Republica Danga

„ Danga nu e, adică e pretutindeni. Este o insulă, compusă din pulberea unei planete îndepărtate, unde legile fizicii terestre nu sunt chiar atât de riguroase. Aici nu se știe prea bine dacă oamenii mint, visează, sau trăiesc cu adevarat „

Festivaluri...

Distribuiţi

Vizitator
Vizitator

Festivaluri...

Mesaj Scris de Vizitator la data de Joi Mai 07, 2015 9:48 am

...de neratat ! 

Maratonul poeziei si jazz-ului ! Profit de ocazie ....

Atila Racz 

portret de copil
"din inima ei a coborât un copil
aidoma mie
nimic nu era mai frumos 
decât camera cu ferestrele privind în grădină 
curtea tivită cu flori de romaniță 
diminețile scuturare-n iarba 
proaspăt trezită
n-am vrut să creasc 
nu 
la ce bun să ajung printre oameni
în umbra tinerei mame 
poți să visezi 
poți să-ți închipui 
poți să iubești
la ce bun să ajungi printre oameni 
obosiți de prea multe gânduri"

Vizitator
Vizitator

Re: Festivaluri...

Mesaj Scris de Vizitator la data de Mar Iun 09, 2015 11:07 am

GARANA 

Acesti oameni minunati si muzicile lor ...cosmice ! Din pacate pt mine este o descoperire tardiva, dar simt ca este ceea ce aveam nevoie ..... in viata asta !!!!!  Dixit !  ulala  ingerasi

Kavarna

Puncte : 1195
Data de inscriere : 17/02/2015
Varsta : 37

Mesaj Scris de Kavarna la data de Lun Iul 13, 2015 5:21 pm

N-am auzit prea multe lucruri bune despre festivalul asta. Dimpotriva. Asta in ciuda unei distributii destul de selecte.
E ceva rau in organizare si in publicul participant ce confunda pretentiile jazzului cu libertinajul concertelor rock.

Vizitator
Vizitator

Mesaj Scris de Vizitator la data de Lun Iul 13, 2015 6:21 pm

Buna , Kavarna ! Nu pot nici confirma , nici infirma ce spui tu nefiind prezenta . Dar pot spune ca de o vreme gradul tolerantei mele la .."spectacolul" din jur a crescut si nu-i indiferentza ci capacitatea de a ma replia si concentra pe lucrurile care ma bucura si-mi fac placere, repectand "nebunia " celorlalti , fiecare in felul sau ! Smile Din pacate nu prea am avut ocazia sa exersez . Am gasit o cronica de anul asta , aici . Si o secv cu Stanley Clarke

Vizitator
Vizitator

Mesaj Scris de Vizitator la data de Lun Iul 13, 2015 6:31 pm

Si o inregistrare din 2008 cu Victor Wooten.
(din fotoliu e mai simplu Smile )

Vizitator
Vizitator

Mesaj Scris de Vizitator la data de Lun Iul 13, 2015 6:42 pm

Pe Steve Houben si Old fish i-am vazut, cum ma vezi si te vad ! Laughing

si China Moses ! eh! dar s-a dus !  lacrimi

Vizitator
Vizitator

Mesaj Scris de Vizitator la data de Lun Iul 13, 2015 7:02 pm

mi s-a deschis apetitu' ! Embarassed o inregistrare cu China, profesionista !

Vizitator
Vizitator

Mesaj Scris de Vizitator la data de Mier Iul 22, 2015 12:50 pm

Garana 2015  in imagini.

Tigran Hamasyan

Vizitator
Vizitator

Mesaj Scris de Vizitator la data de Mier Iul 22, 2015 1:16 pm

si o inregistrare mailunga cu Stanley Clarke Quartet 

Vizitator
Vizitator

Mesaj Scris de Vizitator la data de Mar Iul 28, 2015 11:46 pm

PEMII  Boemiei rescriu istoria la ..Garana !
The Dude

Puncte : 5106

Mesaj Scris de The Dude la data de Lun Sept 07, 2015 9:05 am

Burning Man 2015 takes place August 30 – September 7, 2015 in the Black Rock Desert of Nevada. Participants join in the effort to co-create Black Rock City, a temporary metropolis dedicated to art and community.

2015 Art Theme: Carnival of Mirrors

Burning Man (Omul arzând) este un festival de opt zile ce se desfășoară anual (începând cu 1986) la Black Rock City, un oraș construit temporar în statul Nevada. Evenimentul începe în ultima zi de luni a lui august și se încheie în prima zi de luni a lui septembrie, care coincide cu sărbătoarea Labor Day.

Numele festivalului provine de la obiceiul de a se incendia o marionetă uriașă, care este aprinsă sâmbătă seara, în ajunul încheierii acestuia. Este organizat de compania Black Rock City, LLC.

Numărul participanților a crescut de la o ediția la alta, ajungând în 2013 la aproape 70 de mii.

Azi e ultima zi si momentul culminant al festivalului

Articon

Puncte : 405
Data de inscriere : 13/07/2015

Mesaj Scris de Articon la data de Lun Sept 07, 2015 10:11 am

Da. Este cel mai mare festival din lume si are cate o sectiune dedicata fiecarei forme de arta in parte.
In ciuda la ce s-a tot spus prin presa, nu-i nici promiscu, nici frivol.

Cele mai atractive sunt happeningurile instant.
Am sa caut sa pun aici cateva dintre cele mai reusite.

Apropo, daca Garana e intesat de impostura, atunci si B.M. ar putea fi la fel.
The Dude

Mesaj Scris de The Dude la data de Lun Sept 07, 2015 10:56 am

Articon, n-am vrut sa zic, insa daca insisti...La festivalul asta e o constructie numita domul iubirii si unde toata lumea care intra se poate imperechea cu toata lumea care se afla deja acolo, cu singura obligatie a de cere politicos permisiunea "can i touch ??"

Acum, chestia asta imi pare si mie o treaba misto din punctul de vederea al dezinhibitiei si al eliberarii din canoanele normelor de convietuire, insa oricum ai da-o ea....tot promiscuitate se numeste.

Despre Garana ??...el pare sa fie al nimanui. S-a vehiculat ca s-ar potrivi cel mai bine generatiei 50-60 si intr-adevar publicul de la editiile la care am participat parea sa fie pe acolo. Insa conditiile (cort, patura, scaune improvizate din butuci, etc) nu sunt cele mai potrivite unei astfel de audiente.

Celalalt public reprezinta o fauna care nu are nicio treaba cu muzica. Se aduna doar ca sa se imbete si sa braveze. Stau cu spatele la scena, vorbesc mult, si tare, fumeaza fara oprire, se pozeaza necontenit iar uneori intind si masa...

Sunt foarte greu de suportat, iar artistii simt asta, efectul fiind vizibil si marcand pronuntat felul in care presteaza...si e mare pacat caci au fost mereu nume mari printre invitati.............
The Dude

Mesaj Scris de The Dude la data de Lun Sept 07, 2015 11:40 am

Tot ce se vede a fost ridicat din nimic in mijlocul desertului strict pentru aceasta manifestare:

Kavarna

Puncte : 1195
Varsta : 37

Mesaj Scris de Kavarna la data de Lun Sept 07, 2015 3:56 pm

Mi-ar placea sa ajung acolo la inaripata aia. ouups ouups
The Dude

Mesaj Scris de The Dude la data de Mar Sept 08, 2015 8:56 am

Te cred.

Ideea e ca pe undeva, festivalul Burning Man isi are radacinile in fostul Woodstok, iar artistii prezenti an de an, nu sunt tocmai artisti in stricul sens al cuvantului. Evenimentul se adreseaza mai degraba artistului care exista in fiecare dintre noi si care scoate capul la lumina mai mult sau mai putin, functie de individ.

Oricum e de urmarit. Intamplarile de care zicea Articon sunt geniale: spre exemplu, intr-un stand, un fotograf facea poze oricui dorea sa raspunda la intrebarea: "de ce te afli aici ?" Subiectul scria raspunsul pe o plansa, apoi se lasa pozat cu desenul in fata sa. Spontaneitatea, naturaletea chipurilor, priceperea fotografului si ingeniozitatea unor replic,i au transformat pur si simplu experimentul asta intr-o epocala realizare...
Articon

Mesaj Scris de Articon la data de Mar Sept 08, 2015 10:38 am

S-ar putea sa ai o dreptate tehnica. Boemii, boema...Boemia, erau de fapt tiganii si tara lor.
Numele generic si asocierea lui cu nonconformismul s-a realizat de catre istorie prin prizma librtatii definitorii a acestei natii.

Libertatea totala e opusa principiilor si mai ales dogmelor traditionale.
O intreaga discutie de purtat pe tema asta, insa daca promiscuitatea ar fi strict o incalcare a normelor convietuirii colective atunci ea ar trebui sa fie binevenita, nu condamnata (din cauza ca nimeni nu e pe deplin multumit de felul in care functioneaza azi societatea)
Sfatuitorul
Admin

Puncte : 928
Data de inscriere : 13/02/2015
Localizare : Bucuresti

Mesaj Scris de Sfatuitorul la data de Mar Sept 08, 2015 12:04 pm

De acord, insa nemultumirile sociale nu mai sunt de mult timp probleme de fond.
O lume care e constransa sa traiasca dupa reguli stabilite ad-hoc nu va functiona prea mult.

Sa nu uitam nicio clipa ca atat etica, cat si morala (mai ales ea) au fost impuse din necesitati ce tin de convietuire, dar si de progresul speciei pandita pretutindeni de amenintari degenerative
Articon

Mesaj Scris de Articon la data de Mar Sept 08, 2015 1:09 pm

Ba eu stiam ca dimpotriva, lumea o duce prost din punctul de vederea al organizarii ei. Ca marile probleme sunt departe de a fi, macar pe calea rezolvarii lor. Sunt inca razboaie cu miza economica, conflicte etnice pustiitoare (vezi recenta criza a refugiatilor), importante structuri contestatare la toate nivelurile, cu manifestari sovine, extremiste, radicale, teroriste.

Sunt gresita eu ?
Sfatuitorul
Admin

Puncte : 928
Data de inscriere : 13/02/2015
Localizare : Bucuresti

Mesaj Scris de Sfatuitorul la data de Mar Sept 08, 2015 1:50 pm

Nu. Nici unul dintre noi nu este.

Omenirea se afla intr-o continua spirala evolutiva, iar azi, cand peste tot societatile au tendinta clara catre civilizatie, progres si unitate, ea a depasit chiar si prin aceasta simpla optiune pragul conflictual de care amintesti.

Relele nu vor disparea niciodata.

Sunt parte din structura regnului caruia ii apartinem, si in el nu individul, sau grupurile de indivizi, ar trebui sa fie definitorii unui comportament sau altuia, ci doar intregul ansamblu.

Priveste acum la harta lumii.
Sunt petele negre mai multe decat cele albe ??

Sau alea negre sunt doar izolate si raspandite pe la periferie ?
Articon

Mesaj Scris de Articon la data de Mar Sept 08, 2015 2:09 pm

suspiciune Depinde la ce harta ma uit, ca n-ai specificat hohoteala

Am retinut ideea desi nu pot fi de acord cu ea.

Ca sa pun punct ciondanelii eu continui sa cred ca o defulare de genul festivalului Burning Man este obligatorie oricarei vieti echilibrate.

Societatea (sociologul) cum priveste defularile ?
The Dude

Mesaj Scris de The Dude la data de Mar Sept 08, 2015 3:35 pm

Burning Man

Una dintre cele mai reusite editii a fost cea din anul trecut

si cateva secvente de anul asta

iar aici 2015, vazut de o drona. Retineti ca toat ce este construit s-a ridicat intr-o saptamana si va disparea la capatul ei

The Dude

Mesaj Scris de The Dude la data de Lun Oct 05, 2015 9:42 am

editia a 10-a
2-11 octombrie 2015, Bucuresti

La Cinema Patria, Cinema Elvira Popescu, Cinema Studio, Animation si Journey Pub

Vizitator
Vizitator

Mesaj Scris de Vizitator la data de Vin Oct 16, 2015 10:48 am

Incepe Festivalul de jazz de la Sibiu.

Se transmite on line !

Vizitator
Vizitator

Mesaj Scris de Vizitator la data de Vin Mar 18, 2016 12:55 pm

Continut sponsorizat