Republica Danga

„ Danga nu e, adică e pretutindeni. Este o insulă, compusă din pulberea unei planete îndepărtate, unde legile fizicii terestre nu sunt chiar atât de riguroase. Aici nu se știe prea bine dacă oamenii mint, visează, sau trăiesc cu adevarat „

All that Jazzz....

Distribuiţi
The Dude

Puncte : 4443
Data de inscriere : 17/02/2015

Re: All that Jazzz....

Mesaj Scris de The Dude la data de Joi Mar 09, 2017 11:10 am

Foarte, foarte, foarte interesant punctul de vedere al lui Camil Petrescu Jr. privind modificarea de atitudine fata de muzica pop/jazz, de ieri si de azi....

Cu prilejul comemorarii "Cornel Chiriac - 42 de ani In Memoriam" (nu intamplator la Club A din capitala), reputatul comentator a lansat interlocutorilor sai si spectatorilor prezenti, urmatoarea intrebare: "Daca in aceasta sala, las in clipa asta sa se auda o anumita melodie, toti cei prezenti vor rezona empatic, la unison .... Oare adolescentii de azi, peste aceiasi perioada de timp, vor reactiona asemanator la reluarea unei piese in care ei cred cu tarie acum ??"

Bun inteles ca au trebuit traduceri, chiar si asa, cei mai importanti invitati tot n-au inteles talcul cimiliturii, zorind sa propuna "pe nerasuflate" tot felul de speculatii savante, sau anoste.

Domnul Mircea Florian parea aproape jignit si pedala intens pe efectele prapastiilor naturale dintre generatii; amintind vehement despre perioada in care noi ne construiam valori a caror calitate era contestata de parintii nostrii prin scepticism...

Fiindca nimeni nu m-a bagat in seama atunci, am sa raspund aici, din proprie initiativa: Clar NU !!

Pentru cei formati la scoala "Cornel Chiriac", dar inca si mai mult: pentru toti cei care au trait acele vremuri la intensitatea lor, zestrea asta e un adevarat tezaur (Florian are mare dreptate cand observa ca, in lagarul comunist ori in lumea libera, evoluam cu totii sincronizat, transcedent si transfrontalier, simtind la fel...in ceva ce poate fi descris ca un ritm secret al planetei).

Noi ascultam altfel, si reascultam mereu... Nu era doar o auditie ci o intreaga calatorie, cautand sensuri ascunse, aluzii subtile ... sugestii onirice, sau parabole mistice...Era o experienta.. un itinerar... un parcurs viu ce se cuibarea precis in adancul fiintei cu fiecare nou album contribuind decisiv la propria constituire.

Azi nu mai exista un astfel de public...iar peste 45 de ani, cei care seara de seara aglomereaza cluburile acum, vor putea rememora doar cadrul larg al intamplarii...cu un vag fundal sonor...

De aia nu au mai aparut pe scena mare formatii sau personalitati marcante.... teme de referinta ca in Jazz-ul trecut ..artizani geniali precum in rock-ul de la inceput..

De aia locul astora a fost ocupat de virtuosi fara scanteie, de oameni de spectacol fara partituri, de tehnici electronice avansate, ce fac ca muzica sa devina secundara, iar prestatia artistilor sa se reduca la ceva vecin cu mimica...

De aia noi, chiriacii, suntem alcatuiti diferit ...asa dupa cum predecesorii nostrii au fost unici fata de ai lor... si similar dupa cum succesorii nostrii vor deveni inimitabili fata de ai lor....

Am zis.

Vizitator
Vizitator

Mesaj Scris de Vizitator la data de Mier Apr 19, 2017 8:21 pm

Vizitator
Vizitator

Mesaj Scris de Vizitator la data de Mier Apr 19, 2017 8:24 pm

https://youtu.be/QUMuDWDVd20

Pupici fiatlux, oriunde te-ai afla, ma gandesc la tine!
The Dude

Mesaj Scris de The Dude la data de Vin Iun 09, 2017 10:02 am

Autentikov

Puncte : 155
Data de inscriere : 19/05/2017

Mesaj Scris de Autentikov la data de Mar Iun 13, 2017 8:05 pm

Vizitator
Vizitator

Mesaj Scris de Vizitator la data de Mier Iun 14, 2017 1:20 pm

posibil sa mai fie pe aici pe undeva, tot de mine postata - mi-e tare draga varianta asta:

Vizitator
Vizitator

Mesaj Scris de Vizitator la data de Mier Iun 14, 2017 1:22 pm

azi, pe seara
The Dude

Mesaj Scris de The Dude la data de Mier Iun 14, 2017 3:18 pm

ahhh....Mor de invidie... What a Face

Continut sponsorizat