyte, pictor lituanian -foxy lady

Vizitator
Vizitator

Mesaj Scris de Vizitator la data de Sam Mai 23, 2015 12:35 pm

Very Happy

The Dude

Mesaj Scris de The Dude la data de Sam Mai 23, 2015 1:03 pm

Vizitator
Vizitator

Mesaj Scris de Vizitator la data de Sam Mai 23, 2015 1:32 pm

Caldura mare, mon cher ! Laughing

The Dude

Mesaj Scris de The Dude la data de Sam Mai 23, 2015 2:02 pm

These squares are actually the same exact color. Hold your finger over the boundary between the two shapes and see them change.

The Dude

Mesaj Scris de The Dude la data de Sam Mai 23, 2015 10:34 pm

..ei..i'm just having a great night..

The Dude

Mesaj Scris de The Dude la data de Sam Mai 23, 2015 10:36 pm

The Dude

Mesaj Scris de The Dude la data de Sam Mai 23, 2015 10:42 pm

mannnn..i'm getting so hot

The Dude

Mesaj Scris de The Dude la data de Dum Mai 24, 2015 9:51 am

..azi m-am decis...voi fi exotic

There's a lot of pretty girls in Mozambique
And plenty time for good romance
And everybody likes to stop and speak
To give the special one you seek a chance
Or maybe say hello with just a glance.

The Dude

Mesaj Scris de The Dude la data de Mar Mai 26, 2015 2:19 pm

"Cand vad ceea ce vad, si cand aud ceea ce aud, sunt bucuros ca gandesc ceea ce gandesc..."

...dar nu ma pot impiedica sa constat cat de bizar e totul

Vizitator
Vizitator

Mesaj Scris de Vizitator la data de Mier Mai 27, 2015 3:52 pm

Moondog , poetul care versifica in sunete...

m-a cucerit dl asta !
The Dude

Mesaj Scris de The Dude la data de Mier Mai 27, 2015 4:53 pm

..cred ca si pe mine... lacrimi

Vizitator
Vizitator

Mesaj Scris de Vizitator la data de Joi Mai 28, 2015 3:13 pm

Ati citit .."omul cu cioc si gheare"-Rasvan Popescu ? A aparut in 1994 si pot zice ca a avut fler in previziuni. (subiectul pe scurt -un securist , pt a-si indeplini "nobila" misiune de urmarire, agata o ..naiva (comme toutes - aroganta ) care locuia vis-a-vis de cel vizat , doar pt a-i folosi locuinta ; naiva se indragosteste  (tot comme toutes  aroganta) si in momentul abandonului , subit (ca cum altfel  aroganta) , se omoara naiva !!! 
Asta-i ..omu' ...Arrow

The Dude

Mesaj Scris de The Dude la data de Joi Mai 28, 2015 8:11 pm

...interesant...

aivazut
The Dude

Mesaj Scris de The Dude la data de Joi Mai 28, 2015 8:12 pm

Dublu eveniment la "amestecate"

Sfatuitorul a atins numarul jubliar de 200 de posturi...

atomizat
The Dude

Mesaj Scris de The Dude la data de Joi Mai 28, 2015 8:14 pm

...iar Kavarna ii sufla in ceafa de la o distanta nesemnificativa

felicitari felicitari felicitari

Vizitator
Vizitator

Mesaj Scris de Vizitator la data de Joi Mai 28, 2015 9:08 pm

felicitari felicitari

si pt tine Dude...ca esti atent ! felicitari
The Dude

Mesaj Scris de The Dude la data de Vin Mai 29, 2015 4:48 pm

afro
The Dude

Mesaj Scris de The Dude la data de Vin Mai 29, 2015 4:55 pm

do-re-mi ....The Sound of Music - Julie Andrews...ou la joie de vivre

Vizitator
Vizitator

Mesaj Scris de Vizitator la data de Vin Mai 29, 2015 7:59 pm

Very Happy e primul flashmob pe care l-am vazut si a ramas in top !  in acelasi spirit, ludic si cu un ...amestec armonic perfect muzical  , propun asta >

The Dude

Mesaj Scris de The Dude la data de Vin Mai 29, 2015 8:36 pm

stiu....cred ca tu l-ai adus in atentie pentru prima data si prin alte parti....iti raman dator yeeees

Insa, asa se face...din cand in cand, reluam momentele memorabile...

Era un omagiu.

Continut sponsorizat

Mesaj Scris de Continut sponsorizat

Acum este: Mier Apr 25, 2018 8:06 am